Tužitelji i policijski istražitelji u Rumunjskoj provode pretrese kuća u subotu ujutro, dan nakon što je Ustavni sud poništio predsjedničke izbore zbog sumnji u rusko uplitanje u korist kandidata krajnje desnice.
Pretražuju se „tri kuće u gradu Brasovu u slučaju povezanom s korupcijom birača, pranjem novca i računalnim krivotvorenjem“, priopćili su tužitelji.
Sumnjaju i na kršenje zakona o zabrani organizacija i simbola fašističke, rasističke i ksenofobne naravi.
Operacija je posebno usmjerena na osobu „koja je vjerojatno upletenu u nezakonito financiranje predizborne kampanje predsjedničkog kandidata“, navodi tužiteljstvo, ne spominjući ime nacionalističkog kandidata Calina Georgescua.
Istraga je pokrenuta početkom ovog tjedna nakon skidanja oznake tajnosti s obavještajnih dokumenata u kojima se navodi da Rusija stoji iza kampanje za promicanje kandidata krajnje desnice Georgescua na platformama kao što su TikTok i Telegram.
U tim se izvješćima spominje račun na TikToku, čiji je korisnik Bogdan Peshir uplatio 361.000 eura između 24. listopada i 24. studenog korisnicima interneta koji su pomogli u promociji kandidata.
Ustavni sud poništio je u petak rezultate prvog kruga predsjedničkih izbora kako bi „osigurao valjanost i zakonitost“ izbora i zatražio da „cijeli izborni proces“ započne iznova, a zbog te odluke cijela je zemlja u šoku.
Ustavni sud naveo je „višestruke nepravilnosti i kršenja izbornog zakona kojima je narušena priroda glasovanja građana i jednakost mogućnosti kandidata, što je utjecalo na transparentnost i poštenje kampanje, uz nepoštivanje načela demokratskih izbora“.
'Državni udar'
Georgescu je u prvom krugu 24. studenoga na sveopće iznenađenje pobijedio favorite iz vladajućih stranaka.
Kritičar EU i NATO-a, ovaj 62-godišnji bivši visoki dužnosnik u petak je za medije rekao da podržava potpuni prekid vojne pomoći Ukrajini.
Osudio je oblik „državnog udara“ nakon objave poništenja izbora.
U nedjelju se trebao suočiti s proeuropskom centristkinjom Elenom Lasconi, koja za sebe samu kaže da je „protiv sistema“ i koja u anketama dobiva sve veću podršku.
Ona je u videu rekla da se „glasovanje trebalo održati“ i osudila „nezakonitu odluku rumunjske države koja se ruga demokraciji i koja zemlju vodi u anarhiju“.
Proeuropski predsjednik Klaus Iohannis pozdravio je odluku unatoč „vrlo ozbiljnim“ optužbama i zasad ostaje na dužnosti do izbora novog predsjednika na datum koji će odrediti buduća vlada nakon nedavnih parlamentarnih izbora.
Sjedinjenje Države ponovno su potvrdile svoje „povjerenje u rumunjske institucije“, pozvale na „miran demokratski proces“ te uputile ohrabrenje svim stranama da „održe ustavni poredak“.
Rumunjska je također otkrila više od 85.000 kibernetičkih napada, „uključujući i na dan izbora“, pokrenutih iz tridesetak zemalja i koji „iskorištavaju ranjivosti izbornih računalnih sustava“ kako bi destabilizirali proces.