sigurnosni protokol

Drugo polugodište pod nadzorom; u školama zaštitari: 'Nećemo djecu zatvoriti'

07.01.2025 u 09:37

Bionic
Reading

Nakon tragedije u OŠ Prečko uveden je novi sigurnosni protokol u obrazovnim ustanovama. Tako će se škole zaključavati, većina će ih imati i zaštitara, a roditelji i druge osobe neće moći ući bez najave

Drugo polugodište u školama donijelo je veliku promjenu. Vrata se sada zaključavaju, dio škola dobio je zaštitare, a i roditeljima je ograničen dolazak. Tomu je kumovao napad u Osnovnoj školi Prečko u kojem je jedno dijete ubijeno, a pet osoba, od kojih je troje djece, ranjeno.

Unatoč pojačanoj zabrinutosti za sigurnost djece, javlja se i zabrinutost dijela javnosti kako će škole postati zatvorene ustanove. Predsjednica udruge osnovnoškolskih ravnatelja Antonija Mirosavljević u HRT-ovoj emisiji 'U mreži Prvog' poručila da 'od škola neće napraviti zatvore'.

'Nećemo djecu zatvoriti. Međutim, osnovnoškolska djeca ni do sada nisu, osim na dvorištu škole i osim na vanjskom igralištu, izlazila van po hranu ili hodala po gradu. Ono što je dobro je da su škole zaključane i da u školu ne može ući tko god poželi. Primjerice, da se netko dođe u školu ugrijati, sjediti ili čekati nekoga. Sada su škole zaključane i trebaju služiti onome čemu trebaju - nastavnom procesu i odgajanju i pustiti stručnjake, prvenstveno učitelje i nastavnike da rade u miru svoj posao', naglasila je Mirosavljević, dodavši da se u školama koje nemaju adekvatnu infrastrukturu traži najbezbolnije rješenje.

Nastava po novim pravilima

Nastava je u Zagrebu počela sukladno novim pravilima. Pročelnik za obrazovanje, Luka Juroš potvrdio je da će u svakoj školi biti osiguran pristup te zaštitara.

'Škola u kojoj se dogodila tragedija je kroz posljednja dva tjedna pokazala iznimnu izdržljivost, skrb i brigu - kako za svoje zaposlenike, tako i za svoju djecu i njihove roditelje, te uz potporu kriznog tima i gradskih djelatnika i djelatnika ministarstva pripremila sve za dobar i miran početak ovog polugodišta', rekao je Juroš.

Što se tiče škole u Prečkom, pročelnik je poručio da je spremna za početak polugodišta, zajedno s roditeljima. U školi je tijekom praznika djelovao krizni tim, koji će ostati i dalje na raspolaganju.

'Povećane su razine sigurnosti, osigurana je podrška djeci i zaposlenicima škole i osnažen je kapacitet, odnosno odobrena su zapošljavanja dodatnih osoba. Škola je spremna', istaknuo je Juroš, a državna tajnica Ministarstva obrazovanja, Zrinka Mužinić Bikić podcrtala je da je osigurana psihološka pomoć i izvan škole.

'Čak 24 psihologa i ostalih stručnjaka za krizne intervencije kontinuirano rade sa svim roditeljima i učenicima škole prema prioritetima i potrebama. Mi smo stalno s njima u kontaktu, komuniciramo i oni nam daju izvješće o odrađenim radnjama tijekom pojedinih dana', rekla je Mužinić Bikić.

Institucije stoje na raspolaganju

Pored kriznog tima, naglasio je pročelnik Juroš, na raspolaganju roditeljima i djeci stoje Centar za zdravlje mladih i Nastavni zavod za javno zdravstvo Andrija Štampar.

U pojedinim, naročito područnim školama, problem bi mogao predstavljati manjak tehničkog osoblja koje je dobilo zadaću dežuranja na ulazu.

'Trenutačno, dok ne dođemo do rješenja, to je nova osoba koja će biti zadužena za dežurstvo, za sigurnost u školama. Vjerujem da neće svima biti isto rasporediti one ljude koje imamo. Međutim, svi se trudimo. Ono što tvrdim - ako je škola zaključana, iako imamo zvono i portafon, tehničko osoblje ne mora cijelo vrijeme sjediti. Može odrađivati svoje poslove. Primjerice, u mojoj školi, mi zvono čujemo. Svako tko ulazi u školu se mora najaviti i svaki nastavnik, učitelj, tajnica, pedagog ili ravnatelj mora doći po svoju osobu na ulaz koja je najavljena na razgovor', rekla je ravnateljica Mirosavljević.

Praćenje protokola

Iz Grada Zagreba, ali i resornog ministarstva tvrde kako će se pratiti provedba novog sigurnosnog protokola te da će se on po potrebi mijenjati i prilagođavati.

'Mi smo za ovaj tjedan dogovorili sastanke s ravnateljima svih škola kako bismo vidjeli kako je prošao prvi tjedan provedbe. Dakle, u Zagrebu smo uveli zaštitare u tom jednom privremenom periodu dok se ne zaposli trajno osoba za sigurnost. I ovaj tjedan ćemo vidjeti kakvo je iskustvo primjene tog protokola. Ako vidimo da neki aspekti protokola imaju možda i priliku za poboljšanje ili možda previše ograničavaju odgojno-obrazovni rad, u sklopu našeg rada o povjerenstvu ćemo prenijeti te zaključke i zagovarati da se naprave potrebne prilagodbe', pojasnio je Luka Juroš.

Mužinić Bikić je također naglasila kako će pomno pratiti situaciju i komunicirati s ravnateljima i školama zbog dobivanja povratnih informacija.

'Ono što mislim da je dobro jest to što će sada ipak biti možda malo biti i lakše učiteljima i stručnim suradnicima u smislu rada s djecom i roditeljima, ali i dio gdje će biti kontrolirano najavljeno od strane roditelja kada dolaze na informacije, bez da može bilo tko u bilo kojem trenutku ušetati u školu. Mislim da će taj dio donijeti poboljšanje u smislu atmosfere. Vjerujem da će djeca i dalje ostati djeca, da će škole i dalje biti sigurno mjesto za njih i mjesto gdje će oni proživljavati svoje djetinjstvo i zabavu i da to neće u tolikoj mjeri utjecati na atmosferu, zaključila je.