invazija na ukrajinu

Dvije eksplozije u centru Kijeva, ne zna se čiji su projektili

16.06.2023 u 13:21

Bionic
Reading

Najmanje dvije eksplozije potresle su u petak Kijev u kojem boravi afrička mirovna misija

Mirovno izaslanstvo, uključujući čelnike iz Južnoafričke Republike, Senegala, Zambije, Komorskih otoka i Egipta, reklo je da planira razgovarati s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim kasnije u petak, a potom u subotu u Sankt Peterburgu s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Izvjestitelj Reutersa u središtu Kijeva čuo je dvije eksplozije. Gradonačelnik Vitalij Klično također je rekao da su se dogodile dvije eksplozije u središnjoj četvrti Podilu.

Drugi izvjestitelj Reutersa vidio je trag od dva projektila na nebu iznad grada. Ne zna se tko ih je ispalio.

Reutersova televizijska ekipa vidjela je afričke čelnike kako stižu u Kijev konvojem automobila i ulaze u hotel kako bi se sklonili za vrijeme uzbune.

Kasnije je objavljeno da je opasnost prošla, a ured predsjednika JAR-a objavio je na Twitteru da se mirovna misija "odvija dobro i po planu".

Ukrajinske zračne snage objavile su da su srušile šest balističkih projektila Kinžal, šest krstarećih projektila i dva drona.

Gradske vlasti rekle su da za sada nisu dobile izvješća o žrtvama niti većoj materijalnoj šteti, ali policija je rekla da žrtava ima, ne precizirajući njihov broj.

Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
  • Ukrajinska vojska
    +7
Ukrajinska vojska Izvor: Profimedia / Autor: SERGEY BOBOK / AFP

"Putin 'jača samopouzdanje' izvodeći najveći raketni napad na Kijev zadnjih tjedana, točno usred posjeta afričkih čelnika našoj zemlji", napisao je na Twitteru ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitrij Kuleba. "Ruski projektili poruka su Africi: Rusija želi više rata, ne mir."

Reuters nije mogao potvrditi da je to najveći zračni napad na Kijev zadnjih tjedana, a Rusija još nije komentirala događaje u Kijevu.

Posjet Buči

Afrički čelnici počeli su posjet Ukrajini posjetom Buči, gradu kod Kijeva gdje su ruske snage, po tvrdnjama Ukrajine, počinile ratne zločine što istražuju međunarodni istražitelji. Rusija niječe te optužbe.

Afrička mirovna misija, u kojoj su južnoafrički predsjednik Cyril Ramaphosa i senegalski predsjednik Macky Sall, mogla bi predložiti niz "mjera za izgradnju povjerenja", po nacrtu okvirnog dokumenta koji je Reuters dobio na uvid.

U dokumentu se navodi da je cilj misije promicanje mira i poticanje sukobljenih strana da pristanu na diplomatski mirovni proces.

Te mjere mogle bi uključivati povlačenje ruskih snaga, povlačenje ruskog taktičkog nuklearnog oružja iz Bjelorusije, suspenziju uhidbenog naloga Međunarodnog kaznenog suda (ICC) protiv Putina i ublažavanje zapadnih sankcija Rusiji, navodi se u dokumentu.

Zatim bi mogao slijediti dogovor o prekidu neprijateljstava koji bi trebali pratiti pregovori Rusije i Zapada.

Kijev ističe da njegova vlastita mirovna inicijativa, koja predviđa povlačenje ruskih postrojbi s ukrajinskog teritorija, mora biti temelj za dogovor o okončanju rata.