PRIČA O USPJEHU

Egzotično voće sa zagorskih brega

11.07.2012 u 10:34

Bionic
Reading

U Bistri podno Medvednice obitelj Martine i Ivana Šuloga već se šesnaest godina bavi uzgojem egzotičnog voća i povrća. Umjesto nasada kukuruza ili pšenice poduzetni su supružnici godinama marljivo stvarali tropski raj, a sve je počelo, kažu, kada je Ivan, inženjer energetike i prometa, još za studentskih dana kupio sjeme kiwana

Početak je bio težak, dobar je urod trebalo kvalitetno uskladištiti, a zatim i prodati, no u Hrvatskoj interesa za egzotične vrste i nije bilo. Krenuli su na europske sajmove kako bi predstavili svoje proizvode no s malo uspjeha, sve dok nisu shvatili da se egzotama bave specijalizirane tvrtke. Kontaktirali su jednu Nizozemsku, poslali uzorke i tako je krenulo.

Danas većinu voća i povrća izvoze u Veliku Britaniju i Nizozemsku, a krug zainteresiranih kupaca širi se i na Belgiju, Italiju i druge zemlje. U plastenicima na vlastitom imanju kreativni vlasnici tvrtke Exotic King uzgajaju tamarilo, višegodišnju rajčicu, tropsku marakuju, liči, kumquat, nekoliko vrsta čili papričica, žute lubenice, dinje jeju, pepino, fijoe i druge egzotične biljke. U jednom dijelu plastenika uzgajaju i mini rajčice. O uzgoju su učili u hodu, a uče i dalje, kaže Ivan i dodaje da, iako puno rade, uzgoj egzotičnog voća i povrća nije toliko zahtjevan.

Dosad nisu imali problema s nametnicima i bolestima budući da je voće i povrće koje uzgajaju novo za ove krajeve. Uz plastenike u Bistri, imaju i jedan od hektara u Velikim Zdencima te još dva hektara zemlje. S vremenom su im se pridružili i kooperanti koji od njih kupuju sadni materijal pa se egzote danas uzgajaju u Dubrovniku, Istri, Slavoniji...

Zbog blizine EU, egzotične biljke uzgojene u Hrvatskoj na europske stolove dolaze zrele, za razliku od onih koje stižu, primjerice, iz Južne Amerike, a to, kaže Ivan, utječe na njihovu kvalitetu. Još jedna je prednost i u tome što uzgoj egzotičnog voća i povrća, za razliku od maslinarstva i vinogradarstva, neće biti definiran kvotama, što smatra Ivan, predstavlja alternativu za domaću poljoprivredu.

Više o uzgoju egzotičnog voća i povrća pogledajte u videoprilogu.