Pripadnici ekstremno desnog Identitetskog pokreta izveli su u ponedjeljak akcije na zgradama mnogih lijevih, liberalno orijentiranih medija i političkih stranaka u Njemačkoj, a napadnuta je i novinarka berlinskog dnevnika Taz
'Akcija Identitetskog pokreta diljem zemlje uperena je protiv lijevog nasilja. Imenujmo počinitelje koji djeluju s pisaćeg stola', poručio je Identitetski pokret preko Twittera. Ovaj radikalno desni pokret je na Twitteru objavio i brojne fotografije današnje akcije.
'Lijevo nasilje nije usamljeni fenomen. Etablirani političari i mainstream mediji uporno ignoriraju ovaj problem', stoji na Twitteru. U priopćenju, objavljenom na svojoj internetskoj stranici, pokret optužuje političke stranke i medije za širenje 'lijevog nasilja', a tu je svrstao tri parlamentarne lijevo i liberalno orijentirane stranke.
'Lijeve stranke poput Socijaldemokratske stranke Njemačke (SDP), Zelenih ili Ljevice se ne ustručavaju od zajedničkih akcija s ekstremno lijevim snagama. Novinari lijevim nasilnicima daju moralnu legitimaciju za njihovo djelovanje i štite ih. Državne institucije financiraju upitne projekte i inicijative koje siju ideološku podlogu za mržnju i nasilje prema domoljubima', stoji u priopćenju.
Na plakatima koje su aktivisti ovog pokreta polijepili po zgradama brojnih liberalnih medija, među kojima je i Der Spiegel i redakcija javnog servisa ARD u Berlinu, između ostalog je i fotografija političara desne, populističke Alternative za Njemačku (AfD) Franka Magnitza, koji je prije nekoliko dana napadnut i teško ozlijeđen.
'Da je ovakav napad izvršen na nekog političara Zelenih ili Ljevice mediji bi neprestano pisali o tome', stoji u priopćenju. Policija je u međuvremenu pokrenula istragu protiv ometanja posjeda i nanošenja tjelesnih ozljeda u slučaju napada na novinarku dnevnika 'Taz', koja je desne aktiviste htjela spriječiti u lijepljenju plakata.
Identitetski pokret u Njemačkoj djeluje od 2012., a od 2016. se nalazi pod prismotrom Ureda za zaštitu ustavnog poretka zbog 'stremljenja uperenih protiv demokratskog poretka'. U jeku izbjegličke krize pokret se radikalizirao i uperen je prije svega protiv useljenika muslimanske vjeroispovijesti.