Europa je usred revolucije 'tvrtki zombija', gdje su stotine tisuća kompanija, koje su trebale biti zatvorene zbog kolosalnih dugova, prionule solventnosti zahvaljujući 'državnoj pomoći, ultralabavoj monetarnoj politici i čestom oklijevanju kreditora da im ipak odobre loše zajmove', prenosi Presseurop
Temeljno načelo kapitalizma, prema kojem loše tvrtke moraju propasti da bi napravile put onim novima i boljima, mijenja se. Jedna od 10 tvrtki u Velikoj Britaniji može vratiti samo kamate na kredite umjesto cjelokupnog iznosa, piše The economic daily i dodaje kako se u nekim dijelovima europskog kontinenta javljaju još veći problemi. Najniže stope insolventnosti u 2011. imale su Grčka, Španjolska i Italija, tri zemlje za čije se gospodarstvo borila većina. Manje od 30 na svakih 10.000 tvrtki uspjet će u tim zemljama.
'Tvrtke zombiji' krive su za slab europski oporavak, što je izazvalo strahovanja od japanskog scenarija, gdje su niske kamatne stope, labava politika vlada i opiranje velikih banaka da zatvore neprofitabilne tvrtke desetljećima uzrokovali slab rast.
U SAD-u, gdje je filozofija 'kreativne destrukcije' uzela više maha, došlo je do brzog porasta stope insolventnosti zbog krize. No, to nije slučaj i u Europi, gdje su kreatori politike više usmjereni na zaštitu radnih mjesta nego na jačanje učinkovitosti.
Ono što Europi treba je vatra da raščisti šumu od korova, zaključio je The economic daily.