Dok se sitno broji do nedjeljne odluke o tome hoćemo li dobiti starog ili novog predsjednika, još se vade detalji iz njihova sraza na HRT-u. U moru svega što su u gotovo dvosatnoj baražnoj paljbi izgovorili, nekako ispod radara su prošla dva detalja. Oba je otvorio Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, i postavlja se pitanje je li time otkrio nešto što nije smio
Prvi se odnosio na navodno iskapanje 17 metara duboke grobnice negdje na nekom smetlištu, u kojoj je pronađeno deset tijela, a drugi na slanje oružja iz Hrvatske u Siriju.
O tome, ali i razlozima zbog kojih Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) nije objavila svoje godišnje izvješće, porazgovarali smo s Vlatkom Cvrtilom, rektorom Sveučilišta VERN.
'Prije samo nekoliko dana, iz Ministarstva obrane su napravljeni golemi iskoraci. Pazite, prvi put išlo se na dubinu od 17 metara, gdje je ogromno skladište smeća, gdje se pronašlo deset novih žrtava. Moraju odgovarati iz VMA-e, ljudi iz generalštaba srpskog', kazao je teatralno u sučeljavanju Primorac.
Duboka kopanja Ministarstva obrane
Pomalo iznenađen podatkom koji je Primorac iznio, Milanović je uzvratio: 'Gospodin počasni i honorarni predavač na skupovima koje otvara Milorad Dodik bi sa Srbima oštro, ali ustvari ne bi oštro, tražio bi nešto što nam već uskraćuju i muljaju zadnjih 20 godina. Priča o nekim dubokim kopanjima Ministarstva obrane. Odakle vam uopće taj podatak? To ne smijete znati.'
No Primorac se ubacio s tvrdnjom da je on 'u forenzici'.
Milanović kao da je čekao da Primorac to izgovori pa je uzvratio: 'To ne radi MORH, i to ne znate. To rade SOA i neke druge agencije.'
Je li iznošenjem ovakvog podatka nešto ugrozio ili mogao nešto ugroziti te je li smio imati i uopće iznijeti ovakav podatak, upitali smo Cvrtilu.
'To je teško procijeniti jer bi podrazumijevalo da imamo informacije da je točno ono što su rekli Milanović i Primorac. U jednom dijelu otkrivanja masovnih grobnica, a tome već ima i godina, SOA je bila uključena jer to uključuje oblike operativnog rada koje mogu raditi samo oni', kazao je Cvrtila.
Tajna operacija za Siriju
Druga tema koju je otvorio Primorac bilo je slanje oružja iz Hrvatske u Siriju dok je premijer bio Milanović.
'Oružje smo u Siriju poslali na zahtjev i molbu Amerikanaca. To treba znati. Nikakav Milanović. To je laž', rekao je Milanović reagiravši na Primorčevu tvrdnju da je u vrijeme u kojem je bio premijer na zatvorenim sjednicama Vlade odlučeno da se vojna oprema 'u tonama' šalje sirijskim pobunjenicima.
Podsjetimo, u veljači 2013. godine New York Times je objavio članak u kojem opisuje dostavu oružja iz Hrvatske prozapadnim sirijskim pobunjenicima preko Jordana. Oružje je tada navodno platila Saudijska Arabija, saveznik SAD-a na Bliskom istoku. Radilo se o tonama oružja još iz vremena Domovinskog rata.
Iz Vlade i MORH-a tada su demantirali da je oružje prodavano ili donirano Siriji, a sada je Milanović, nakon što je Primorac bacio kost, rekao da se to događalo, ali na traženje Amerikanaca.
'Jedan britanski istraživački portal tada je otkrio cijeli kanal i operaciju kako je išla. Nije Hrvatska bila jedina koja je slala oružje, sve to je išlo preko Amerikanaca i oružje nije direktno išlo u Siriju. U tom trenutku to je bila tajna operacija, Hrvatska je tada to negirala. Moguće je da taj podatak još nije deklasificiran, ali kako je on već dug niz godina u javnom prostoru i bile su objavljene fotografije, to i nije neka tajna, pa ne bih rekao ni da je nešto prekršeno iznošenjem tih podataka', ustvrdio je Cvrtila.
Zašto kasni izvještaj SOA-e
Upitan oko godišnjeg izvješća SOA-e, koje za prošlu godinu, za razliku od prijašnjih, nije objavljeno, Cvrtila kaže da je to možda i posljedica lošeg upravljanja jer se Vijeće za nacionalnu sigurnost (VNS) ne sastaje.
'SOA se nije obvezala na točno vrijeme u kojem će objaviti izvješće. Međutim činjenica je da se to prijašnjih godina događalo od rujna do listopada. SOA je jedna od rijetkih službi u EU koja objavljuje takvo izvješće, što je apsolutno pozitivno, jer građani imaju pravo znati kakvo je stanje sigurnosti iako oni to rade oprezno i na način da se ne otkrije puno. Moguće je da je neobjavljivanje izvješća i posljedica lošeg upravljanja jer se Vijeće za nacionalnu sigurnost ne sastaje. U zakonu stoji da VNS donosi godišnje smjernice i obično je ono donosilo smjernice prije kraja godine, i to često na telefonskoj sjednici, što baš i nije dobra praksa, i to je lista prioriteta koje država određuje prema sigurnosnom sustavu. Ako nema smjernica, možda posljedično nema ni izvješća. U svakom slučaju, to nije dobro', zaključio je Cvrtila.