Estonska tvrtka Milrem predstavila je početkom ovog tjedna na međunarodnoj izložbi IDEX 2025 u Ujedinjenim Arapskim Emiratima najnoviju kopnenu borbenu robotsku platformu Havoc. Riječ je o vozilu opremljenom naprednom navigacijom, vođenom umjetnom inteligencijom, a ističe se u ofenzivnim i obrambenim operacijama u različitim okruženjima i klimama te na raznim vrstama terena. Donosimo više o platformi koja podržava tenkove i borbena vozila pješaštva, pružajući superiornu vatrenu moć i pristup obavještajnim podacima u stvarnom vremenu
Milrem Robotics, estonska tvrtka s podružnicama u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Nizozemskoj, Finskoj, Švedskoj i Sjedinjenim Državama, predstavila je dugo očekivano robotsko borbeno vozilo Havoc, temeljeno na šasiji 8x8. Ovo hibridno bespilotno kopneno vozilo sljedeće generacije (UGV) trebalo bi redefinirati moderno bojno polje poboljšanom mobilnošću, povećanom vatrenom moći i proširenom operativnom svestranošću.
Predstavljanje robotskog borbenog vozila Havoc na sajmu IDEX 2025 ponovno potvrđuje poziciju Milrem Roboticsa kao pionira u autonomnim vojnim tehnologijama. Dok oružane snage diljem svijeta žele optimizirati učinkovitost i sposobnost preživljavanja, Havoc se pojavljuje kao transformativno rješenje spremno oblikovati budućnost kopnenih borbenih operacija.
Njegova premijera dolazi u presudnom trenutku, u kojem robotske i druge autonomne tehnologije sve više preuzimaju poziciju od klasičnih sustava s posadom, ali i na ključnom mjestu, jer IDEX je jedna od najvećih svjetskih manifestacija u području obrane i sigurnosti. Održava se svake dvije godine u Abu Dhabiju i predstavlja jedan od najvažnijih prodajnih izloga za lidere u industriji, omogućujući im da predstave najnovija tehnološka dostignuća i vojne inovacije.
Prezentirajući novo vozilo, Henrik Kotkas je kao glavni proizvodni direktor u Milrem Roboticsu istaknuo njegovu inovativnost, kazavši da predstavlja novi standard u bespilotnim kopnenim borbenim sustavima.
'Havoc kombinira vrhunsku tehnologiju s praktičnim dizajnom, pružajući neusporedive operativne sposobnosti kako bi se zadovoljile potrebe modernih oružanih snaga za stalnim razvojem', dodao je.
Nečujan, okretan, precizan i ubojit
Izvršni direktor Milrem Roboticsa, Kuldar Väärsi, istaknuo je pak mogućnosti Havoca, osobito se osvrnuvši na njegovu agilnost i manevarske sposobnosti te velike brzine, što omogućuje zapovjednicima da projiciraju svoje snage na velike udaljenosti. Pritom je naglasio da njegov hibridni pogonski sustav u kombinaciji s robusnim dizajnom povećava preciznost i ubojitost na bojnom polju.
Ključna značajka Havoca leži u njegovom hibridnom električnom pogonskom sustavu jer omogućuje gotovo nečujan rad i značajno povećava domet. Ove karakteristike ne samo da povećavaju sposobnosti skrivanja na terenu, već omogućuju i širok izbor operativnih potreba. Treba reći da na cesti postiže maksimalnu brzinu od 110 kilometara na sat, a izvan nje može se kretati najvećom brzinom do 55 kilometara na sat.
Zahvaljujući svojoj laganoj konstrukciji, Havoc pruža izvrsne terenske performanse, što ga čini idealnim rješenjem za teška okruženja, bilo da je riječ o pustinjama ili prijevojima na velikoj nadmorskoj visini. Njegov električni prijenos pruža trenutni okretni moment za hitno ubrzanje. U isto vrijeme njegovo okretno upravljanje dramatično smanjuje radijus okretanja, što je velika prednost za manevriranje u skučenim urbanim područjima ili na neravnom terenu. Prema dostupnim podacima, vozilo težine 15 tona može savladavati bočni nagib od 40 posto, kao i stepenički uspon od 60 centimetara. Uz to, lako prelazi preko jednometarskih udubina.
Umjetna inteligencija kao borbeni standard
Osnovni kapacitet nosivosti od pet tona omogućuje integraciju oružanih sustava ili tereta specifičnih za misiju, ali bez narušavanja ukupnih performansi. Valja istaknuti i to da njegov robusni dizajn podržava sustave oružja velikog kalibra bez ugrožavanja mobilnosti ili preciznosti.
Havoc dolazi u nekoliko inačica i to kao vozilo za vatrenu potporu, lovac na mine, pa čak i kao protuzračni top. Mogućnost šasije i robusni dizajn podržavaju sustave oružja većeg kalibra bez ugrožavanja mobilnosti i preciznosti te se trenutno kupcima nudi mogućnost ugradnje Kongsbergovog borbenog modula MCT-30, a u protuzračnoj konfiguraciji dolazi s topom kalibra 30 milimetara i lanserima projektila Frankenburg. Također, vozilo može biti naoružano Kongsbergovim lanserom Halcon HS2 ili KNDS-ovim minopolagačem.
Opremljen je oklopom koji pruža balističku zaštitu na razini STANAG 4569 (L4), što deklarira otpornost na paljbu iz strojnica kalibra 14,5 milimetara, a protuminska zaštita osigurana je na razini STANAG 4569 (L1). To u praksi znači da je Havoc otporan na udare improviziranih eksplozivnih naprava, kinetičkih penetratora, ručnih granata, neeksplodiranih topničkih fragmenata i ostalih malih protupješačkih eksplozivnih naprava detoniranih ispod vozila.
Proizvođač napominje da je kopnena borbena platforma nadopunjena inteligentnim funkcijama i opremljena naprednom navigacijom temeljenom na umjetnoj inteligenciji. Zahvaljujući tome, Havoc bi trebao biti u stanju nositi se s napadnim i obrambenim operacijama u različitim okolišnim i klimatskim uvjetima te na različitim terenima. Ističe i da korištenje podsustava zajedničkih s drugim platformama značajno smanjuje troškove razvoja, proizvodnje i održavanja vozila, pružajući istovremeno isplativost i pojednostavljenu logistiku, ali i jačanje operativne kohezije i učinkovitosti misije.