Brazilski trgovinski dužnosnik Jorge Vian smatra da je trenutna međunarodna trgovinska klima povoljna za zaključivanje sporazuma između EU-a i Mercosura
Brazil je optimističan u pogledu mogućnosti ratifikacije trgovinskog sporazuma EU-Mercosur unatoč određenom protivljenju.
„Vrlo smo optimistični, osobito sada kada ju SAD povećao carine diljem svijeta“, rekao je Jorge Vian, čelnik ApexBrasila, Brazilske agencije za promicanje trgovine i ulaganja, za Euronews.
U prosincu je Europska komisija zaključila politički sporazum sa zemljama Mercosura – Argentinom, Brazilom, Paragvajem i Urugvajem – kako bi se uspostavila jedna od najvećih zona slobodne trgovine na svijetu. Obuhvaćala bi 750 milijuna ljudi i otprilike petinu svjetskog gospodarstva. Sporazum mora odobriti Vijeće EU-a prije nego stupi na snagu.
Nisu sve članice EU oduševljene ovom suradnjom
Neke države članice, predvođene Francuskom, protive se sporazumu, pozivajući se na zabrinutost zbog nepoštene konkurencije i nižih ekoloških standarda u tim zemljama.
„Trenutačno imamo objektivnu situaciju. Trumpova administracija šteti slobodnoj trgovini i multilateralizmu te se svi moraju prilagoditi“, rekao je Jorge Vian.
„Europa izvozi robu u vrijednosti većoj od 600 milijardi dolara u SAD. Ako ti izvozi budu pogođeni carinama od oko 20 posto, utjecati će na život poljoprivrednih proizvođača, industrije i proizvodnog sektora u Europi", dodao je.
Na francuske zahtjeve za tzv. „zrcalnim klauzulama“ u sporazumu, Vian je rekao da su uvjeti proizvodnje previše različiti da bi se mogli „zrcaliti“. Naime, tim klauzulama bi se osiguralo da poljoprivredni uvoz iz Mercosura zadovolji iste proizvodne standarde koji vrijede za EU poljoprivrednike.
„U Brazilu imate proizvodnju temeljenu na tropskoj klimi, dok je u Europi riječ o umjerenoj klimi. Te klimatske strukture su vrlo različite“, rekao je Vian.
Jedan od ciljeva je suprotstavljanje utjecaju Kine
Dodao je da, iako proizvodnja hrane ostaje osjetljivo pitanje, „to se može riješiti dijalogom i suradnjom“.
Brazil se nada da će u Europu izvoziti ne samo ključne sirovine, već i obnovljive izvore energije. U industrijskom sektoru, brazilski zrakoplovni div Embraer, koji već ima tvornicu u Portugalu, obećao je „milijarde dolara ulaganja u Europu za proizvodnju dijelova zrakoplova“, dodao je Vian.
U EU-u zagovornici sporazuma s Mercosurom tvrde da je on nužan kako bi se suprotstavilo kineskom utjecaju u regiji.
„Naravno, kineski utjecaj je stvarnost, ali Europa nam je prioritet. Kina je najveći trgovinski partner Brazila, ne po kvaliteti, nego po količini", kazao je.