PO GRADOVIMA

Evo gdje možete provjeriti koncentraciju peludi ambrozije u zraku

10.08.2017 u 15:01

Bionic
Reading

Na području Zagreba nastupa kritično razdoblje za građane koji su alergični na ambroziju, jer će koncentracija peludi te korovne biljke u petak doseći visoku 'crvenu razinu'. Iako su najugroženiji stanovnici kontinentalne Hrvatske, naročito Slavonije i Baranje, pojava ambrozije sve je učestalija i u Primorju te Dalmaciji

Uvidom u peludnu prognozu koju na svojim internetskim stranicama objavljuje Nastavni zavod za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar', možete doznati kakva je situacija s koncentracijama peludi korovnih biljaka i trava po gradovima diljem Hrvatske.

Zbog brzog širenja ambrozije i klimatskih promjena, znanstvenici očekuju da će se do 2050. godine udvostručiti broj Europljana alergičnih na pelud ambrozije, pa bi se taj broj sa sadašnja 33 milijuna mogao popeti na 77 milijuna. Prema studiji objavljenoj u časopisu 'Environmental Health Perspectives', dvije trećine tog povećanja mogu se pripisati klimatskim promjenama, a jedna trećina prirodnom širenju te agresivne biljke.

Pelud ambrozije jedan je od najjačih poznatih alergena i može prouzročiti začepljenost nosa, pojačanu sekreciju, kihanje, osjećaj suhoće i povremeno krvarenje iz nosa, svrbež kože i crvenilo očiju. Simptomi alergijske reakcije mogu biti lokalizirani na organ putem kojega je alergen ušao u organizam, na kožu ili sluznice, probavni ili dišni sustav, a mogu biti i sustavni, tj. zahvatiti cijeli organizam, upozoravaju iz inicijative 'Alergični na alergije'.

Hrvatsko društvo za alergologiju i kliničku imunologiju u suradnji s hrvatskom farmaceutskom tvrtkom JGL razvilo je mobilnu aplikaciju kako bi se mapiranjem staništa ambrozije pomoglo njezino suzbijanje.

  • +12
Ambrozija u Novom Zagrebu Izvor: Guliver/Thinkstock / Autor: mkrberlin

Aplikacija 'Alergični' korisniku omogućava da putem pametnog telefona fotografira stanište ambrozije koje se pomoću GPS-a mapira na karti Hrvatske. Korištenje je iznimno jednostavno - dovoljno je da korisnik fotografira područje pod ambrozijom, a aplikacija će fotografiju s točnom geolokacijom ucrtati na kartu. Evidentirane lokacije potom se šalju svim nadležnim županijskim i gradskim uredima u Hrvatskoj.