'Bilo kuda, seksizam svuda' naziv je projekta koji provodi Centar za građanske inicijative Poreč, s ciljem povećanja senzibiliteta mladih odraslih osoba i građana/ki za rodnu ravnopravnost, promocije demokratskih vrijednosti, odnosno promicanja ljudskih prava. Aktivisti/ce žele senzibilizirati građane/ke za prepoznavanje seksizma, a on se, kako kažu, toliko uvukao u hrvatsko društvo da ga više ni ne prepoznajemo
Projekt je financijski podržan iz fondova zemalja Europskog gospodarskog prostora (EEA) i Kraljevine Norveške preko Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva. U prvoj fazi projekta postavljeni su jumbo plakati s primjerima seksizma, a u ponedjeljak je započela i javna akcija na Trgu slobode u Poreču, na kojem će putem informativnih letaka građani/ke dobiti informacije o seksizmu te tome kako on doprinosi rodnoj neravnopravnosti.
Također, svi/e se mogu fotografirati s vlastitim primjerima seksizma, što će činiti dio online kampanje, te fotografije staviti na Facebook uz #bilokudaseksizamsvuda. One će biti objavljene i u otvorenom albumu na Facebooku. Zašto je važno ukazivati na seksizam, kao oblik društvene diskriminacije i segregacije osobe na temelju spola?
Žene u Hrvatskoj primaju 18 posto nižu plaću od muškaraca na istom radnom mjestu; ulično uznemiravanje je doživjelo 90 posto žena u Hrvatskoj; seksizam u reklamama je velik problem jer se poruke koje se ponavljaju putem medija počinju shvaćati kao istina te se isti obrasci primjenjuju i u stvarnom životu; i žene i muškarci su žrtve seksizma od malih nogu, po rođenju ih se svrstava u kutije i njih se očekuje da se ponašaju sukladno društvenim očekivanjima - podsjećaju iz Centra za građanske inicijative Poreč.
Nataša Vajagić, voditeljica projekata iz Centra za građanske inicijative Poreč, ističe da su glavne žrtve seksizma ipak žene, pa se seksizam može definirati kao skup vjerovanja i djelovanja koja privilegiraju muškarce u odnosu na žene te podcjenjuju i degradiraju vrijednosti i aktivnosti povezane sa ženama.
'Svi i sve smo osjetili/e posljedice seksizma na vlastitoj koži, ali ih možda nismo znali/e prepoznati. Iznošenjem vlastitih primjera podižemo svijest o sveprisutnosti seksizma u svakodnevnom životu', poručila je Vajagić.