ODNOSI S KINOM

[FOTO/VIDEO] Boras, Lončar, Josipović, Maras, Jandroković... Pogledajte tko je sve stigao na prijem nove kineske veleposlanice Xu Erwen

03.09.2019 u 10:08

Bionic
Reading

Odnosi Hrvatske i Kine kontinuirano se razvijaju posljednjih 27 godina, počivajući uvijek na međusobnom povjerenju i uvažavanju, da bi nakon posjete hrvatskog premijera drugoj najvećoj ekonomiji svijeta krajem 2018. i kineskog premijera Hrvatskoj 2019. ti odnosi dosegli najvišu razinu, izjavio je u ponedjeljak predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković

"Odnosi Hrvatske i Kine se kontinuirano razvijaju od 1992., tj. uspostave diplomatskih odnosa, počivajući uvijek na međusobnom povjerenju i uvažavanju. Posjetom premijera Li Keqianga Hrvatskoj u travnju ove godine naše prijateljstvo i visoki stupanj međusobnog povjerenja dodatno su potvrđeni i učvršćeni. Njegov posjet dao je novi zamah jačanju našeg političkog dijaloga i, kako je rekao, povijesno su na najvišoj razini i ulaze u dijamantno razdoblje", rekao je Jandroković u pozdravnom govoru povodu preuzimanja dužnosti nove kineske veleposlanice Xu Erwen i izložbe o reformi i otvaranju Kine u posljednjih 40 godina.

Premijer Andrej Plenković boravio je u Kini u studenome 2018., a kineski premijer Li Keqiang posjetio je Hrvatsku u travnju ove godine. Osim Zagreba i susreta s državnim vrhom, posjetio je i Dubrovnik gdje se održavao summit Kina +16, format koji okuplja zemlje srednje i istočne Europe koje Kina želi snažnije uključiti u svoj megaprojekt "Jedan pojas, jedan put".

  • +37
Svecani prijem povodom preuzimanja duznosti veleposlance NR Kine Xu Erwen Izvor: Cropix / Autor: Darko Tomas

Bio je to prvi posjet nekog kineskog premijera Hrvatskoj i šesti susret Lia s predsjednikom hrvatske vlade u posljednje dvije i pol godine.

Jandroković je podsjetio da su Hrvatska i Kina u Dubrovniku potpisale čak 11 sporazuma o suradnji, a osim turizma dvije strane posebice žele ojačati suradnju u poljoprivrednom sektoru, zdravstvu i kulturi. "Danas je simbol te suradnje Pelješki most. On će ostati trajni spomenik naših prijateljskih odnosa", poručio je Jandroković.

Kina je posljednjih godina počela više ulagati u srednju i jugoistočnu Europu. Inicijativu 17+1, nakon pridruživanja i Grčke, smatra integralnim dijelom svog megaprojekta "Jedan pojas, jedan put", suvremenog Puta svile i jednog od najambicioznijih projekata u svijetu.

Jandroković je u govoru izrazio zadovoljstvo što bilateralni odnosi rastu iz godine u godinu, što sve više kineskih turista upoznaje Hrvatsku te sve veći broj kineskih tvrtki dolazi na hrvatsko tržište, ali i da hrvatske kompanije nastoje prodrijeti u Kinu.

Također je dodao da je suradnja s Hrvatskom spona između Kine i europskog kontinenta.

Izvor: Pixsell / Autor: Davor Puklavec

Osvrnuvši se na izložbu predstavljenu u hotelu Westin, Jandroković je ukazao na "streloviti napredak" Kine od kada je prije 40 godine prigrlila reformu i politiku otvaranja zemlje.

"U samo 40 godina Kina se iz poljoprivredne zemlje transformirala u drugo najveće gospodarstvo svijeta. To je zemlja inovacija, znanosti, tehnologije, umjetne inteligencije i svemirskog programa", istaknuo je Jandroković i ponovio da su Hrvatska i Kina "prijatelji i partneri".

>> Kineski veleposlanik potiho napustio Hrvatsku, istražili smo što se dogodilo

Veleposlanica Xu, deveta po redu diplomatska predstavnica Kine u Hrvatskoj, također je istaknula da su dvije zemlje posljednjih nekoliko godina ostvarile veliki napredak u bilateralnim odnosima zahvaljujući prvenstveno posjetama najviših državnih dužnosnika.

"Ti su događaji uistinu naše odnose podigli na novu, višu razinu, Imamo odlične bilateralne odnose ", kazala je Xu i podsjetila da suradnja u gospodarstvu vrlo brzo raste.

"Trgovinska razmjena je prošle godine porasla za 16,2 posto", kazala je veleposlanica", ocijenivši da odluka hrvatske vlade da izgradnju Pelješkog mosta povjeri kineskoj kompaniji predstavlja "povijesni pomak u odnosima Hrvatske i Kine".

Također je istaknula i važnost trilateralne suradnje između Kine, Hrvatske i europskih zemalja.

Daljnji razvoj odnosa vidi u suradnji na području infrastrukture, digitalne ekonomije, zdravstva, e-trgovine, čiste energije i obrazovanja.