Jako nevrijeme zahvatilo je dobar dio obale, a neke rive već su poplavljene, kako su to prethodnih dana najavljivali iz DHMZ-a
Pulu je u noći s 21. na 22. studenoga i tijekom jutra zahvatilo nevrijeme praćeno jakom kišom i vjetrom. Sve dežurne službe komunalnih poduzeća Pragrande i Herculanea su na terenu, a obišao ih je i gradonačelnik Filip Zoričić.
'Djelatnici Pragrandea spremno su izašli na teren te su i sada u redovitom obilasku niskih zona područja grada. Interveniralo se u dijelovima Splitske ulice kod Veslačkog kluba, gdje se more s rive prelijevalo na prometnicu, kao i u dijelu Flaciusove ulice kod Stare tržnice, odnosno kod parkirališta', rekao je direktor Pragrandea Kristijan Benčić.
Državni hidrometeorološki zavod za područje sjevernog Jadrana najavio je crveni alarm, uz jaku kišu i olujno jugo, a u Puli je palo otprilike 11 milimetara kiše po četvornom metru. Pod utjecajem jakog olujnog juga i izrazito visoke plime visina mora je do 60 centimetara viša nego što je to uobičajeno, a riva je već poplavljena.
Osim visoke plime, teškoće s odvodnjom stvara vjetar koji velike količine lišća nanosi na slivnike te ih djelatnici Pragrandea čiste od nanosa u Polikarpovoj ulici, 43. istarske divizije, na Partizanskom putu, Trgu Republike te u užem centru grada.
'S obzirom na jako jugo koje će, prema prognozi, do sredine dana biti u jačanju, interventne ekipe Pula Herculanee su na terenu te rade na uklanjanju polomljenih grana i stabala s prometnica i nogostupa. Do sada se interveniralo na srušenom stablu ligustruma kod stare robne kuće koje je palo jutros nešto prije 8 sati i zapriječilo jedan prometni trak', istaknuo je direktor Herculanee Robi Fuart.
Problema ima i u Poreču i Rovinju, piše IstraIn. Tako je u Rovinju more preplavilo gradski trg i rivu. Zbog toga je zabranjeno prometovanje rovinjskom rivom za sva vozila. Voda je ušla i u neke kafiće i restorane, ali, kako se doznaje od zapovjednika JVP-a Rovinj Evilijana Gašpića, za sada nisu zaprimili pozive za pomoć u eventualnom ispumpavanju.
Zbog vode na kolniku prekinut je promet na državnoj cesti DC75 Novigrad-Poreč kod Antenala.
Riva je poplavljena i u Vrsaru.
Plima je stvorila probleme i na Cresu, a zbog obilne kiše i plime poplavljene su i ulice pored tržnice u Rijeci.
Zbog kiše koja pada od ponedjeljka kasno navečer do sredine utorka, poplavili su dijelovi Šibenika i druga mjesta duž Šibenske rivijere, a ponovno je najgore prošao stari dio grada Dolac, čiji se stanovnici godinama bore s poplavama za svake obilnije kiše i nevremena.
Prema informacijama Centra 112 Šibensko-kninske županije, podigla se razina mora, koje je poplavilo šibensku rivu, a najgore je prošao stari dio grada Dolac.
Iz Županijskog centra 112 rekli su kako su imali nekoliko dojava te da se ništa se ne može učiniti, nego pričekati da se more povuče.
Dolčani su rekli kako su danas iz svojih uglavnom ugostiteljskih objekata te iz stanova sami ispumpavali vodu i postavljali tzv. zečje nasipe, a pod vodom su se našli novopodignuti zidovi te automobili koji su teže prolazili tim dijelom grada.
Također su rekli kako poplave očekuju posljednja četiri dana te da su se dosad one događale uglavnom noću.
„Zečji nasipi su naša stvarnost“, rekla je je jedna od stanovnica šibenskog Doca.
Osim Šibenika, zbog veće količine oborina, na području Šibensko-kninske županije poplavile su rive i obližnje prizemnice u Jezerima, gdje su na intervenciju izašli i članovi DVD-a iz Tisnoga. Poplavljene su i rive Zatona i Rogoznice.
Državni hidrometeorološki zavod najavljuje i za srijedu moguće poplave riva zbog obilne kiše, te lokalno moguće bujične i urbane poplave. Očekivane količine oborina kreću se od 70 do 100 milimetara.
Jako i olujno jugo puše u utorak na cijelom zadarskom području, a najjači udar od 24,3 metra u sekundi, što odgovara brzini od 90 kilometara na sat, zabilježen je u 12,36 sati, izjavio je za Hinu voditelj postaje Državnog hidrometeorološkog zavoda Puntamika Zadar Anđelko Vidović.
Na cijelom području pada umjerena kiša te je od jutra do 13 sati palo 19 litara po četvornome metru.
U većini priobalnih i otočnih mjesta vjetar je podigao razinu mora pa su poplavljene mnoge rive i prometnice.
"Ovakvo vrijeme u ovo doba godine nije nikakav ekstrem, a osim jakog juga, neugodu stvara i kiša nošena vjetrom. Već večeras očekuje se smirivanje vremena", kazao je Vidović.
Split i okolicu pogodilo je u utorak jako kišno nevrijeme, a zbog dizanja razine mora uslijed niskog atmosferskog tlaka poplavljene su ceste zbog čega je ponegdje bio otežan promet.
Većina poziva koje su uznemireni građani uputili vatrogascima odnosila su se na stajaću vodu na cestama te izlijevanje mora koje je zabilježeno u Trogiru u blizini starog čiovskog mosta gdje je dionica od 150 metara ceste i zatvorena.
U jutarnjim satima na cesti iz mjesta Dubci u općini Zadvarje prema Splitu na dvije je kolničke trake palo stablo kojeg su naposljetku uklonili vatrogasci koji su i u splitskom Nazorovom prilazu micali stablo koje je palo na osobno vozilo.
Cetina se izlila kod Omiša
Zbog obilnih oborina, nabujala je rijeka Cetina, koja se u utorak poslijepodne izlila kod Omiša i poplavila dio staroga grada, gdje 20 vatrogasaca ispumpava vodu, izvijestili su iz Dobrovoljnoga vatrogasnog društva iz Omiša.
"Primili smo dojavu u 14,05 da se Cetina izlila na predjelu Smokvice u starom dijelu grada pa je na teren izašlo 20 vatrogasaca koji pumpama uklanjaju vodu", rekli su za Hinu u omiškome DVD-u.
Voda je prodrla i u neke podrume u tom dijelu Omiša.
Zbog vode na kolniku, kako je javio HAK, prekinut je promet na cesti Omiš - Kučiće.
Voda na prometnicama i ulicama zabilježena je i u Starigradu, Jelsi i Milni na Hvaru kao i na otoku Braču.
Prema riječima Rade Popadića iz Crometeo, udruge koja okuplja hrvatske amatere meteorologe, cijela je Dalmacija u središtu jesenske Genovske ciklone.
"Do 17 sati dvije se postaje ističu po broju oborina na dnevnoj bazi, i to postaja Roglići na Biokovu, gdje je palo 103 litara po četvornom metru, u Vrgorcu i Biteliću kod Hrvaca zabilježeno je 90 litara kiše po četvornom metru, a situacija u Splitu je različita. I dok je na istoku grada palo desetak litara kiše po kvadratu, na zapadu je zabilježeno 20“, ističe Popadić.
Prekinute trajektne linije
Zbog nepovoljnih su vremenskih uvjeta, prema izvješću HAK-a, u prekidu su katamaranske linije Vis - Split, Jelsa - Bol - Split, brodska linija Ubli - Vela Luka - Hvar - Split i trajektne Ubli - Vela Luka - Split, Split - Vela Luka - Ubli sa polaskom iz Splita u 5 sati, Vis-Split kao i brzobrodske linije s polaskom iz Milne za Split preko Rogača, s polaskom iz Splita za Rogač te polaskom iz Rogača za Split u 15,30 sati i ona s polaskom iz Splita za Rogač i Milnu.
U prekidu su i brodska linija Komiža-Biševo, katamaranska linija Korčula-Hvar-Split, trajektna linija Sućuraj- Drvenik kao i trajektna linija 638 Sumartin-Makarska.
Zbog izrazito nepovoljnih vremenskih uvjeta na srednjem i sjevernom Jadranu brod "Marko Polo" će na međunarodnoj liniji L053 Split - Ancona umjesto večeras u 19:45 isploviti iz Ancone sutra u 6:30 sati. Ukrcaj putnika i vozila biti će u predviđeno vrijeme. Dolazak broda u luku Split je u 15 sati, javlja HAK.
Orkansko jugo danas je zahvatilo i dubrovačko područje.
U zadarskom okružju: brodska linija Zadar - Preko, katamaranske linije Brbinj - Božava - Zverinac - Sestrunj - Rivanj i Ist - Zapuntel - Brgulje - Molat - Zadar; trajektna linija Biograd - Tkon; brodska linija Vrgada - Pakoštane Biograd.
U riječkom okružju: katamaranske linije Mali Lošinj - Cres - Rijeka i Novalja - Rab - Rijeka; trajektne linije Lopar - Valbiska, Porozina - Brestova, Prizna - Žigljen i Stinica-Mišnjak; brodske linije Mali Lošinj - Unije - Susak i lovik-Mrtvaska.
U dubrovačkom okružju: trajektna linija Prapratno-Sobra.