Profesor dr. sc. fra Luka Tomašević, predavač moralne teologije na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Splitu, prati nove podatke i pokazatelje vezane uz obitelj odnosno ženidbu, udaju i rađanje, pa nije iznenađen rezultatima Popisa stanovništva 2011.
Naime, između ostalog, Popis stanovništva je pokazao da je Hrvatskoj 2011. bilo 1.215.865 obitelji, što predstavlja smanjenje u odnosu na 1991. kada ih je bilo 1.252.025. Udio parova bez djece porastao je s 24,8 posto, koliko je iznosio 1971, na 28,6 posto 2011. godine, a udio parova s djecom se smanjio s 63,8 posto iz 1971. na 54,3 posto u 2011.
Prema mišljenju fra Luke Tomaševića, podaci pokazuju da je 'narod samodostatan, samozadovoljan, da se dobro živi, ali to ne pokazuje da su neoliberalni postulati duboko ukorijenjeni u društvu i da se taj proces ne zaustavlja, a Crkva i država ili neće ili ne znaju ništa napraviti', prenosi Slobodna Dalmacija
Fra Luka navodi kako se 'Crkva našla u raskoraku, ne zna se postaviti, nije izradila strategiju, mrzi statistiku i onda tu ima lutanja'. Dodaje kako bi popisane podatke trebalo dobro odmjeriti i onda djelovati. 'Kad je narod u pitanju, ne bismo se smjeli dijeliti na Crkvu i državu', ističe.
Na primjedbu kako postoji raskorak između rezultata popisa i činjenice da je inicijativa U ime obitelji uspjela prikupiti čak oko 750 tisuća popisa potpore izrazito tradicionalnim obiteljskim vrijednostima, fra Luka Tomašević kaže da je, prema njegovoj procjeni i iskustvu, u Hrvatskoj do 750 do milijun ljudi, ili oko 30 posto, uvjerenih katolika i taj se dio uspio nametnuti ovom inicijativom. Do 60 posto je deklarativnih katolika, a do 90 posto onih 'kud svi Turci'…
Nismo mi, međutim, fenomen po ovom pitanju. Tako je, napominje fra Luka, i u drugim zemljama s velikim postotkom katolika – Italiji, Poljskoj…