Domaćinske snage prije četiri godine ujedinili su Austrijanci i Švicarci, a finale je donijelo trijumf španjolske nogometne renesanse. 'Furija' je nakon 44 godine došla na europski tron, a Hrvatska je igrala četvrtfinale i kući se vratila u šoku
Novi hrvatski izbornik Slaven Bilić bitno je pomladio sastav koji je preuzeo dvije godine ranije i nakon uspješnog kvalifikacijskog hoda zapečaćenog trijumfom na Wembleyu došao u Austriju otvorenog garda. Nisu skrivali ambicije i uskoro se vidjelo da je pokriće vrlo snažno. Nakon teške pobjede u Beču protiv Austrije, na dnevni red je došla Njemačka. Joachim Löw gradio je novi moćni 'elf', ali Srna i Olić potpisali su pobjedu 2:1 i prolazak Hrvatske u drugi krug nakon deset godina čekanja. Rezerve Hrvata u trećem su kolu svladale Poljsku i Hrvatsku je zahvatio nezaustavljiv požar euforije.
Samo su Hrvatska, Nizozemska i Španjolska bile upisale tri pobjede u skupini, a u Beču su čekali Turci prorijeđeni suspenzijama i ozljedama. Na utakmicu ne treba previše podsjećati… Klasnićev gol u 119. minuti, preuranjeno slavlje plasmana u polufinale, i onda najšokantiniji gol koji je Hrvatska ikada primila. Sentürk je svladao Pletikosu, samo je Srna pogodio penal u raspucavanju i Turci su otišli u polufinale. Tamo će ih izbaciti Nijemci, koje smo dobili samo 13 dana ranije.
Osim Bilićevih izabranika na turniru je nastupio još jedan Hrvat, Ivica Vastić u dresu Austrije. Nastupio je i protiv Hrvatske, a u povijest Eura se upisao protiv Poljske kada je zabio iz penala i tako s 38 godina i 257 dana postao uvjerljivo najstariji strijelac u povijesti europskih smotri. Bio mu je to 50. nastup za reprezentaciju, a godinu dana kasnije Splićanin se oprostio od nogometa.
Sve to vrijeme većina nogometnog svijeta pratila je Španjolsku. Aragones je na Euro doveo momčad koja je odlučila vratiti primat na Pirineje i - uspio. Barcelonina 'tika-taka' se prelila i u dres reprezentacije, a za golove su bili zaduženi David Villa i Fernando Torres.
Najteži zadatak imali su u četvrtfinalu protiv aktualnih svjetskih prvaka Talijana, ali Iker Casillas je slomio španjolsko prokletstvo. Dotad su naime izgubili tri raspucavanja u penalima u četvrtfinalu na identičan datum, ali tog 22. lipnja Iker je obranio dva udarca i Španjolska se probila na megdan Rusima koje su svladali s lakih 3:0.
Turnir su završili sa 356 minuta bez primljenog gola, a trijumfalan hod 'furije' zatvorio je u finalu protiv Njemačke lucidnim golom Fernando Torres. Kada je podvučena crta, ostala je dominacija. Villa je postao najbolji strijelac, Xavi najbolji igrač, a u idealnom sastavu našlo se čak devet Španjolaca. Među 23 odabrana našao se i Luka Modrić.
Finale: Španjolska – Njemačka 1:0
29. lipnja 2008, Ernst Happel Stadion, Beč; Gledatelja: 51,428, Sudac: Roberto Rosetti (Italy)
Strijelac: 1:0 Torres (33)
Španjolska: Iker Casillas (kap) - Sergio Ramos, Carlos Marchena, Carles Puyol, Joan Capdevila - Marcos Senna - Andrés Iniesta, Xavi, Cesc Fàbregas (od 63. Xabi Alonso), David Silva (od 66. Santi Cazorla) - Fernando Torres (od 78. Dani Guiza)
Njemačka: Jens Lehmann - Arne Friedrich, Per Mertesacker, Christoph Metzelder, Philipp Lahm (od 46. Marcell Jansen) - Torsten Frings, Thomas Hitzlsperger (od 58. Kevin Kuranyi) - Bastian Schweinsteiger, Michael Ballack, Lukas Podolski - Miroslav Klose (od 79. Mario Gomez)
Najbolji strijelci:
4 - David Villa (Španjolska)
3 - Lukas Podolski (Njemačka), Hakan Yakin (Švicarska), Semih Sentürk (Turska), Roman Pavljučenko (Rusija)
2 - Ivan Klasnić (Hrvatska)...