Libijski vođa Moamer Gadafi, koji se suočava s masovnim prosvjedima, pojavio se rano ujutro u utorak na libijskoj televiziji kako bi u kratkoj izjavi poručio da nije napustio zemlju, prenijeli su mediji.
‘Nalazim se u Tripoliju a ne u Venezueli ... nemojte vjerovati tim 'psima'‘, rekao je Gadafi, opovrgavajući izvješća da je pobjegao u Venezuelu. Gadafi je svoju izjavu dao na ulici u glavnom gradu Tripoliju, naginjući se iz automobila i držeći u ruci veliki kišobran.
Britanski ministar vanjskih poslova William Hague rekao je u ponedjeljak da je dobio informacije koje sugeriraju da je Gadafi na putu za Venezuelu no libijski i venezuelanski dužnosnici te su informacije opovrgnuli.
Prema zasad nepotvrđenim izvješćima, više stotina ljudi ubijeno je u posljednjih tjedan dana u sukobima libijskih snaga sigurnosti i prosvjednika, osobito u istočnim dijelovima zemlje. Prosvjednici koji traže Gadafijev odlazak nakon 41-godišnje vladavine u ponedjeljak su, kako se čini, uz pomoć odmetnutih vojnih postrojbi preuzeli nadzor nad Bengazijem, drugim po veličini libijskim gradom.
Stvarno stanje u Libiji i razmjeri nasilja nisu dobro poznati budući da vlada te zemlje zabranjuje ulaz stranim novinarima i organizacijama za zaštitu ljudskih prava.
AMERIKANCI POZVALI GADAFIJA DA ZAUSTAVI NASILJE
Sjedinjene Države u ponedjeljak su se pridružile međunarodnoj zajednici ‘snažno osuđujući nasilje u Libiji’ i pozivajući vladu pukovnika Moamera Gadafija u Tripoliju da ‘zaustavi neprihvatljivo krvoproliće’, u kojem je u proteklih tjedan dana prema nepotvrđenim podacima ubijeno više stotina ljudi.
‘Svijet promatra situaciju u Libiji s uznemirenošću. Pridružujemo se međunarodnoj zajednici u snažnoj osudi nasilja u Libiji. Naše misli i molitve su sa onima čiji su životi izgubljeni i s njihovim najbližima’, navodi se u izjavi državne tajnice Hillary Clinton koju je objavio State Department.
‘Vlada Libije ima odgovornost poštovati univerzalna prava svojih ljudi, uključujući i pravo na slobodu izražavanja i okupljanja. Sada je vrijeme da se zaustavi ovo neprihvatljivo krvoproliće. Surađujemo s prijateljima i partnerima diljem svijeta kako bismo hitno prenijeli ovu poruku libijskoj vladi’, naglasila je Clinton.
SAD je u ponedjeljak naredio povlačenje dijela svog diplomatskog osoblja iz Libije, kao i članova obitelji diplomata, očekujući nastavak nasilja na ulicama libijskih gradova.
U prosvjedima u Tripoliju u ponedjeljak je, prema posljednjim izvješćima, ubijeno oko 60 ljudi, a Jordanci koji su pobjegli iz Libije govore o strašnom ‘krvoproliću’, o nizu zapaljenih automobila i trgovina, te o navodnim plaćenicima koji izgledaju kao da su iz drugih afričkih država. Prosvjednici su tijekom dana pozivali na okupljanje na središnjem Zelenom trgu i ispred Gadafijeve rezidencije, a svjedoci iz različitih gradskih četvrti opisali su prizore zastrašivanja: helikoptere koji nadlijeću iznad glavnog bulevara uz more te pro-Gadafijeve naoružane skupine koje pucaju iz jurećih automobila kako bi zastrašili stanovnike.
U večernjim satima vojni zrakoplovi su nadlijetali Tripoli a snajperisti su zauzeli položaje na krovovima zgrada, očito kako bi zaustavili ljude izvan grada da se pridruže prosvjedima, izjavio je Muhamed Abdul Malek, oporbeni aktivist iz Londona koji je u kontaktu sa stanovnicima. Komunikacije u Tripoliju su prekinute a stanovnike se ne može nazvati izvan zemlje. Zatvorene su škole i trgovine a u ponedjeljak je radilo samo nekoliko pekara.
Državna televizija prikazuje pro-Gadafijeve prosvjednike na Zelenom trgu kako mašu palminim granama i drže Gadafijeve slike.
Erupcija nasilja u glavnom gradu uslijedila je nakon sedam dana prosvjeda i krvavih sukoba u gradovima istočnog dijele Libije, posebno u Bengaziju, u kojem su prosvjednici u ponedjeljak preuzeli nadzor.
Prosvjednici su osvojili glavni centar snaga sigurnosti u Bengaziju, koji se naziva Katiba, gdje su se domogli velikih količina oružja, izvješćuju američki mediji. Kada su prodrli u centar, u njemu su našli 13 pripadnika snaga sigurnosti vezanih lisicama, prostrijeljenih u potiljak i zapaljenih, navodi se u izvješćima, uz iznošenje pretpostavke da su oni odbili pucati na građane u prosvjedima.
Slaveći pobjedu u Bengaziju, prosvjednici su u ponedjeljak na glavnoj sudskoj zgradi u gradu i tenkovima koje su osvojili, razvili zastavu stare kraljevine koju je 1969. Gadafi srušio vojnim udarom.
Nakon relativno popustljivog držanja policije i vojske u Tunisu i Egiptu, čiji su režimi srušeni u prodemokratskim prosvjedima, Gadafijeve snage sigurnosti nastoje pobunu ugušiti u krvi, a do ponedjeljka su ubijene najmanje 233 osobe, prema podacima Human Rights Watcha, organizacije za zaštitu ljudskih prava sa sjedištem u New Yorku. Druge organizacije za zaštitu ljudskih prava broj ubijenih u nemirima procjenjuju na 300 do 400.