portret

Godine je dao HDZ-u, no nije došao do prvog ešalona, a onda se prikrpao Bandiću. Ima tu afera, pa sumnje u lažnu diplomu, pa malo rotarijanaca… Tko je Patrik Šegota

14.07.2021 u 11:47

Bionic
Reading

Iako nikada nije dospio u prvi ešalon hrvatske političke scene, iza Patrika Šegote, bivšeg šefa zagrebačkih Gradskih groblja, kojem su prema svemu sudeći istražitelji jutros naprasno prekinuli godišnji odmor u Dubrovniku, zanimljiva je biografija. Ima tu puno HDZ-a, pa napad na Kolindu Grabar Kitarović, pa se spominjala lažna diploma iz Travnika… Šegota je na korak do političke prve lige dospio tek u posljednje dvije godine, kad je svoj put vezao uz pokojnoga zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića

Šegota je jutros uhićen u stanu u Dubrovniku koji je i pretresen te se nalazi na putu za Zagreb. Riječ je o još jednom kraku istrage korupcijskih 'marifetluka', kao je to Bandić volio reći, u glavnom gradu, a vezanih uz vladavinu pokojnoga gradonačelnika.

Za što je točno Šegota osumnjičen, još nije poznato, no sigurno je to da se radi o mogućim (ne)djelima tijekom njegova kratkog mandata u fotelji direktora zagrebačkih Gradskih groblja.

PNUSKOK pretresa urede u Gradskim grobljima Zagreb, uhićen bivši ravnatelj Patrik Šegota
  • PNUSKOK pretresa urede u Gradskim grobljima Zagreb, uhićen bivši ravnatelj Patrik Šegota
  • PNUSKOK pretresa urede u Gradskim grobljima Zagreb, uhićen bivši ravnatelj Patrik Šegota
  • PNUSKOK pretresa urede u Gradskim grobljima Zagreb, uhićen bivši ravnatelj Patrik Šegota
  • PNUSKOK pretresa urede u Gradskim grobljima Zagreb, uhićen bivši ravnatelj Patrik Šegota
  • PNUSKOK pretresa urede u Gradskim grobljima Zagreb, uhićen bivši ravnatelj Patrik Šegota
    +2
PNUSKOK pretresa urede u Gradskim grobljima Zagreb, uhićen bivši ravnatelj Patrik Šegota Izvor: Pixsell / Autor: Robert Anic/PIXSELL

Naime Šegota je široj javnosti postao poznat tek nakon izbijanja afere zbog koje je dao ostavku na svoju funkciju. Na čelo ove gradske tvrtke došao je početkom 2019., nakon što je bivša šefica Ljerka Ćosić otišla u mirovinu. Holding je tada natječaje za direktora Groblja i Gradske plinare raspisao 20. prosinca, a trajali su samo sedam dana, od kojih su čak tri bila neradna - nedjelja, Božić i blagdan svetog Stjepana, pisao je tportal ranije.

Šegota je tada već odavno raskrstio s HDZ-om, u kojem je bio od 2000., i uspinjao se u Bandićevoj stranci te je u trenutku imenovanja bio njen međunarodni tajnik.

Ostavku je podnio u studenom 2020. godine, nakon što je u medije dospjela informacija o sumnjivom dodjeljivanju kućica za prodaju cvijeća i svijeća na zagrebačkom Mirogoju.

Patrik Šegota
  • Patrik Šegota
  • Patrik Šegota
  • Patrik Šegota
  • Patrik Šegota
  • Patrik Šegota
    +2
Patrik Šegota Izvor: Pixsell / Autor: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Šegota je, kako su pisala 24sata, raspisao javni poziv za desetogodišnji zakup zemljišta na četiri unosne lokacije na Mirogoju. Na natječaju koji je trajao tek četiri radna dana pobijedile su četiri tek osnovane tvrtke koje su ponudile u kunu istu cijenu mjesečnog najma: 3510 kuna.

Kućice su naručene i prije nego što je raspisan, očito namješten, javni natječaj. Sve četiri tvrtke prepustile su svoje poslovanje obrtu Velina design u vlasništvu Veline Oršolić, nekadašnje dance zvijezde iz 90-ih.

I tako se Šegota časno povukao, a samo 20-ak dana kasnije javljeno je da je odlučio povući ostavku i u dogovoru s Bandićem vratiti se na svoju funkciju.

No to se ipak nije realiziralo.

Šegoti je nađen posao u gradskoj tvrtki Zagrebparking, a vršitelj dužnosti direktora Gradskih groblja postaje Roko Gruja.

Od Rijeke do Gradskih groblja, od HDZ-a do Bandića

A Šegota je do izbijanja afere s kućicama na Mirogoju javnosti bio gotovo nepoznat.

Možda su ga poznavali upućeni u riječku političku scenu s obzirom na to da je obnašao niz funkcija u tamošnjem gradskom i županijskom ogranku HDZ-a, u koji se učlanio, kako je već spomenuto, 2000. godine. Bio je predsjednik riječke Mladeži HDZ-a, pa dopredsjednik županijske mladeži, pa član Nacionalnog odbora Mladeži HDZ-a…

Čak je otvoreno kritizirao 2015. tadašnju predsjedničku kandidatkinju, kasnije i predsjednicu RH Kolindu Grabar Kitarović, te tadašnje HDZ-ovo vodstvo na čelu s Tomislavom Karamarkom. Tada je za Index kazao je da je Grabar Kitarović u vrijeme Ive Sanadera bespogovorno provodila njegovu politiku i gušila demokratske procese u stranci.

'Predočit ću vam to kroz jednu situaciju koja to dobro ilustrira. Sanader je, u vrijeme koje je prethodilo Gotovininom uhićenju, izdao nalog svim organizacijama na terenu da se nikako ne podržava generala, navodeći kako je to stvar od državne i nacionalne važnosti. Mi smo otvorili raspravu na Glavnom odboru jer su neki članovi htjeli raspraviti to pitanje, što bi nam uvažavanje osnovnih standarda demokratičnosti trebalo jamčiti. Predsjednica GO-a Grabar Kitarović suzbila je svaki demokratski dijalog na toj sjednici i rekla kako se po nalogu Ive Sanadera nalog ima izvršiti te da je tu raspravi kraj', kazao je Šegota 2015.

Očito je s HDZ-om tada i raskrstio. U međuvremenu se očito preselio u Zagreb, približio Bandiću, 2019. došao na čelo tek osnovanog Rotary kluba Zagreb City 1850., a rotarijanac je bio i sam Milan Bandić.

U vrijeme u kojem je imenovan šefom Gradskih groblja Šegota je imao funkciju u Bandićevoj stranci. Na parlamentarnim izborima 2020. bio je i na listi za Hrvatski sabor, a on i njegova supruga, pedijatrica Sheila Šurbat Šegota, donirali su stranci 37.107 kuna.

Šegota je pak kratko nakon imenovanja morao braniti ispravnost svoje diplome. Naime početkom 2020. na stranici 365 doza korupcije na Facebooku objavljeno je da mu je diploma izdana na nepostojeći datum 30. veljače 2015. na Ekonomskom fakultetu u Travniku.

Za tportal je ustvrdio da se radi o falsificiranju originalnog dokumenta te nam je dostavio presliku originala i dokument Agencije za znanost i visoko obrazovanje o priznanju valjanosti njegove diplome.

'Kao što je vidljivo usporedbom originalnog dokumenta i onoga koji je netko postavio na društvene mreže, razlikuju se u puno detalja, a ponajprije u bitnome - osobni podaci, datum izdavanja dokumenta, broj pod kojim je diploma evidentirana, potpisnici dokumenta…

Riječ je o zlonamjernom falsifikatu i objedi na osobnoj razini s ciljem da se krivo informira javnost, a meni nanese šteta. Vjerujem da su porivi za ovakve niske podvale rezultat mog rada na čelu podružnice Gradskih groblja, za vrijeme kojeg sam poduzeo mnoge aktivnosti na sređivanju stanja i dosljednog poštovanja zakona i propisa', kazao nam je Šegota i dodao da radi na doktoratu na Ekonomskom fakultetu te istodobno pohađa MBA studij na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.