REZIME IZBORA

GONG razočaran pasivnošću stranaka i neinformiranošću građana

15.04.2013 u 16:14

Bionic
Reading

S obzirom na slab odaziv birača te velik postotak nevažećih listića i propalih važećih glasova, kao i dojave građana o negativnim iskustvima u provedbi ovih izbora, GONG je dan nakon održavanja izbora za Europski parlament izrazio žaljenje zbog propuštene prilike da građani, umjesto statista, postanu subjekti političkog odlučivanja o Hrvatskoj kao članici Europske unije

Kao glavnog krivca za slab odaziv građana od 20,84 posto u GONG-u vide političke elite koje su proces pristupanja Hrvatske Europskoj uniji otuđile od građana.

'Uz kumulativni efekt neinformiranosti o institucijama i procesima Europske unije, političke stranke pasivno su pristupile kampanji koja je prekratko trajala, a elektroničkim medijima nije bilo omogućeno da organiziraju sučeljavanja relevantnih kandidata. Stoga GONG poziva vlasti da proaktivno informiraju o aktivnostima na europskoj razini te da promijene zakonski okvir kako bi omogućile medijima smislenije izvještavanje o kandidatima', stoji u priopćenju GONG-a.

Jedan od problema koji je izazvao zabrinutost kod GONG-a je i postotak nevažećih listića. 'Iako se zbog uvođenja preferencijskog glasanja moglo očekivati da će broj nevažećih listića biti veći od dva posto, konačan rezultat koji pokazuje više od pet posto nevažećih listića posljedica je neadekvatno educiranih birača o novom načinu glasanja. No, kako bi se jasno utvrdilo koliko je nevažećih listića uzrokovano neznanjem, a koliko prosvjednim glasanjem, GONG poziva Državno izborno povjerenstvo da analizira nevažeće listiće te preporuči konkretne mjere za sprečavanje takve situacije na idućim izborima. Nadalje, činjenica da je svoj glas pojedinim kandidatima dalo 68,46 posto birača pokazuje značajan interes građana za preferencijsko glasanje te bi zbog povećanja participativnosti trebalo nastaviti u izborni model uvoditi mogućnosti direktnijeg utjecaja građana', smatraju u GONG-u.

S obzirom na to da su čak 29,3 posto glasova osvojile stranke koje nisu uspjele osvojiti dovoljan postotak za ulazak u Europski parlament, GONG smatra da je riječ o strukturalnom problemu koji treba ozbiljno razmotriti u izbornoj reformi te da bi prvi korak u tom smjeru bila revizija registra političkih stranaka kako bi se utvrdio udio fiktivnih stranaka.

GONG se u svom priopćenju osvrnuo i na samo provedbu izbora. GONG je zaprimio značajan broj dojava građana koji nisu bili u biračkom popisu jer su nakon 3. travnja 2013. zatražili izradu novih osobnih iskaznica, iako su mogli u matičnim uredima izvaditi potvrdu koja bi im omogućila glasanje. Uoči lokalnih izbora GONG poziva Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo uprave da se bolje koordiniraju kako bi se olakšalo ostvarivanje biračkog prava u ovakvim situacijama. Što se tiče dojava da su članovi biračkih odbora, prvenstveno iz HDZ-a, evidentirali birače koji su se odazvali glasanju, radi se o nezakonitom utjecaju na slobodu izjašnjavanja birača i atmosferu na biralištu. Kako bi se takve aktivnosti u budućnosti spriječile, GONG poziva Državno izborno povjerenstvo da nedvosmisleno upozori članove biračkih odbora da je njihova primarna odgovornost briga za zakonitu provedbu izbora te da na biralištima nema mjesta stranačkom aktivizmu', zaključuju u GONG-u.