Nedugo nakon što je u ponedjeljak objavljena smrt pape Franje, američki predsjednik Donald Trump naredio je spuštanje američkih zastava na pola koplja i govorio je samo pohvalno o svjetskom katoličkom vođi.
Komplimenti su bili u čistoj suprotnosti s kritikama koje su dvojica čelnika razmijenila tijekom gotovo desetljeća dugog prepiranja, uglavnom zbog papinog apela za suosjećanje prema migrantima koje je Trump više puta nastojao deportirati.
Američki predsjednik u petak će krenuti za Rim kako bi idućeg dana prisustvovao pogrebu pape Franje. U pratnji prve dame Melanije Trump i američkog izaslanstva, to će biti Trumpovo prvo inozemno putovanje u drugom mandatu.
Trump je ovog tjedna izbjegavao govoriti o bilo kakvim neslaganjima s 88-godišnjim papom.
"Bio je dobar čovjek, naporno je radio, volio je svijet", rekao je Trump.
Kad je novinar rekao Trumpu da je papa propovijedao o toleranciji prema migrantima, predsjednik je odgovorio: "Da, činio je to".
Novinar ga je potom pitao slaže li se s tim, a Trump je odgovorio potvrdno.
Trump je testira granice američkog zakona kako bi povećao uhićenja i deportacije u sklopu širokih akcija suzbijanja imigracije od preuzimanja dužnosti u siječnju. U četvrtak je proslavio svoje poteze objavom na društvenim mrežama napisanom velikim slovima. "JUŽNA GRANICA JE SADA NAJJAČA I NAJSIGURNIJA U POVIJESTI SAD-a. TAKO ĆE I OSTATI", objavio je američki predsjednik.
Papa je prvi put izrazio svoje nezadovoljstvo Trumpovim pristupom 2016. nakon što je Trump, tada još u izbornoj kampanji, najavio planove za izgradnju zida duž južne granice SAD-a s Meksikom kako bi spriječio ulazak migranata.
"Osoba koja razmišlja samo o gradnji zidova, gdje god oni bili, a ne o gradnji mostova, nije kršćanin", poručio je tada Franjo.
Trump mu je tada uzvratio. "Sramotno je da vjerski vođa dovodi u pitanje nečiju vjeru", rekao je Trump.
Papa i predsjednik susreli su se nakon što je Trump postao predsjednik 2017., a njegovo prvo inozemno putovanje uključivalo je posjet Vatikanu. Fotografija s tog sastanka prikazala je predsjednika i članove njegove obitelji kako stoje pokraj pape smrknuta izraza lica.
Trump je na izborima u studenome osvojio glasove katolika s rezultatom 63 posto naprema 35 posto, što je povećanje za sedam postotnih bodova u usporedbi s rezultatima iz 2020., prema izlaznoj anketi koju je proveo Edison Research.
"Kao što znate, vrlo snažno su bili uz mene tijekom izbora i čast mi je imati podršku katolika i jako mi ih je žao jer vole papu", rekao je Trump u ponedjeljak.
Nakon što je Trump drugi put stupio na dužnost i deportacije migranata učinio glavnim prioritetom, Franjo se vratio temi migracija u pismu američkim biskupima 10. veljače. "Pažljivo pratim veliku krizu koja se odvija u Sjedinjenim Državama pokretanjem programa masovnih deportacija", napisao je Franjo.
"Pravilno oblikovana savjest ne može propustiti izraziti svoje neslaganje sa svakom mjerom koja prešutno ili eksplicitno identificira ilegalni status nekih migranata s kriminalom", dodao je.
SVI SU GA VOLJELI
U 12 godina prošao cijeli svijet: Po ovim fotografijama sjećat ćemo se pape Franje
Dvojica muškaraca sukobljavala su se i stilom. Franjo je preferirao jednostavan način života u pansionu u Vatikanu, dok je Trump, najbogatiji američki predsjednik, voli raskoš.
Piotr Kosicki, profesor povijesti na Sveučilištu Maryland, koji je opširno pisao o Katoličkoj crkvi, rekao je da je prisutnost američkog predsjednika na sprovodu "definitivno znak poštovanja", unatoč antagonističkom odnosu Trumpa i Franje.
"Očito je povijesni trenutak što može sudjelovati u tome", rekao je Kosicki.