Grčka je u utorak izrazila prosvjed Austriji, ocijenivši njezinu inicijativu organiziranja ministarskog sastanka u srijedu u Beču neprijateljskom akcijom, objavilo je grčko ministarstvo vanjskih poslova. 'Tom jednostranom, nimalo prijateljskom akcijom pokušava se u odsutnosti Grčke, donijeti odluke izravno povezane s grčkim granicama', kaže se u priopćenju
Austrija je sazvala sastanak ministara vanjskih i unutarnjih poslova zemalja balkanske migrantske rute kako bi koordinirali svoje kontrole granica.
Austrija je sazvala sastanak kako bi uskladila politike prema migrantima duž balkanske rute nakon što je u petak uvela dnevne kvote na svojim granicama, kazali su izvori iz ministarstva unutarnjih poslova agenciji dpa.
Sastanak će se održati dan prije sastanka ministara unutarnjih poslova i pravosuđa EU-a u Bruxellesu.
Austrija je odlučila da će primati samo 80 zahtjeva za azil na dan i propuštati još 3200 izbjeglica koje žele otići u Njemačku. Na sastanak je pozvala ministre Albanije, BiH, Bugarske, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Crne Gore, Srbije i Slovenije.
Afganistanski migranti prebacuju se u Atenu
Grčka policija počela je u utorak ujutro premještanje autobusima u Atenu stotina afganistanskih migranata, blokiranih na grčko-makedonskoj granici nakon što je Makedonija odbila pustiti ih na svoj teritorij kako bi nastavili svoj put prema sjevernoj Europi.
Najmanje sedam autobusa krenulo je prema Ateni s brojnim afganistanskim obiteljima koje bi trebale biti privremeno smještene u prihvatne centre blizu glavnog grada, rečeno je iz policijskog izvora.
Oko 600 Afganistanaca prosvjedovalo je u ponedjeljak na željezničkoj pruzi blizu graničnog prijelaza Idomeni zahtijevajući 'otvaranje granice' te osuđujući odluku Makedonije da ih ne pusti proći. Trojica su probila policijsku prepreku i preskočila graničnu pregradu prije nego su uhićeni s makedonske strane.
Ukupno 4000 migranata nalazilo se u utorak u Idomeniju, među kojima brojni Sirijci i Iračani, kojima je dopušteno preći granicu ali 'u usporenom ritmu'.