SEOBA HRVATA

Gužve na granicama zbog skijaškog tjedna

05.01.2013 u 18:38

Bionic
Reading

Gužve na granicama od jutarnjih sati. Počela je masovna seoba Hrvata na zapadnoeuropska skijališta. Na padinama prosječno zimuje oko 200 tisuća hrvatskih skijaša, a krizi usprkos ni ove se godine ova brojka neće primjetno smanjiti. U agencijama mogu zadovoljno trljati ruke jer rezervacije su krenule još početkom kolovoza

1700 kuna za sedam dana u austrijskoj pokrajni istočni Tirol. Cijena nije mala, ali uvijek se krpa i uvijek se snađe, kaže Sanja Pribanić koja skijašku sezonu rijetko propušta "U to ne ulazi ski karta koja je zapravo najskuplja priča u cijelom tom dijelu. Ona je otprilike nekih 1500 kuna. Ali blažene kartice pa sve ide na rate. Plastika je zakon. Hrvati se znaju snaći", ističe Pribanić.

Da će se i ove godine peglati kartice, otplaćivati rate i dizati manji krediti potvrđuje i Aleksandra Pukšar iz agencije Kompas."Načina za prodaju bez rata praktički nema. jednostavno je to apsolutni must", kaže Pukšar. A cijene variraju ovisno o lokaciji, vrsti smještaja i ponudi, u prosjeku od tri tisuće kuna naviše za apartman za četvero. U Hrvata nema krize pa će tako na padine isti broj zaljubljenika u zimske radosti kao i do sad, kaže predsjednik Udruge putničkih agencija, Boris Žgomba.

"Ono što su evidentirani bookinzi i rezervacije putničkih agencija u Hrvatskoj, pokazuje da su rezultati otprilike na nivou prošlogodišnjih u ovom momentu i ne očekuje se neki pad. Skijaši će otprilike biti u onom broju koliko su bili i prošle godine", pojašnjava Žgomba.
Pri vrhu biranih destinacija su austrijska skijališta, ali i Slovenija i Italija. "Ovih zadnjih godina tu je i Francuska i ovih zadnjih godina je Slovačka i Bosna i Hercegovina", otkriva Žgomba.

Najveći interes za skijališta upravo je u tjednu školskih praznika, od 5. do 12.siječnja pa su tako prve kolone krenule već jutros.

Na graničnim prijelazima Bregani i Maclju te Kaštelu, Plovaniji, Rupi i Pasjaku u kilometarskim se kolonama čekalo i do dva sata, kaže Zvjezdana Horvat iz HAK-a. "Treba prilagoditi brzinu i način vožnje uvjetima na cesti i gustoći prometa te održavati propisanu sigurnosnu udaljenost. Mjestimice još uvijek ima mokrih i skliskih kolnika", poručuje Horvat. Dobar savjet zlata vrijedi, pa tako i preporuka da vinjete za slovenske autoceste kupite još u Hrvatskoj, na najbližoj benzinskoj crpki.

"Jer će na kupovinu iste u Republici Sloveniji, na graničnom prijelazu, ponovno čekati duže vrijeme", naglasila je Horvat. A osim skijaške opreme mnogi će Hrvati u automobile i ove godine potrpati suhomesnatih proizvoda, dok će najhrabriji preko granice ponijeti i lonac sarme.
Podsjetimo na EU direktivu koja kaže da je dozvoljen unos mesa i mesnih prerađevina, kao i mlijeka te mliječnih proizvoda do 10 kilograma po putniku, bez veterinarskog nadzora.
Uvjet je da ti proizvodi moraju biti kontroliranog podrijetla i certificirani.