'Ugovor koji Ministarstvo zdravlja planira sklopiti s talijanskim tvrtkama EliFriulia i Air Green za hitnu helikoptersku medicinsku pomoć je štetan za Republiku Hrvatsku', kazao je Ante Ćorušić, predsjednik HDZ-ova odbora za zdravstvo
Na konferenciji za novinare u Zagrebu osvrnuo se na četveromjesečni pilot projekt Ministarstva zdravlja, kojim je planirana nabava usluge hitne helikopterske medicinske pomoći.
Prema njegovim informacijama, za četiri mjeseca i 240 sati leta država će izdvojiti 10,7 milijuna kuna, dok je MORH koji je taj posao, kaže Ćorušić obavljao do sada radio za tri puta nižu cijenu. Preračunato, to je oko 44,5 tisuća kuna po satu.
Bira li nesreća vrijeme?
'Poseban je problem stavka u ugovoru koja kaže da će talijanska tvrtka letjeti samo od šest do 18 sati u dobrim vremenskim uvjetima. Bira li nesreća vrijeme? Ovo je bacanje državnog novca i inozemni partner je dobro prošao', mišljenja je Ćorušić.
Smatra da je upitno i gdje će ti helikopteri moći sletjeti, jer dozvole za slijetanje na otocima ima vojska, ali ne i civilni helikopteri. Dodao je i da je tvrtka s kojom se planira sklopiti ugovor bila pod istragom zbog pada njihova helikoptera EC 135, s kojima planiraju letjeti i u Hrvatskoj.
'Od osiguravajuće tvrtke dobili su penale i neko su vrijeme obustavili letove u Rumunjskoj', rekao je Ćorušić.
Prema planiranom, helikopteri bi pokrivali sjeverni i južni Jadran, a nakon isteka pilot projekta država bi trebala odlučiti što će s hitnom helikopterskom pomoći učiniti u budućnosti.
Podsjetimo, tvrtke EliFriulia i Air Green, čija je zajednička ponuda odabrana na međunarodnom javnom natječaju koji je raspisalo Ministarstvo zdravlja, od kraja kolovoza u naredna četiri mjeseca obavljat će helikoptersku hitnu medicinsku pomoć koja će pokrivati cijelo područje hrvatske obale, s bazama u Splitu i na Krku.
Kompletna letačka i medicinska ekipa bit će spremna za polazak tri minute nakon dojave, a dolet helikoptera bit će unutar 20 minuta do svake točke duž obale. To će omogućiti zbrinjavanje, u okviru tzv. zlatnog sata, brojnih unesrećenih u prometu, ali i hitnih bolesnika sa srčanim ili moždanim udarom, kazali su u Ministarstvu.
Nakon probe, slijedi trajni model
Helikoptere, letačko osoblje, hangare i servisnu službu osigurat će talijanske tvrtke EliFriulia i Air Green čija je ponuda, prema objašnjenju iz Ministarstva, bila 25 posto jeftinija od druge ponude, također talijanske tvrtke Elitaliana.
Medicinsko osoblje - liječnika i medicinskog tehničara dat će Hrvatski zavod za hitnu medicinu. Kao jedan od razloga za ovaj potez u Ministarstvu zdravlja naveli su i trošak za takve intervencije koji će, kazali su, biti značajno niži nego trošak za intervencije helikoptera MORH-a. Nakon završetka pokusnog razdoblja trebao bi biti predložen model trajnog rješavanja helikopterske hitne pomoći i raspisivanje novog tendera.
U HDZ-u smatraju da bi trebali ustrojiti vlastitu službu jer za to imamo ljude.