Hrvatsko novinarsko društvo (HND) osudilo je u srijedu postupak predsjednika Srbije Aleksandra Vučića koji je tijekom službenog posjeta Hrvatskoj drsko i s omalovažavanjem odbio odgovarati na novinarska pitanja o govoru u okupiranoj Glini 1995., što ocjenjuju pritiskom na novinare kakav je nedopustiv u svakom civiliziranom društvu
Prigodom odgovaranja na novinarska pitanja u Dvoru na Uni predsjednik Srbije optužio je novinara N1 za izmišljanje, a novinarska pitanja nazvao uvredama i harangama, navodi se u priopćenju.
Prema medijskim izvještajima, Vučić je optužio novinara Elvira Mešanovića da je izmislio Vučićevo spominjanje 'Velike Srbije' u govoru u Glini 1995. godine, iako je novinar samo podsjetio na govor za koji postoje dokazi.
'Vučić tako drsko i s omalovažavanjem neprekidno govori u svojoj zemlji o novinarima koji obavljaju svoj posao i postavljaju mu pitanja, a sada je takvo ponašanje ponovio i u Hrvatskoj', kaže se u priopćenju.
HND osuđuje takav Vučićev postupak, te ga podsjeća da je njegova obaveza kao predsjednika države odgovarati na pitanja novinara, pri čemu nema pravo novinarska pitanja proglašavati 'uvredama, harangama i izmišljotinama', i još pritom tvrdeći neistinu. Političar koji to radi čini pritisak na novinare i medije, što je nedopustivo u svakom civiliziranom društvu.
HND osuđuje i neslužbeni zahtjev iz Ureda predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović upućen hrvatskim novinarima da Vučiću ne postavljaju pitanja u vezi njegova govora u Glini. Podsjećaju da su postojanje takvog zahtjeva potvrdila dva medija - RTL i N1.
Zahtjeve koji ograničavaju njihovu profesionalnu slobodu novinari imaju ne samo pravo, nego i obavezu ignorirati. Pitanje o Vučićevom ratnom govoru u Glini u funkciji je njegova suočavanja s njegovom političkom prošlošću.
Ograničavanje i omalovažavanje novinara koji ga postavljaju nije u službi istine niti unaprjeđenja odnosa među dvjema državama, poručuju iz HND-a.