Posljednja moda u postjugoslavenskom političkom prostoru osnivanje je stranaka borbenog naziva Demokratski front. Ujedinjena srpska oporba u Crnog Gori okupljena je u Demokratski front, Željko Komšić nakon napuštanja SDP-a BiH osnovao je Demokratsku frontu, a sada se najavljuje i povratak Borisa Tadića u politiku također s Demokratskim frontom
Iako su Hrvatskoj nisu strane razne formacije militarističkog prizvuka poput raznih stožera, možda, ako moda potraje, dobijemo i svoju pravu pravcatu Demokratsku bojišnicu. Naravno, ako naše političare ostavi trenutačna ljubav prema stablima – orasima, hrastovima, trešnjama i višnjama.
Krešimir Macan, PR stručnjak specijaliziran za krizno komuniciranje, strateško komuniciranje u politici i nove medije, primjećuje da se nositelji ideje predstavljaju kao nova lica na 'barikadama', a i Komšić i Tadić već su 20 godina u politici. Dakle, ako ćemo slijediti shemu, ni u Hrvatskoj ne nedostaje kandidata.
Prema njegovu mišljenju, pokušavaju prodati priču 'da su svi isti, a oni su zadnja linija obrane, jedini i pravi čuvari demokracije'. Božo Skoko, docent na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, gdje vodi kolegije iz odnosa s javnošću, smatra da ime stranke nije presudno za njezin uspjeh, ali stranke obično teže lako pamtljivu, upečatljivu i zvučnu imenu ili barem skraćenici dužeg opisnog imena.
'Rijetko koja stranka u svome nazivu nema epitet 'demokratska' pa to zvuči često prilično potrošeno, pogotovo ako je ponašanje njezina vodstva autokratsko, a rijetke su stranke u kojima nije', mišljenja je Skoko. Upotreba riječi front pomalo je sklizak teren na zapadnom Balkanu, jer mnoge, a posebno žrtve ratova s kraja devedesetih godina prošlog stoljeća može asocirati na nasilje. Skoko se slaže da riječ fronta ili front nedvojbeno podsjećaju na ratnu tematiku, otpor, bojište, prkos, prvu crtu...
'Zato njihovi utemeljitelji očito igraju na nostalgiju, snagu i odlučnost koju će valjda pokazati, ali istodobno žele poručiti kako nisu tek obična stranka, već neka vrsta pokreta koji će biti kadar suprotstaviti se prevladavajućim političkim trendovima i staviti se 'na čelo naroda'', objašnjava stručnjak za odnose s javnošću. U politološkoj terminologiji, dodaje, fronta označava i zajedništvo stranaka nekog ideološkog predznaka. To bi se u ovom slučaju moglo odnositi na slučaj Crne Gore gdje su se u zajedničku frontu okupili tamošnji Srbi protiv režima Mile Đukanovića.
Hrvatska već ima svoju verziju 'fronta', smatra Macan, s Nikicom Gabrićem i njegovim Nacionalnim forumom. Oni se predstavljaju kao 'treći put' između HDZ-a i SDP-a i odašilju slične poruke kao 'frontovi' - kako su drugačiji od ostalih. Potpunog imenjaka u Hrvatskoj sigurno nećemo imati, jer je riječ 'front' srbizam, ali s obzirom na dinamiku hrvatske političke scene, ne bi nas iznenadilo da Radimir Čačić po izlasku iz zatvora povede 'Hrvatsku bojišnicu' u novu borbu za fotelju prvog potpredsjednika. Mada on nije jedini kandidat…