Snage NATO-a stavljene su u stanje pripravnosti da bi jamčile sigurnost povodom predsjedničkih i parlamentarnih izbora u Srbiji, na kojima bi u nedjelju trebalo sudjelovati oko 110.000 kosovskih Srba. U očuvanju reda i mira NATO će koristiti sva raspoloživa sredstva
Vladisavljević kaže da južno od Ibra bilježi velik pritisak na srpsko stanovništvo i hapšenje osoba koje rade u institucijama Srbije, a uočene su i 'grupe naoružanih Albanaca'.
'Sama njihova prisutnost je već faktor zastrašivanja, a pojedine ekstremne grupe javno prijete da će silom spriječiti održavanje srpskih izbora', naveo je Vladisavljević.
Direktor VOA-e osvrnuo se i na nedavni pokolj u Makedoniji, rekavši da 'tamošnje događaje svakako ne bi trebalo promatrati izolirano, jer u cijeloj regiji jačaju političke opcije Albanaca koje se zalažu za integraciju prostora naseljenog pripadnicima tog naroda, pogotovo u tekućoj godini, kada Albanija obilježava prvo stoljeće svoje državnosti'.
'Ozbiljnu prijetnju sigurnosti predstavlja djelovanje religijskih ekstremista koji koriste tešku ekonomsku situaciju, siromaštvo i druge društvene probleme za promoviranje netrpeljivosti prema neistomišljenicima i takozvanim nevjernicima', poručio je direktor VOA-e.
Povodom kritičnog vikenda na Kosovu oglasio se i glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen, pozivajući kosovske čelnike i organizacije da se suzdrže od provocirajućih izjava ili akcija. Podsjećamo, snagama KFOR-a od oko 6.000 ljudi krajem travnja pridružio se korpus od 550 njemačkih i austrijskih vojnika.
Neovisno Kosovo priznaje 90 od 193 zemlje članice UN-a, među kojima i SAD, te 22 od 27 članica Europske unije.