Ovomjesečni HRejting pokazuje koliko stalne turbulencije na hrvatskoj političkoj pozornici utječu na popularnost glavnih aktera
Prema ovomjesečnom HRejtingu HDZ je i dalje prvi te travanj završava na 26 posto. Drugi i deset posto slabiji je SDP. Samo promil manje od njih ima treća politička snaga u zemlji - neodlučni. Trenutačno ih je 15,9 posto.
Najjača među njima - Možemo! - blizu je deset posto. Slijedi Most s potporom 9 posto birača. Domovinski pokret zaključuje ovu skupinu pet sigurnih parlamentarnih stranaka. Ovaj je mjesec na 6 posto. Iz "nemoćne" gomile kojoj bi saborski mandat trebao biti samo fikcija, iskače stranka splitskog gradonačelnika. Centar je trenutačno na 3,4 posto i rejting mu je zasad stabilan, piše HRT.
Svi ostali, a njih je u anketi još 13, ako se ne "prikvače" za nekog jakog, u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici nemaju izglede stići do Sabora. To su: u potpori izjednačeni HSS i Radnička fronta, zatim Fokus i Hrvatski suverenisti.
Najbrojniji oporbeni klub zastupnika, Socijaldemokrati, kao stranka su na 1 posto. IDS također. Ni do 1 posto ne uspijevaju "dobaciti": HNS, Sinčićev Ključ Hrvatske, HSLS, odnedavno neparlamentarni HSU i parlamentarna Odlučnost i pravednost, stranka saborske zastupnice Karoline Vidović Krišto.
Pretposljednji su sljednici pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, a uvjerljivo posljednji s 0,2 posto potpore je HDS Hrvoja Zekanovića.
U usporedbi s podacima iz ožujka, pitanje je koga bi se moglo proglasiti dobitnikom ili gubitnikom mjeseca. Ma koju težinu pojedini dnevnopolitički događaj ili odluka imali, u Hrvatskoj se njihov utjecaj na građane mjeri u promilima, što je znatno ispod razine čak i statističke pogreške pa su tako u odnosu na ožujak HDZ i SDP u promilima rasli, a preostale tri stranke iznad praga: Možemo!, Most i Domovinski pokret padali. S tim da je Domovinski pokret u najvećem minusu.
U najvećem plusu je pak broj neodlučnih. Najviše ih je u dobnoj skupini 60+, iznad 20 posto, a najmanje među biračima od 30 do 40 godina. Svega 8 posto.
HRejtingom obuhvaćeno je 1100 ispitanika. Najveća moguća pogreška je +/- 3,54 posto, a pouzdanost 95 posto. Podaci su prikupljeni od 14. do 18. travnja.