Čelnici 13 zemalja članica Inicijative triju mora, koju su 2015. pokrenule Hrvatska i Poljska uz snažnu potporu Washingtona, okupit će se ovaj tjedan u Varšavi, obilježavajući desetu godišnjicu toga projekta koji promovira jačanje suradnje u trokutu Baltik-Jadran-Crno more
Sastanak na vrhu inicijative koja promovira jačanje političke suradnje i energetske, prometne i digitalne infrastrukture na potezu između tri mora održava se u ponedjeljak i utorak u glavnom gradu Poljske, a na njemu će sudjelovati i hrvatski premijer.
Kako je najavljeno iz hrvatske vlade, Andrej Plenković trebao bi se, uz sudjelovanje na samitu i poslovnom forumu inicijative, bilateralno sastati s predsjednikom poljske vlade Donaldom Tuskom te više drugih čelnika.
Na samitu u Varšavi Hrvatska će od Poljske preuzeti predsjedanje Inicijativom čije su članice uz te dvije države još i Češka, Slovačka, Slovenija, Austrija, Estonija, Latvija, Litva, Mađarska, Rumunjska, Bugarska i Grčka. Uz dvije pridružene članice, Moldaviju i Ukrajinu, strateški partneri Inicijative su SAD, Njemačka, Japan i Europska komisija.
Poljski predsjednik Andrej Duda, najavljujući samit koji se drugi puta održava u Varšavi, kazao je da ćemo 28. i 29. travnja "proslaviti desetljeće uspješne suradnje u ovom formatu."
"Godine 2015., zajedno s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović željeli smo izgraditi jaču Europsku uniju kroz jačanje regionalne povezanosti i otpornosti te premostiti jaz između središnjeg dijela EU-a s jedne strane i zapadnog s druge kao i ojačati transatlantske veze koje su na korist i za EU i SAD", rekao je Duda, kojemu drugi mandat završava u svibnju.
Pri osnivanju Inicijative fokus je bio stavljen na činjenicu da su zemlje zapadne Europe povezane cestama i željeznicom, naftovodima i plinovodima, dok zemlje srednje i istočne Europe u usporedbi s njima ostaju međusobno nepovezane u smislu moderne infrastrukture, pogotovo na okomici sjever-jug.
Posljednjih deset godina bilo je vrijeme izazova bez presedana, rekao je Duda, gdje se dio zemalja koje obuhvaća Inicijativa našao uz samu granicu rata u Ukrajini koji je započeo ruskom invazijom 2022. pa je inicijativa postala još važnija u kontekstu novih geopolitičkih okolnosti.
Bivša predsjednica Grabar Kitarović snažno je promovirala Inicijativu triju mora, kao jedan od stupova tadašnje hrvatske vanjske politike. Dubrovnik je bio mjesto prvog samita inicijative 2016., a godinu dana kasnije u Varšavi je na samitu projektu kao počasni gost potporu dao i američki predsjednik Donald Trump, tada u svom prvom mandatu u Bijeloj kući.
Neki se zalažu da inicijativa dobije glavno tajništvo kako bi postala institucionaliziraniji projekt.
Uz samit na kojem sudjeluju predsjednici država i vlada država članica, održava se i poslovni forum na kojem obično sudjeluju predstavnici gospodarskih institucija i poslovnih subjekata iz zemalja članica.