Prosvjed radnika sisačke rafinerije ispred INA-e
Izvor: Pixsell / Autor: Petar Glebov
Prosvjed radnika sisačke rafinerije ispred INA-e
Izvor: Pixsell / Autor: Petar Glebov
ŽESTOKA RASPRAVA
Oko 17 sati hrvatski članovi Uprave Ine napustili su sjednicu bez namjere da se na nju vrate, javlja HRT. Tako je Uprava ostala bez kvoruma te se odluke nisu mogle donijeti, što znači da sudbina sisačke rafinerije do daljnjeg ostaje neizvjesna. Sjednica Uprave Ine trajala je šest sati i bila je, kako doznaje HRT, poprilično žestoka
Upravu Ine čine tri hrvatska predstavnika, Niko Dalić, Ivan Krešić i Davor Mayer, te tri mađarska predstavnika, Gábor Horváth, Péter Ratatics i Zoltán Áldott, koji je ujedno i predsjednik. U slučaju izjednačenog glasanja za i protiv, odlučujući je dvostruki glas predsjednika Uprave. Zbog koruptivnih radnji, MOL u Upravi ima odlučujući, tzv. zlatni glas.
Nakon odlaska hrvatskih predstavnika, koji tumače da bi odlučivanje o sisačkoj rafineriji moglo biti u suprotnosti sa Zakonom o energiji zbog strateške važnosti te rafinerije za RH, te se ona ne može tek tako zatvoriti, Mađarima nije preostalo ništa drugo nego zaključiti sjednicu. Mađari pak tvrde da je rafinerija neprofitabilna i da dnevno u Sisku gube četiri milijuna kuna.
O sudbini sisačke rafinerije članovi Uprave glasovat će, kako se neslužbeno doznaje, pisanim putem, ali ne zna se još kada. Odluku Uprave mora potvrditi i Nadzorni odbor, a ukoliko ta dva tijela budu imala različita mišljenja, o svemu naposlijetku odlučuje Skupština društva, naveo je RTL Danas.
Iz Ine je službeno potvrđeno da u srijedu nije donesena odluka o Ininom rafinerijskom poslovanju. Neslužbeno, kažu kako se danas razmatrao prijedlog da se nastave daljnja ulaganja u riječku rafineriju i da se prerada odvija isključivo tamo, dok bi se sisačka rafinerija pretvorila u distribucijsko-logistički centar, a razmotrile bi se i druge tržišno održive opcije odnosno partnerstva kako bi se smanjio gubitak radnih mjesta, izvijestio je HRT
Inina Uprava danas, kaže Hinin izvor iz te kompanije, nije donijela ni odluku o programu zbrinjavanja 338 radnika iz raznih segmenata djelatnosti, dok je podržan novi operativni model za dio maloprodaje za dodatnih 60 do 80 benzinskih postaja koje bi se dale u zakup poduzetnicima, uz zadržavanje Inina brenda.
Radnici se vratili u Sisak, izviždali direktora
Dvjestotinjak radnika Rafinerije nafte Sisak - koji su se jutros ispred Uprave Ine u Zagrebu zadržali samo pola sata na prosvjedu protiv gašenja Rafinerije - nakon što im se nitko nije obratio vratili su se u Sisak i okupili ispred Upravne zgrade sisačke Rafinerije.
Pljeskom su pozdravili nekoliko službenika iz Upravne zgrade, koji su im se priključili u prosvjedu. Budući da dosad nisu dobili nikakvu službenu informaciju o sudbini sisački Rafinerije, tražili su da im se obrati direktor Damir Butković
Tek na molbu predstavnika radnika i sindikata, direktor Damir Butković je izašao pred zabrinute i ogorčene radnike, kratko kazavši da im nema što reći, jer još nikakva odluka nije donesena. 'Razgovarat ćemo kada se nešto odluči. Svi smo u ovome zajedno', dodao je Butković.
Na pitanje radnika kakvo je njegovo stajalište i daje li im potporu u borbi za opstanak sisačke Rafinerije, samo je rekao: 'I ja sam zaposlenik Rafienerije nafte'.
Takvim odgovorom radnici nisu bili zadovoljni, pa su ga ispratili povicima negodovanja i zvižducima.
Predsjednica sindikata Inaš, Maja Rilović napomenula je da rukovodstvo danas donosi odluke koje se tiču više od 3900 radnika Ine, te da je sisačka Rafinerija u kojoj je 800 zaposlenih nacionalni strateški objekt.
'Nadamo se da će Uprava Ine promisliti o ovim odlukama, pokazati društvenu odgovornost ne samo prema društvenoj zajednici, već i prema svojim radnicima', rekla je Rilović, ističući da bi odluka o zatvaranju rafinerije kao strateškog objekta, bila protuzakonita.