eu posrednik

I dalje bez dogovora između Beograda i Prištine: 'Novi kosovski premijer se detonirao kad sam mu rekao da nikada nećemo priznati Kosovo'

15.06.2021 u 16:15

Bionic
Reading

Sastanak izaslanstava Beograda i Prištine u utorak pod okriljem Europske unije "nije bio lak, ali je važno da se dogodio", ocijenio je posebni izaslanik EU-a za dijalog Miroslav Lajčak, dok su srpska i albanska strana različito komentirale današnje razgovore, čiji je nastavak zakazan za srpanj.

Dijalog Beograda i Prištine nastavljen je poslije višemjesečne stanke, a prvi puta za stol su sjeli srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić i novi kosovski premijer Albin Kurti.

“Danas je nakon devet mjeseci nastavljen dijalog Beograd-Priština na visokoj razini. Otvorili smo novo poglavlje jer je ovo prvi sastanak s kosovskim premijerom Albinom Kurtijem. Ovo nije bio lagan sastanak, ali važno je da je održan”, izjavio je Lajčak. Lajčak je rekao da su Vučić i Kurti imali otvorenu razmjenu mišljenja o tome što žele postići od dijaloga te da je za Europsku uniju “važno da su obojica čelnika potvrdili da nema drugog puta naprijed nego normalizirati odnose između Srbije i Kosova". "Obojica su se obvezali da će raditi na sveoubuhvatnoj normalizaciji odnosa kroz dijalog”, dodao je Lajčak.

Srbijanski predsjednik Vučić je rekao da je prištinsko izaslanstvo došlo na razgovore u Bruxelles "bez namjere da se o bilo čemu dogovori". "Čovjek je došao da se ne dogovori, došao je da pita kada ću priznati neovisnost Kosova. I kada sam rekao - nikad, on se detonirao", rekao je Vučić novinarima komentirajući sastanak s kosovskim izaslanstvom. Dogovor o nastavku dijaloga na najvišoj razini u srpnju Vučić smatra korisnim "za očuvanje mira i stabilnosti", ali je poslije današnje runde istaknuo da albanska strana ne želi ispuniti obveze o formiranju Zajednice srpskih općina i sporazume koji su njihovi prethodnici u dijalogu potpisali. Apsolutno se ništa ni o čemu nismo mogli suglasiti, rekao je Vučić ističući da za Beograd "ne postoji ništa važnije" osim da "osigura sigurnost za Srbe na Kosovu i Metohiji" i "poštovanje svega što je potpisano".  Dodao je da Srbija ne napušta dijalog, ali da je uplašen kad vidi "s koliko neodgovornosti" tome pristupa Priština.  

Kurti je pak rekao da je Vučić odbacio sve njegove prijedloge te je ustvrdio da je kosovska strana na sastanku bila konstruktivna i priopćila svoje prijedloge, ali je ocijenio da je bit loših odnosa dviju strana "nedostatak međusobnog priznanja".

"Sudjelovat ćemo u ovom procesu, koji je težak. Dok je druga strana govorila o starim idejama, mi smo ponudili četiri nova prijedloga", rekao je Kurti.

Riječ je o prijedlogu pokretanja novog sporazuma o slobodnoj trgovini u jugoistočnoj Evropi(CEFTA) te potom da poslije summita NATO bude potpisana deklaracija o miru i uzajamnom nenapadanju između Kosova i Srbije. Priština traži i da državno povjerenstvo za nestale napusti Veljko Odalović kao nekadašnji kadar Slobodana Miloševića koji je "vodio okupirano Kosovo". Četvrti prijedlog je uvođenje reciprociteta u pogledu manjina, odnosno nacionalnog vijeća za Srbe na Kosovu, te recipročno takvog tijela za Albance u Srbiji.  

Sljedeći sastanak u okviru dijaloga predviđen je krajem srpnja. Beograd i Priština dijalog su započeli 2011. pod pokoviteljstvom EU-a, u travnju 2013. potpisan je tzv. briselski sproazum o uzajamnim obvezama, a Beograd inzistira da ga Priština ne poštuje jer nije ispunila obvezu formiranja Zajednice srpskih općina.

Bruxelles naglašava da dvije strane dijalogom i normaliziranjem odnosa mogu osigurati naklonost Europske unije, dok Washington kategorički poručuje da bi ishod dijaloga trebao biti sporazum o uzajamnom priznanju.