SDP-ov Veli Joža, Peđa Grbin zbog svoje impresivne građe od 210 centimetara i preko stotinu kilograma mnogim se građanima urezao u memoriju kao prepoznatljiva politička figura. Svojim intervencijama i poimanjem hrvatskog Ustava zapjenio je mnoge pravne stručnjake i razljutio političke neistomišljenike
Peđa Grbin, 32-godišnjak iz Pule, po struci odvjetnik koji od 2006. godine ima vlastiti odvjetnički ured u Puli, a SDP-ov član od 1998. godine, obnašao je niz stranačkih i saborskih dužnosti. No najupečatljiviji dojam javnosti je ostavio kao šef Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, koji je na to mjesto imenovan nakon što je (zbog smrti Borisa Šprema) predsjednikom Sabora postao njegov prethodnik Josip Leko. Tako zahtjevnu ulogu dodijelili su mu, prema nekima, jer ga u stranci smatraju velikim kapacitetom da u budućnosti postane SDP-ov tata-mata za Ustav i politički sustav. No, neki Grbinovo imenovanje pripisuju njegovu prijateljstvu sa šefom stranke i vlade Zoranom Milanovićem
Pred saborskim odborom na čelu s mlađahnim Grbinom našle su se mnoge politički zapaljive teme, poput referendumske inicijative za ustavnu zaštitu braka kao isključivo zajednice muškarca i žene te ustavne promjene o nezastarijevanju politički motiviranih ubojstva i drugih teških homicida. Svojim pokušajima da zaobiđe raspisivanje homofobnog referenduma, pored galame koju je na tu temu izazivao oporbeni HDZ, Grbinovi manevri doveli su i do zgražavanje ustavnih stručnjaka. Vanjski član Odbora, profesor ustavnog prava Branko Smerdel etiketirao je njegovu ustavno-pravnu alkemiju kao osvetu lošeg studenta.
Iako njegova stranačka kolegica Ingrid Antičević Marinović smatra da je Grbin hrabar i odlučan u provođenju svojih stavova, na razočaranje birača ljevice na kraju je pokleknuo i prihvatio sve HDZ-ove amandmane pa ćemo na homofobni bračni referendum izaći 1. prosinca ove godine.
Manevar, pak, oko ustavnih promjena kojim je procedura potrebna za javnu raspravu umjesto minimalnih 15 dana, skraćena na šest, bio je plodno tlo HDZ-ovu pravnom liscu Vladimiru Šeksu da omalovažava mlađeg kolegu nazivajući ga neznalicom, nasilnikom te Milanovićevim trbuhozborcem.
'Grbin provodi parlamentarno nasilje koje nikada nije viđeno u povijesti Sabora. Ovdje se radi o takvom nasilju te se eklatantno pokazuje vrhunsko neznanje i nepoznavanje temeljnih instituta i ustavnog prava i poslovnika Sabora. Klub zastupnika HDZ-a neće sudjelovati u takvom ozračju i klimi kršenja elementarnih propisa o vođenju sjednice Odbora, na takvim sjednicama Odbora i pod vodstvom takvog predsjednika Odbora, dakle dok god je on predsjednik', poručio je Šeks.
Istaknuo je da se s ustavnim promjenama i tako kratkom javnom raspravom žuri da bi se izigrao EU i spriječilo izručenje Josipa Perkovića te zaustavio referendum o ćirilici.
'Ja Grbinu ništa ne vjerujem. On radi jedino tako kako mu Milanović klikne iz Banskih dvora. I onda on refleksno, po Pavlovljevu refleksu, i odgovara. Ne iz svoje glave, nego iz glave predsjednika Vlade, čiji je glasnogovornik ili trbuhozborac. Puko i slijepo izvršava njegovu volju - Ustav mora do Nove godine pasti', zaključio je Šeks.
Šeksovo mišljenje o Grbinu kao neznalici ne dijeli, pak, Josip Salapić, koji je iz HDZ-a prešao u HDSSB.
'Peđa Grbin je prvenstveno predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav koji je izabrala većina u Hrvatskom saboru. Treba poštovati činjenicu da je mlad političar koji treba iskustva i znanja za tako zahtjevnu funkciju. Smatram da mladima treba oprostiti propuste zbog neiskustva. Uvjeren sam da je dobro i dobronamjerno vodio ovu radnu skupinu za Ustav. Dobio je zadatak, odnosno svi smo dobili zadatak da u to uđemo što šire. Ako je netko napravio proceduralne greške ili krenuo u pogrešnom smjeru s proceduralnog aspekta onda ga na to treba upozoriti unaprijed, a ne likovati i ponižavati čovjeka zbog toga na kraju balade. Takvo nedobronamjerno ponašanje me smeta. Stariji bi trebali davati podršku mlađim kolegama i usmjeravati ih pozitivnim primjerima', kaže Josip Salapić. On ne smatra da je Grbin zelen za tako odgovornu funkciju kao što je Odbor za Ustav. Ističe da su Grbinu iskusnije stranačke kolege trebale pripomoći ne bi li izbjegao zamke zbog kojih ga Šeks pred mikrofonima ponižava. Grbin je u Odboru samo prvi među jednakima i kao takav bi zapravo samo trebao koordinirati rad Odbora. Za Grbinovo nesnalaženje odgovornima smatra SDP-ovce koji su zajedno s njim trebali pripremiti SDP-ovu političku strategiju.
U Grbinovu obranu stala je i SDP-ovka Ingrid Antičević Marinović, ističući da je Šeks na Odbor došao s namjerom da isprovocira te izazove reakcije, budući da, navela je, HDZ-u nije stalo do ustavnih promjena, već skandaliziranja javnosti. 'Očito je Šeks dobio stranačku zadaću da opstruira sjednicu i on je to učinio na jedan vrlo groteskan način', ocijenila je.
Privatno, kaže Antičević Marinović, vrlo je otvoren i druželjubiv, što su poželjne karakteristike za jednu mladu osobu.
I Damir Kajin, nekadašnji IDS-ov, a danas nezavisni zastupnik, za svog Istrijana Grbina, s kojim se u ime SDP-a natjecao na lokalnim izborima, kaže da je pošten, iskren, profesionalan i čovjek koji drži do riječi.
'Kada Peđa da riječ, budite uvjereni da vam – kad mu se ukaže prilika – neće okrenuti leđa. A to je, vjerujte mi, kod političara jedna vrlo rijetka osobina, posebno kod onih mlađe generacije', hvali ga Kajin.
Grbin će pak za sebe reći da je pasionirani čitač knjiga i ovisnik o putovanjima, a slobodno vrijeme provodi i igrajući košarku s prijateljima.