Napad na srbijanskog premijera Aleksandra Vučića u Srebrenici korak je unatrag u procesu pomirbe u regiji, ocijenio je u ponedjeljak za Radio-televiziju Srbije glavni tajnik Vijeća za regionalnu saradnju (RCC) Goran Svilanović, dok je čelnica srbijanskog Helsinškog odbora Sonja Biserko ustvrdila da je incident u Potočarima pokazao kako regionalna suradnja stagnira i nazaduje
Svilanović je istaknuo kako se prije Vučićeva odlaska u Portočare očekivalo da će to biti 'akt koji bi trebao vodi ka pomirenju', ali se poslije svega što je uslijedilo može konstatirati kako je 'ovo Zapadni Balkan' i da je ovaj napad na srbijanskog premijera 'korak u suprotnom pravcu'.
Ozračje u Srebrenici je, po Svilanovićevu uvjerenju, unatoč incidentu, bilo puno poštovanja i prema Vučiću i prema Srbiji jer su ga majke žrtava srdačno prihvatile, dale mu Srebrenički cvijet kao simbol stradanja i zamolile da 'učini sve' kako se više Srbi i Bošnjaci nikad ne bi sukobili. Podsjetio je da je obilježavanju 20. obljetnice genocida u Srebrenici prethodila javna polemika u povodu uhićenja Nasera Orića te naglasio da unatoč svemu ne treba zaboraviti šta je sve prije događaja u Srebrenici dobro urađeno u cilju regionalne suradnje.
Svilanović je naglasio da su posjete Aleksandra Vučića Sarajevu i Tirani te njegovo sudjelovanje na inauguraciji hrvatske predsjednice Kolinde Grabar Kitarović u Zagrebu pridonijeli da se napravi korak naprijed te da je i njegov posjet Potočarima trebao voditi pomirenju u regiji. Dodao je da je nakon događaja u Srebrenici vidljivo da 'ima mnogo onih' kojima pomirenje i suradnja naroda u regiji ne odgovaraju.
Svilanovićevo stajalište o regionalnoj suradnji ne dijeli i Sonja Biserko, predsjednika Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, koja drži da je napad na Vučića u Potočarima razotkrio sliku stanja u regiji.
'Ovaj incident je raskrinkao stanje u regiji. Raskrinkao je lažne ocjene o regionalnoj suradnji. Činjenica je da regionalna suradnja u posljednje tri godine stagnira i nazaduje', ocijenila je Biserko za beogradski list Danas.
Ona je odgovornom za to stanje označila Srbiju ustvrdivši kako 'ne samo da negira svoju odgovornost za rat, već stalno nastoji arbitrirati u svim situacijama tako što postavlja moralne norme drugima i podriva susjede instrumentaliziranjem srpske manjine'.
Vučić Srbiju udaljava od njene europske orijentacije
Biserko naglašava kako je incident u Potočarima 'u biti najviše štetio upravo žrtvama, narušio dostojanstvo njihove patnje i tragedije, dignitet same ceremonije' te ocjenjuje da je srbijanski premijer 'dao korektnu izjavu nakon povratka u Beograd', ali su sve ostale reakcije u Beogradu 'bile katastrofalne i u kontekstu demoniziranja Bošnjaka'.
'To samo dodatno raspaljuje strasti, povećava frustracije građana i Srbiju udaljava od njene europske orijentacije', ocijenila je predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko.
Srbijanski premijer Aleksandar Vučić napadnut je u subotu tijekom komemoracije srebreničkim žrtvama u Potočarima, što su dužnosnici u Beogradu ocijenili kao 'napad na Srbiju i srpski narod' te 'pokušaj ubojstva'.
Predsjednik Tomislav Nikolić incident je nazvao 'pokušajem linča' Aleksandra Vučića, ocijenivši kako taj napad "predstavlja odraz loših odnosa u BiH' i da je 'pokazatelj mišljenja pojedinih bošnjačkih političara i vjerskih vođa o Srbima'.
Vučić je nakon povratka iz Potočara održao izvanrednu sjednicu srbijanske vlade i poručio kako, unatoč svemu, njegova 'ruka pomirenja Bošnjacima ostaje pružena'.