'vjerska dužnost'

Iranke koje prekrše 'moralne zakone' mogle bi biti osuđene i na smrtnu kaznu

11.12.2024 u 14:25

Bionic
Reading

Zakone koji promiču 'kulturu čednosti' donijeli su iranski vlastodršci početkom ovog mjeseca, uvodeći stroge kazne za 'promicanje golotinje, nepristojnosti, otkrivanja ili neprikladnog odijevanja'. One uključuju novčane globe do 15.000 eura, bičevanje i zatvorske kazne od pet do 15 godina ili čak smrtnu kaznu za one koji ponove prijestup

Na snagu stupaju stroge mjere, uključujući duge zatvorske i visoke novčane kazne za 'promicanje' golotinje, otkrivanja ili neprikladnog odijevanja. Žene u Iranu mogle bi se suočiti sa smrtnom ili kaznom do 15 godina zatvora ako prekrše nove moralne zakone koji bi trebali stupiti na snagu ovog tjedna, piše Guardian.

Članak 37. novog zakona predviđa da osobe koje promiču ili šire nepristojnost, otkrivanje ili 'neprikladno odijevanje', a to se odnosi i na međunarodne medije i organizacije civilnog društva, mogu dobiti do deset godina zatvora i novčanu kaznu do 15.000 eura.

'Iskvarenost na Zemlji'

Ponašanje koje vlasti ocijene kao 'iskvarenost na Zemlji' može se kazniti smrtnom kaznom prema članku 296. iranskog kaznenog zakona. Amnesty International upozorio je da ova zakonska odredba znači da bi žene i djevojke koje šalju svoje videosnimke stranim medijima ili na drugi način sudjeluju u miroljubivom aktivizmu mogle biti osuđene na smrt.

Organizacija za ljudska prava također je istaknula da zakon osigurava imunitet osobama koje provode 'vjersku dužnost' nametanjem obaveznog pokrivanja ženama. Svatko tko intervenira ili pokuša zaustaviti uhićenje ili uznemiravanje žena i djevojaka koje prkose ovom zakonu može biti kažnjen zatvorom ili novčanom globom prema članku 60. novog zakona.

Tvrtke, trgovački objekti, taksisti, mediji i televizijske kuće te obrazovne ustanove sada su obavezni prijavljivati žene i muškarce koji ne poštuju ove zakone ili dopuštaju 'promicanje golotinje' i 'neprikladnog odijevanja', inače će biti kažnjeni.

Nepodnošljiv život za žene

Diana Eltahawy, zamjenica direktora Amnestyja za Bliski istok, izjavila je: 'Ovaj sramotni zakon pojačava progon žena i djevojaka zbog njihovog zauzimanja za prava tijekom ustanka 'Žena, život, sloboda'. Vlasti nastoje učvrstiti već ionako represivan sustav, čineći svakodnevni život žena i djevojaka još nepodnošljivijim', dodala je.

Iranski novinari, aktivisti, svećenici i odvjetnici za ljudska prava osudili su zakon, navodeći da će legalizirati još veća ograničenja prava žena.

Saeid Dehghan, odvjetnik za ljudska prava iz Parsi Law Collectivea, rekao je: 'Gotovo sve odredbe ovog zakona protive se temeljnim načelima, poput članka 9. iranskog ustava, koji zabranjuje zakone što potkopavaju slobode građana, čak i u ime nacionalnog suvereniteta.

Novi zakon predviđa duge zatvorske kazne za one koji se ustrajno protive obaveznom hidžabu i potiču druge na to. Žene koje se protive nošenju hidžaba suočavaju se s kaznama poput dugotrajnog zatvora ili čak pogubljenja, što je krajnje nesrazmjerno njihovim postupcima.'

Djevojka umrla u pritvoru jer nije pravilno nosila hidžab

Zakon je stupio na snagu dvije godine nakon prosvjeda koji su potresli Iran zbog smrti Mahse Amini, 22-godišnje Kurtkinje, u pritvoru, a zatvorena je jer nije pravilno nosila hidžab.

U protekle dvije godine žene u Iranu javno su prkosile strogim pravilima odijevanja. Prošlog mjeseca društvenim mrežama kružio je video iranske studentice koja se u znak protesta skinula u donje rublje. Kasnije je odvedena u nepoznatu psihijatrijsku bolnicu u glavnom gradu.

Vlasti su najavile uspostavu 'klinika za hidžab' za 'liječenje' žena koje prkose zakonu, što je izazvalo bijes javnosti. Nazanin Afshin-Jam MacKay, zagovornica ljudskih prava, upozorila je da on predstavlja radikalno gušenje prava i sloboda žena, što provodi 'opresivan režim rodnog aparthejda'.