Američki istražitelji traže u utorak motive u pozadini eksplozije bombe i pokušaja aktiviranja bombi u New Yorku i New Jerseyju ovog vikenda i nastoje otkriti je li osumnjičeni muškarac podrijetlom iz Afganistana imao pomagače i je li se radikalizirao u inozemstvu
Ahmad Khan Rahami (28) uhvaćen je u ponedjeljak u Lindenu u New Jerseyju nakon dramatične pucnjave s policijom, nakon što ga je prijavio vlasnik bara u susjedstvu koji je mislio da je bradati muškarac koji za vrijeme jakog pljuska spava nasuprot vratima njegove taverne sličan osumnjičenom za napade.
Rahami i dva policajca ranjeni su u pucnjavi.
Vlasti nisu odmah dale informacije o mogućim Rahamijevim motivima, kojeg savezni tužitelj tereti po pet točaka optužnice za pokušaj ubojstva prvog stupnja i optužbi za posjedovanje oružja.
Očekuje se da će biti podneseno još optužbi protiv Rahamija na saveznom sudu. Njujorški gradonačelnik rekao je da je eksplozija bombe u New Yorku u kojoj je ranjeno 29 ljudi bio teroristički čin.
Rahami, koji sa svojom obitelji živi iznad obiteljskog restorana u Elizabethu u New Jerseyju, također je osumnjičen za postavljanje bombe koja je eksplodirala u trgovini u New Jerseyju u subotu, naprave pronađene pored mjesta eksplozije u New Yorku i šest drugih naprava pronađenih pored željezničke postaje u nedjelju navečer.
Eksplozije i podmetnute naprave potaknule su jačanje sigurnosti u najvećem američkom gradu koji već je na najvišem stupnju pripravnosti zbog okupljanja skupa svjetskih čelnika na godišnjoj Općoj skupštini UN-a ovaj tjedan. Raspoređeno je iz tog razloga i dodatnih 1.000 policajaca.
Premda dužnosnici nisu dali šire informacije o Rahamiju, CNN je, navodeći neimenovani policijski izvor, objavio da je Rahami često putovao u Afganistan i Pakistan zadnjih godina, uključujući i godinu dana boravka u Pakistanu do ožujka 2014. Policija istražuje je li Rahami bio radikaliziran u inozemstvu, navodi CNN.
The New York Times objavio je da zasad nisu pronađeni dokazi da je Rahami prošao vojnu obuku u inozemstvu, ali da FBI nastoji odrediti jesu li njegove akcije bile pod vodstvom IS-a ili bilo koje druge terorističke organizacije.
Američki sigurnosni izvori zasad ne mogu potvrditi da je Rahami putovao u Pakistan i Afganistan, kao što se objavilo u nekim izvješćima. Putnici koji dolaze iz zemalja poput Afganistana i Pakistana rutinski moraju proći dodatnu provjeru.
Napadač iz Minnesote opisan je kao vojnik IS-a, prema novinskoj agenciji povezanoj s tom militantnom skupinom.
Rahami nije prije ovog događaja identificiran kao opasan. Njegova obitelj poznata je policiji zbog pritužbi na glasnu buku u obiteljskome halal restoranu s piletinom u Elizabethu.
Događaji su također pojačali raspravu o sigurnosnim izazovima u SAD-u sedam tjedana prije predsjedničkih izbora, a predsjednički kandidati Donald Trump i Hillary Clinton sukobili su se na tu temu ponovno u ponedjeljak.