Jak potres jačine 5,2 stupnja zabilježen je sinoć između grčkih otoka Amorgosa i Santorinija, nakon višednevnih uzastopnih podrhtavanja tla na tom području.
Više od 11.000 ljudi već je napustilo Santorini. Ovaj jači potres zabilježen je sinoć oko 21 sat po lokalnom vremenu,jačina mu je bila 5,2 stupnja, što ga čini najjačim u posljednjim nekoliko dana. Prije njega zabilježena su i dva slabija potresa, piše BBC.
Za sada nije zabilježena veća šteta na otoku, ali vlasti poduzimaju mjere predostrožnosti.
Santorini je popularno turističko odredište koje godišnje posjećuju milijuni turista, no trenutno je izvan sezone pa su većina evakuiranih lokalno stanovništvo te radnici.
Škole zatvorene
Škole na Santoriniju i drugim susjednim otocima uključujući Anafi, Paros, Naxos i Mykonos ostat će zatvorene do petka, kada će vlasti donijeti odluku o tome kada se mogu ponovno otvoriti.
Vassilis Kikilias, ministar klime i civilne zaštite, rekao je da na Santorini stižu posebni timovi vatrogasaca specijalizirani za prirodne katastrofe. Na otok su poslani i timovi s psima za traganje te mobilni operativni centar, dok su helikopteri u pripravnosti za slučaj opasnosti.
Kikilias je također rekao da će obalna straža i oružane snage biti na raspolaganju za pomoć ugroženim osobama koje se žele evakuirati.
Vlada u pripravnosti
Ranije u srijedu, grčki premijer Kyriakos Mitsotakis bio je optimističan na sastanku stručnjaka za civilnu zaštitu. 'Prvo i najvažnije, država vjeruje znanosti i znanstvenicima. To smo radili i u drugim krizama', rekao je premijer.
'Svi planovi su provedeni. Snage su premještene na Santorini i druge otoke, tako da smo spremni za svaku mogućnost', naglasio je Mitsotakis.
'Nastavit ćemo u nadi da će stvari krenuti nabolje, a podrhtavanje se smiriti', dodao je.
Mitsotakis je apelirao na otočane da ostanu mirni i surađuju s vlastima. 'Razumijem strah od ostanka na Santoriniju koji se stalno trese', dodao je.
Grčke vlasti kažu da su nedavni potresi bili povezani s pomicanjem tektonskih ploča, a ne s vulkanskom aktivnošću. Znanstvenici ne mogu predvidjeti točno vrijeme, veličinu ili lokaciju potresa. Ali postoje područja u svijetu gdje je vjerojatnije da će se pojaviti, što pomaže vladama da se pripreme.
Potresi su posljedica pomicanja tektonskih ploča u zemljinoj kori, a Santorini i drugi grčki otoci su blizu linije rasjeda.