Čička Poljana 2010. i 2014.
Izvor: Cropix / Autor: Srdjan Vrancic / CROPIX
Čička Poljana 2010. i 2014.
Izvor: Cropix / Autor: Srdjan Vrancic / CROPIX
SLABA, ALI NEKAKVA UTJEHA
Ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina izjavio je nakon današnje sjednice Vlade da će odmah nakon povlačenja poplavnih voda početi izračun šteta, a Hrvatska će se za pomoć obratiti Europskoj uniji.
Nakon povlačenja voda napravit ćemo kvalitetnu analizu šteta koje su pretrpjela kućanstva i obiteljska gospodarstva, za što je rok deset tjedana, rekao je Jakovina novinarima. Potom će, dodao je, biti upućen zahtjev za pomoć u nadoknadi štete iz sredstava Europske unije.
Upitan je li u planu gradnja novih nasipa, Jakovina je kazao da se godišnje u izgradnju novih i održavanje postojećih nasipa investira 140 milijuna kuna, ali Hrvatska nikada neće biti stopostotno zaštićena od poplava.
Ističe da je 75 posto državnog teritorija obranjeno od poplava, sa 4.000 kilometara nasipa, ali postoje prirodna retencijska (plavna) područja u koja se voda slijeva u slučaju vrlo visokih vodostaja.
Jakovina je ocijenio da se poplave Dunava, Save i Drave u nekoliko zadnjih godina mogu ocijeniti milenijskim.
Ne možemo sve obraniti, ali možemo namiriti dio štete, rekao je Jakovina istaknuvši da su posebno velike štete bile od zaobalnih voda kod kojih su nasipi slabije učinkovita obrana.
Pomoć Zadarske županije i talijanskog grada Alessandrije poplavljenom karlovačkom području
Zadarska županija donirala je Karlovačkoj županiji za isušivanje stambenih i gospodarskih objekata 15 isušivača vlage, a oni se danas u organizaciji Vatrogasne zajednice Karlovačke županije dostavljaju područjima stradalim u poplavi.
Župan Vučić je pismom zahvalio zadarskom županu Stipi Zriliću i za vrijednu donaciju i za razumijevanje, solidarnost i humanost, rekao je Hini pročelnik Ureda župana Bernardo Pahor.
Prema njegovim saznanjima i talijanski grad Alessandria, s kojim se Karlovac bratimio zbog njihove izrazite humanitarne pomoći tijekom Domovinskog rata, sakupio je 9.000 eura, te proslijedio Crvenom križu, također za isušivače kuća nizvodno od Karlovca, jer su danima bile u vodi izlivenih rijeka i važno je da se što prije dobro isuše, rekao je.
Također je kazao da je velik broj županija koje nisu bile zahvaćene poplavom zvale i pitale kako mogu pomoći te se očekuju i daljnje donacije za umanjenje nastalih šteta.
Prosječna cijena jednog isušivača je oko sedam tisuća kuna, a svi donirani uređaji bit će vlasništvo Vatrogasne zajednice Karlovačke županije, odnosno na raspolaganju javnim vatrogasnim postrojbama Karlovca i Ogulina te DVD-ima za sve buduće potrebe.
Službena procjena materijalne štete od snijega, leda i potom poplave u Karlovačkoj županiji je nešto veća od 41 milijun kuna.