novo otkriće

JANAF kupio osam tisuća eura rakije od tvrtke u kojoj je Dragan Kovačević suvlasnik

08.11.2024 u 08:24

Bionic
Reading

Trgovački sud u Zagrebu donio je nepravomoćnu presudu o raskidu ugovora između JANAF-a i tvrtke Rašeljka d.o.o., u kojoj je Kovačević suvlasnik. Presuda stiže dok se čeka sudski rasplet afere JANAF, u kojoj se bivšeg šefa te kompanije povezuje s korupcijom

Dok se čeka sudski rasplet afere JANAF, u kojoj se bivšeg šefa kompanije povezuje s korupcijom, Trgovački sud u Zagrebu donio je zanimljivu nepravomoćnu presudu o raskidu ugovora između JANAF-a i tvrtke Rašeljka d.o.o., u kojoj je Kovačević suvlasnik, javlja N1.

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa otkrilo je da je JANAF za vrijeme Kovačevićevog mandata kupovao rakiju od Rašeljke, konkretno šljivovicu i viljamovku, u iznosu većem od 60 tisuća kuna (preko 8 tisuća eura).

"Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa utvrdilo je da je po Kovačevićevom nalogu tajnica predsjednika uprave JANAF-a od Rašeljke d.o.o. tražila ponudu za nabavku 100 boca rakije."

Prekršio Zakon o sprečavanju sukoba interesa

Rakija je bila namijenjena poslovnim partnerima JANAF-a, ali Kovačević je zbog vlasničkog udjela iznad 0,5% trebao deklarirati sukob interesa, što nije učinio. Time je prekršio Zakon o sprječavanju sukoba interesa, a slučaj je nakon novčane kazne prijavljen državnom odvjetništvu.

Državno odvjetništvo je sada dobilo nepravomoćnu presudu o raskidu spornih ugovora. Ako presuda postane pravomoćna, Rašeljka će morati vratiti novac JANAF-u, dok će način povrata rakije biti utvrđen kasnije.

Kovačević ima više od 5 posto udjela u tvrtki Rašeljka d.o.o.

"Predstavnici JANAF-a na sudu su izjavili da su svjesni da se ugovor s Rašeljkom mora raskinuti, no objašnjavali su da u vrijeme kada su sklopljeni nitko nije znao da Kovačević ima više od pet posto udjela u Rašeljki."

Predstavnici Rašeljke tvrdili su kako Kovačević nije imao utjecaj na ugovore o rakiji. "Zapravo se radilo o božićnim darovima s kojima se tadašnji predsjednik uprave JANAF-a nije bavio", prenosi N1.

"Kada bi se ovi ugovori proglasili ništetnima nama bi bila napravljena šteta", poručili su. Trgovački sud u Zagrebu njihove argumente nije prihvatio i donio je nepravomoćnu presudu o raskidu ugovora. Strane imaju pravo na žalbu.