U Europskom parlamentu sinoć su predstavljeni rezultati do sada najvećeg istraživanja o nasilju nad ženama u kojemu je sudjelovalo više od 42 tisuće žena. Rezultati prilično relevantnog istraživanja su vrlo zabrinjavajući i ukazuju na to da je jedna od tri žene u Europskoj uniji od 15. godine života doživjela neku vrstu fizičkog ili seksualnog nasilja
U svakoj od 28 članica Europske unije ispitano je oko 1.500 žena u intervjuima koji su trajali od 30 minuta do dva sata. Istraživanje je trajalo tri godine, a provodili su ga posebno obučeni stručnjaci. Ispitanice su birane nasumično, a u jednom kućanstvu mogla je biti ispitana samo jedna žena u dobi od 18 do 74 godine.
Intervjue su vodile posebno educirane žene koje su im postavljale pitanja o fizičkom, seksualnom i psihološkom nasilju. Rezultati su pokazali da je čak 33 posto, odnosno oko 62 milijuna stanovnica EU-a, od svoje 15. godine doživjelo neku vrstu nasilja. Još nevjerojatnije zvuči podatak da u Europskoj uniji dnevno umire sedam žena od posljedica zlostavljanja!
Samo u zadnjih 12 mjeseci oko osam posto ispitanica doživjelo je seksualno nasilje koje uključuje neželjene dodire, ljubljenje i silovanje. Oko 22 posto ispitanica doživjelo je seksualno nasilje od svojih partnera, a čak 55 posto bilo je seksualno napastvovano i to jedna od pet žena u posljednjih 12 mjeseci. U čak 32 posto slučajeva zlostavljači su kolege s posla ili šefovi.
Pet posto svih ispitanih žena priznalo je da je bilo silovano. Gotovo jedna od 10 žena koje su doživjele seksualno nasilje od osobe koja im nije partner navodi da je u najozbiljnijem incidentu sudjelovalo više počinitelja.
Blanca Tapia, glasnogovornica Agencije za temeljna prava, rekla je da žene nisu pitali načelno jesu li doživjele nasilje, nego su ih pitali konkretno je li ih netko gurnuo, neprimjereno dodirivao, udario u glavu i slično. 'Ovi rezultati jasno pokazuju da žene nisu sigurne na cesti, ali ni na poslu. Čak 75 posto žena koje su na visokim položajima doživjele su seksualno ili fizičko nasilje', rekla je Tapia.
Kada je u pitanju fizičko nasilje, muškarci se na ženama u 23 posto slučajeva iživljavaju guranjem, u 17 posto slučajeva šamaranjem, zatim povlačenjem za kosu, udaranjem šakom i gađanjem teškim predmetima.
Zanimljivo je da se nakon istraživanja ispostavilo da su najčešće bile zlostavljane žene u Danskoj i Finskoj (od 30 do 39 posto) dok su žene u Hrvatskoj, Španjolskoj, Sloveniji, Irskoj, Italiji i Austriji najmanje zlostavljane - to je priznalo od 10 do 19 posto žena.
Tapia kaže da su žene u Danskoj i Finskoj najvjerojatnije osvještenije i slobodnije govoriti o negativnim iskustvima dok se u zemljama južne Europe, odnosno u Hrvatskoj, Španjolskoj, Italiji itd., o obiteljskom nasilju ponekad govorilo kao o 'obiteljskoj drami' ili čak o 'ubojstvu zbog časti'.
Direktor Agencije Morten Kjaerum rekao je da se ovo istraživanje ne smije zanemariti: 'Istraživanje pokazuje da fizičko, seksualno i psihološko nasilje nad ženama predstavlja raširen oblik povrede ljudskih prava u svim članicama Europske unije. (...) Nasilje nad ženama ne utječe samo na nekoliko žena - ono utječe na cijelo društvo. Stoga tvorci politika, civilno društvo i aktivisti moraju preispitati mjere za suzbijanje svih vrsta nasilja nad ženama bez obzira na to gdje se ono događa.'
Nije zanemarivo ni psihološko nasilje koje je doživjelo oko 43 posto žena, a ono se odnosi na uhođenje, uznemirujuće telefonske pozive, uvrede, prijetnje i slično. Zabrinjavajuće je da je čak 12 posto žena doživjelo neki oblik seksualnog nasilja u djetinjstvu, a oko 11 posto doživjelo je neželjeni pokušaj zbližavanja na društvenim mrežama.
Ženama je i dalje velik problem prijaviti nasilje pa tako čak 67 posto zlostavljanih žena nije zatražilo pomoć. One koje prijavljuju zločin najčešće se obraćaju liječnicima i drugim djelatnicima u bolnicama, a tek 15 posto zove policiju. Upravo zbog toga preporuke Agencije Europske unije za temeljna prava idu u smjeru educiranja građana kako bi se nasilje češće prijavljivalo i, u skladu s time, učinkovitije sankcioniralo.