isplivali detalji

Josipa Rimac sumnjiči se da je bila na čelu korupcijske hobotnice, evo za što ju sve terete

29.05.2020 u 19:50

Bionic
Reading

Nakon višemjesečnog istraživanja, policija je u petak u suradnji s USKOK-om krenula u akciju uhićenja 13-člane skupine, prema njihovim sumnjama, svojevrsne korupcijske hobotnice, kojoj je na čelu bila državna tajnica u Ministarstvu uprave, bivša HDZ-ova gradonačelnica Knina Josipa Rimac.

Kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, Josipu Rimac sumnjiči se da je kao državna tajnica koristila svoj utjecaj te tako od raznih državnih tijela i tvrtki ishodila izdavanje određenih dozvola i suglasnosti mimo propisa. Stoga je istražitelji terete za kazneno djelo trgovanja utjecajem, ali i za primanje mita, jer joj se inkriminira da je za svoje "usluge" od pojedinih poduzetnika uzimala novac.

Josipa Rimac dovedena u USKOK
  • Josipa Rimac dovedena u USKOK
  • Josipa Rimac dovedena u USKOK
  • Josipa Rimac dovedena u USKOK
  • Josipa Rimac dovedena u USKOK
Josipa Rimac dovedena u USKOK Izvor: Pixsell / Autor: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Osim Josipe Rimac, istragom je obuhvaćeno još nekoliko osoba iz državnih tijela i agencija. Privedena je pomoćnica ministra gospodarstva Ana Mandac, tajnica u kabinetu ministrice poljoprivrede Ružica Njavro, načelnica Gračaca Nataša Trubić, a istragom je, navodno, obuhvaćen i predsjednik upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije (HERA) Tomislav Jureković, i to zbog sumnje u zloporabu položaja i trgovanje utjecajem. Uhićeni su također predsjednik uprave Hrvatskih šuma Krunoslav Jakupčić, kao i šef splitske direkcije Ivan Melvan.

U istrazi se kao osumnjičenici spominju i kninski gradski vijećnik Marinko Tokmačija, te poduzetnici Milenko Bašić i Dragan Stipić, povezani s tvrtkom Lager Bašić, Ante Sladić iz Šibenika, Josip Ravlić i Nikola Lapčić.

MUP je u petak potvrdio samo da je Policijski nacionalni ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta (PN USKOK) u ranim jutarnjim satima krenuo u realizaciju višemjesečnog kriminalističkog istraživanja na području Zagreba, Splita, Knina i Gračaca. Pritom su samo naveli da su u tijeku uhićenja više fizičkih osoba, državnih dužnosnika i gospodarstvenika zbog sumnje u počinjenje djela protiv službene dužnosti i gospodarskog kriminaliteta s obilježjima korupcije.

Rimac se sumnjiči za primanje 45.000 eura mita

Sada već bivša državna tajnica u Ministarstvu uprave Josipa Rimac, piše Večernji list, sumnjiči se za trgovinu utjecajem i primanje mita. Točnije 45.000 eura, za koliko se sumnjiči da je preko svoje sestre trebala dobiti, a kako bi pogodovala tvrtki C.E.M.P. koja je gradila vjetroelektrane kod Knina. Njezina sestra radi za Generali osiguranje te je trebala napraviti policu za vjetroelektrane, za što je trebala dobiti brokersku proviziju. To su s njom dogovarali, kako se sumnja, Dragan Stipić i Milenko Bašić, a od te provizije 45.000 eura je išlo Josipi Rimac. Nakon toga ona počinje, kako se sumnjiči, raditi pritisak na Hrvatske šume da promjene negativna mišljenja koje je C.E.M.P. dobio oko izgradnje vjetroelektrana.

Prema neslužbenim informacijama, pojedinim osumnjičenima, u prvom redu Josipi Rimac, na teret se stavlja i kazneno djelo primanje mita. Rimčeva je navodno, tako sumnjaju istražitelji, utjecala na predsjednika uprave Hrvatskih šuma da izda određene suglasnosti tvrtki CEMP, koja ima četiri velika razvojna projekta obnovljivih izvora energije u Dalmaciji, između ostalih i vjetropark Krš-Pađene između Knina i Gračaca. Toj je tvrtki HBOR lani odobrio kredit u iznosu od preko pola milijarde kuna, a CEMP je ranije preuzela grupacija Lager Bašić, BiH poduzetnika Milenka Bašića iz Posušja.

Josipa Rimac
  • Josipa Rimac
  • Ivan Malenica, Josipa Rimac
  • Tomislav Karamarko, Josipa Rimac
  • Josipa Rimac
  • Josipa Rimac, Tomo Medved
    +35
Josipa Rimac Izvor: Pixsell / Autor: Goran Stanzl/PIXSELL

No, čini se da istražitelji Rimčevu terete za trgovanje utjecajem i u drugim slučajevima, odnosno za pogodovanja poduzetnicima pri ishođenju potrebnih dokumenata i u drugim državnim tijelima. Istražitelji navodno raspolažu informacijama da je mito "naplaćivano" ne samo u novcu, nego i kroz razne druge protuusluge kao što je nabavka namještaja i slično.