KONAVLE, CALLING

Kad se pravi adrenalinci odmaraju, to ne može biti ni na nebu ni na zemlji

27.02.2016 u 07:00

  • +8

Graditelji prve hrvatske kuće na drvetu

Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Zoran Anteljević

Bionic
Reading

Ako ste dosad mislili kako su kuće na stablu djetinjarije koja spadaju u holivudske sličice o odrastanju sretnijih i starijih naraštaja i kako ta slobodna gradnja nema nikakve veze s turizmom – pogriješili ste. Barem kad su Konavle posrijedi. Ondje su u blizini sela Komaji u konavoskom polju, nedaleko od zračne luke Čilipi, Zoran Ateljević i Goran Jerković, dva dubrovačka pustolova i poduzetnika upravo dovršila gradnju prve hrvatske Treehause - kuće na drvetu

'Ponosni smo na kuću na stablu. To je prvi takav projekt u Hrvatskoj, a u inozemstvu se ovo češće susreće (primjeri u Njemačkoj, Francuskoj, Švedskoj…).  Pionir gradnje kuća na stablu u Americi Michael Garnier svoju prvu kuću na stablu izgradio je davnih 70-ih godina prošlog stoljeća.

Platforma se nalazi na šest metara visine a smještena je između dva velika hrasta.  Pogled se pruža na prekrasno konavosko polje, a pazimo na to da sve ima autentični štih. Gosti će moći uživati na prostranoj terasi u hladu hrastovih stabala i ukusnim domaćim specijalitetima iz našeg ugostiteljskog objekta koji je u blizini. Kuća još nije imala nijednog gosta, ali već početkom sezone to će promijeniti', kaže Zoran dodajući kako je gradnja bila prava pustolovina budući da je Hrvatskoj gradnja kuća na drvetu još uvijek nepoznanica, barem što se tiče zakona i propisa.

Prvi apartman na stablu

Dok bi netko drugi na njihovu mjestu i odustao, Zoranu i Goranu izazov gradnje kuće na stablu koji je počesto znao dobro podignuti adrenalin spada u opis posla. Još u listopadu 2013., u blizini sela Komaji, u hrastovoj šumi na prostoru od 7.000 četvornih metara otvorili su pustolovni park Cadmos Village, u sklopu kojega će ove sezone otvoriti vrata prvog apartmana na stablu. Village je jasno, ali zašto Cadmos?

Preko puta parka nalazi se planina Snježnica, latinski Mons Cadmeus (Kadmo je grčki heroj i prvi vladar Tebe koji je bio zaljubljen u boginju Harmoniju) Tako su hrvatska planina, latinsko ime i grčki mit bili inspiracija za ime parka. Reklo bi se - čisti europski project.

'Motiv je izgradnje osigurati smještaj primjeren profilu naših posjetitelja. U našu prvu kuću od 50 četvornih metara moći ćemo primiti šest do osam ljudi, a sastojat će se od polugalerije, dvije sobe i dnevnog boravka. Željeli smo nešto drugačije i inovativnije, primjerice kompletna opskrba električnom energijom u parku i kućici biti će iz obnovljivih izvora energije. Olakotna okolnost je što smo turistička agencija, pa imamo rješenja i certifikate za vođenje gostiju, organizaciju izleta i slično' – kaže  Zoran, iza kojega, iako je mlad, stoji respektabilan turistički i pustolovni staž.

Rođen u Dubrovniku, a odrastao u Cavtatu i Korčuli. Nakon završetka turističkog menadžmenta u Dubrovniku  završio je preddiplomski studij novinarstva te diplomski studij za odnose javnošću. Njegov prijatelj i partner   Goran Jerković završio je studij hotelijerstva u Opatiji, što će reći da su bili prilično teoretski i praktično upućeni kad su se odlučili sami upustiti u turističko poduzetništvo. Pustolovni turizam pritom nije nimalo slučajno izabran - obojica su članovi Hrvatske gorske službe spašavanja, što je neka vrst krune karijere svakog humanog pustolova.

Sve su se kockice posložile...

'Vještine koje smo stekli baveći se raznim sportovima nisu svrha same sebi, one svoju puno vrijednost dobivaju upravo u članstvu u HGSS-u, dobrovoljnoj humanitarnoj organizaciji koja se bavi spašavanjem ljudskih života, a koja je svoju važnost u turizmu dosad višestruko dokazala', kaže Zoran koji je osam godina bio pročelnik stanice HGSS-a Dubrovnik, a sada ga je naslijedio – Goran.

Kad su se sve kockice posložile, Zoran i Goran osnovali su TM adventure, turističku agenciju specijaliziranu za pustolove.

'Taj vid turizma trenutačno je najveće rastuće tržište koje iz godine u godinu bilježi porast od 25 posto.  puno ljudi danas je pod stresom i žele se opustiti, vidjeti neke nove, do sada neotkrivene stvari. Pustolovni turizam, kao spoj prostora, kulture, tradicije, dobre hrane i na kraju aktivnosti, izvrstan je način borbe protiv stresa', kaže Zoran dodajući kako je gradnja i otvaranje pustolovnog parka bio logičan slijed odluke da turistička agencija nudi vlastiti proizvod i sadržaje.

'Jedan od glavnih razloga pokretanja ovog projekta jest i činjenica kako ovakve ni slične ponude na dubrovačkom području nije bilo, što je u najmanju ruku čudo kad se zna što Dubrovnik znači na turističkoj karti Hrvatske, Europe i svijeta', govori Zoran.

Pustolovni park u Konavlima svakim danom sve je više rastao, Zoran, Goran i njihova ekipa samostalno su ga izgradili i stalno su ga obogaćivali novim idejama.  
'Sjećam se prvih pretpostavki o visini ulaganja, svote o kojoj smo u početku govorili kao o temeljnom ulaganju, danas je to izrazito smiješno - jer je u potpunosti premašena', smije se Zoran dodajući kako su brzo shvatili kako platforme na stablima, prepreke i zip-lineovi nisu dovoljni.

Ponekad se i adrenalinci požele odmoriti.

'Tako smo otvorili konobu. Nije to obična konoba - ima terasu na stablu na visini od sedam metara te zatvoreni dio vanjske terase, pa bismo je mogli nazvati konobom za pustolove', priča Zoran dodajući kako su otpočetka pomno pratili razne projekte pri Ministarstvu turizma i HTZ-u, na čije su natječaje aplicirali nove projekte. Uspješno su prošli na nekoliko natječaja i tako dobili mogućnost korištenja bespovratnih sredstava.

Laička očekivanja i nabrijani gosti

'Kroz te projekte izgradili smo divovsku ljuljačku (12 metara visine), kuću na stablu, nabavili bicikle MTB, uz koje u ponudi imamo i biciklistički servis', objašnjava Zoran dodajući kako je, suprotno laičkom očekivanju, njihov profil gostiju puno širi od uvriježene predodžbe o 'nabrijanim ekipi ne starijoj od 30 godina'.

'Nama dolaze svi naraštaji od najmlađih do starijih. Dio prepreka našeg pustolovnog parka osmišljen je za djecu, niži je i nešto jednostavniji. Sam park sastoji se od tri razine. Prva razina podignuta je na dva metra visine, druga na četiri metra, dok se trećom dižete na šest do deset metara. Prelaz između razina prelazi se različitim preprekama ili tzv. zip-lineom  Nadalje, sadržaji su prilagođeni različitim interesima gostiju. Za one koji nisu zainteresirani za adrenalin, preskakanje, spuštanje zip-lineovima ili divovsku ljuljačku, tu je primjerice paintball, gađanje s praćkama i streličarstvo ili vožnja biciklima', objašnjava Zoran naglašavajući kako puno pažnje posvećuju sigurnosti.

'Na to nas obvezuju i naša iskustva i znanja koja su potekla iz Hrvatske gorske službe spašavanja. Koristimo samo atestiranu, provjerenu i kvalitetnu tehničku opremu, kacige, pojaseve, karabinere i drugo. U svakom trenutku gosti prolaze sve navedene aktivnosti uz profesionalne instruktore', kaže Zoran objašnjavajući da do gostiju dolaze na najrazličitije načine, posebice koristeći društvene mreže Facebook, Twitter, Instagram. Ulažu i u snimanje i montiranje kratkih videa koje prezentiramo na kanalu na YouTubeu, a upravo su tako su predstavili trailer o kući na stablu. O reakcijama gostiju svjedoče zapisi s TripAdvisora.

'Ne mogu dovoljno nahvaliti Park Cadmos Village koji sam posjetio s djecom. Zoran nas je najprije poveo u vožnju biciklom koji je uključivao off-road i cestovnu vožnju. Bicikli su bili izvrsni, pogled na zelenilo nevjerojatan, posjet mlinu fascinantan. Bili smo impresionirani uslugom Gorana i Zorana, a posebno nam je povjerenje dalo to što su aktivno uključeni u gorske službe spašavanja. To je rijetka kombinacija. Hrana uključena u avanturu je odlična! Ako ste u Dubrovniku i zanimaju vas aktivnosti u prirodi i ukusna jela, morate ih posjetiti. E da, imaju bolje wi-fi vezu nego bilo gdje u Dubrovniku! I cijena im je konkurentna, a nude više mogućnosti', piše gost iz Oregona.

Troje zaposlenih nema problem sa sezonalnošću

'Preporučio mi ih je prijatelj i nisam požalio, Zabavio sam se! Bilo je teže nego što izgleda, ali baš zato sam uživao. Mnogo konopca, mostova, penjanja, prepreka… Svakako bih još jednom ponovio', zapisao je našijenac Marko Glavina iz Toronta.

Cadmos Village trenutačno zapošljava tri stalno zaposlene osobe i nema problema sa sezonalnošću. Rade tijekom cijele godine, jer im njihova turistička agencija osigurava goste pustolove tijekom cijele godine. Park radi u toplijem dijelu godine, otprilike od travnja do studenog, ali su na raspolaganju i u bilo kojem dobu godine. Pritom nisu otok sam za sebe nego svoje projekte usklađuju s drugima u Konavlima.

'Lokalna zajednica nas prati u okviru svojih mogućnosti. To su Dubrovačko neretvanska županija, HTZ Konavle, Općina Konavle, udruga Agroturizam Konavle. Sudjelovali smo u zajedničkim organizacijama višednevnih pustolovnih programa u Konavlima (Proljeće u Konavlima, Mirisi Božića, pustolovne utrke…). U budućnosti se želimo koncentrirati na agencijsko poslovanje i kreiranje novih inovativnih turističkih proizvoda', kaže Zoran.

Da njihova priča ima dobar odjek, govori  i to da su prošle godine dospjeli u finale dodjele nagrada Hrvatske turističke zajednice na Danima hrvatskog turizma. Kategorija: rekreacija i zabava.

Što se mene tiče – taman.