Ono što nisu znali britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson i njegov hrvatski kolega Stier, otkrio je Josip Antić. U Londonu ne samo da se može naći vrhunski dingač, nego ga pije i engleska kraljica. Proizvodi ga boutique vinarija Vicelić, čiji vlasnik Mateo s prijateljima Herojima vina smišlja novi prodor peljeških vina na svjetska tržišta
Kad je neki dan Mateo Vicelić čuo Borisa Johnsona, nekadašnjeg londonskog gradonačelnika, a sadašnjeg ministra vanjskih poslova, kako hrvatskom kolegi Davoru Ivi Stieru poručuje da će biti jako veseo kada bude mogao 'otići u svoju trgovinu u Londonu i kupiti dingač i pošip', vjerojatno je pomislio kako ni MI6 nije više što je bila. A o SOA-i da ne govorimo. Riječ je, dakako, o šali, jer kad je London posrijedi, dingač je već neko vrijeme ne samo dostupan, nego je s njim rođendan proslavilo i njeno veličanstvo kraljica Elizabeta II. Pila je dingač koji proizvodi baš Mateo Vicelić, mladi pelješki vinar, koji je u nepunih 10 godina svoje vino lansirao u sam vrh svjetskih vinskih lista.
Do Kraljice majke ne dolazi se s ulice, crveni tepih Viceliću je rasprostro Berry Bros & Rudd, ekskluzivni nabavljač vina za kraljevsku obitelj, čiji je master of vine na prvom kušanju ostao oduševljen njegovim dingačem i odmah složio narudžbu. Ugledni Dekanter magazin proglasio ga je za '25 Best Buy' vina na engleskom tržištu, o njemu pišu Indenpedent, Economist i Boston Globe, a Vicelićev dingač na vinskim je listama uglednih londonskih restorana. U Hrvatskoj je izvan uskog kruga vinskih znalaca nepoznanica. Mateo živi na Pelješcu, u Trpnju, tamo s obitelji vodi svoju boutique vinariju, čiji je razvoj počeo godine 2007, kad je Mateo, završeni diplomant dubrovačke škole menadžmenta, nesuđeni pomorac i vokacijom vinar, odlučio vratiti se tradiciji Vicelića, koji su se već 150 godina bavili naizmjenično pomorstvom i vinarstvom.
Stogodišnja vinarska tradicija obitelji Vicelić
'Meni je pradida bio vinar još prije 100 godina i njegov otac također. U to vrijeme kod nas se u konobi u Pijavičinom prerađivalo 30 tona grožđa, a naš podrum bio je jedan od vodećih podruma na Pelješcu. Pradida Mato bio je pravi privatni poduzetnik, još 1935. imali smo flaširana vina i prodavali ih u Beču i Pragu, sve dok ga nakon Drugog svjetskog rata nisu gurnuli u zadrugu. Onda je postao kapetan. Otac je isto bio kapetan. Ali nikad se nisu napuštali vinogradi, ako nismo mi mogli obrađivati, plaćali smo težake. Nije se komercijalno proizvodilo, ali vina za obitelj je moralo biti. I tako je bilo dok se ja nisam vratio vinogradima i vinu u potpunosti', kaže mi Mateo.
Dingač je ime lokaliteta koji drže idealnim za sortu maloga plavca. Kažu da je to najslavniji mali plavac Jadrana. Istodobno vi sami, kad ste obnavljali i širili vinograd, kazali ste da nitko normalan ne bi tamo sadio vinograd?
'Istina je, strmina na južnim padinama Pelješca pod imenom Dingač bogomdana je vinorodna pozicija. Lokalitet je čudo i teška muka! Smeđe karbonatno tlo na sipinama kalcijeva karbonata s trostrukom insolacijom: izravno od sunca i refleksa od mora i od kamena. Francuska ima loše vinske godine, ali Dingač ih ne pamti. Priča o Dingaču i vinu s te pozicije je najprije ljubav, pa onda biznis. Te 2007. i 2008. bilo je dosta poticaja, ali što znači raditi na ovim ludim strminama, govori i to da je bager od 32 tone tri mjeseca tukao kamen za novi vinograd. To je za moje pretke bilo nezamislivo! Ja sam na toj strmini zasadio još dosta loze, tako da nam je sad 70 posto mladog nasada, a 30 posto su nam stari vinogradi. Neke loze su stare i 120 godina. Na Dingaču imamo ukupno tri i pol hektara vinograda, a osim njega imamo mali plavac s pozicije koju zovemo Župa. Dingač daje malu, ali izuzetno kvalitetnu količinu: pola kile grožđa po lozi, a dva kilograma trebaju za litru.
Ono što je posebnost jest da ste vi priču o dingaču razvijali na moderan način, istodobno čuvajući tradiciju.
U paleti vina naše vinarije su dingač, plavac i dingač selekcija. Dingač koji je pila kraljica Elizabeta II. je moderan, suh, balansiran. Taj 'moderni dingač' čini 80 posto naše proizvodnje, nekih 10-15.000 boca. To je vino koje se radi korištenjem svega onoga što nam daju tehnologija i struka: govorim o tankovima, grijanju, hlađenju, analizama, mokrookrigenaciji. Takvo vino s ovakvih terena nipošto nije lako napraviti, ali mi smo uspjeli. Selekcija Dingača je pak rustiklano vino koje je pio Franjo Josip. Danas je radimo na isti način na koji su je radili moji preci, bez tehnologije i to od starih loza u uvjetima koje su davale naše konobe. To je vino s puno alkohola i puno šećera. Takav dingač je slatko vino. Starima bi fermentacija stala i što je vino odradilo - odradilo je. Danas mi radimo takvo vino u unikatnim boutique pakovanjima, možda 500 boca po 0,5 litre. Selekciju ne radimo svake godine, ali kad god je radimo ona izbaci nešto fantastično Uglavnom se prodaje na vinskim turama koje na Pelješcu iz Dubrovnika organizira vrsni sommelier Mario Sehić. To su male ekskluzivne ture s 10 vinoljubaca koji su doslovce oduševljeni jer se to 'staro vino' sljubi s pričom o terroiru. Posjete na Pelješcu tri, četiri vinarije, lokalitete. Kad im kažem da ovdje radimo vino 2.000 godina, da je ovo majka mnogih vina, da je plavac mali sljednik tribigrada od kojeg je nastao talijanski primitivo i američki zinfandel, ostanu osupnuti. Neki su nam rekli da su bili u Bordeauxu, ali da je ovo puno jači doživljaj.
Na koji način je ta priča došla do Kraljevskog dvora u Londonu?
Tu nam je puno pomogao Mario Sehić, kojeg sam već spomenuo. Naš je čovjek, vrhunski sommelier koji radi i cijenjen je u Londonu. Nama je godina 2010. bila prva komercijalna berba, a iduća godina 2011. bila je nevjerojatna. Naš prijatelj Mario prezentirao je taj suhi dingač najstarijoj londonskoj vinskoj kući Berry Bros & Rudd, koja je službeni dobavljač vina britanskog kraljevskog dvora. Po meni je to najjači trgovac vinom na svijetu, oni postavljaju standarde. Njihov master of wine Martin Hudson probao je taj naš dingač i oduševio se. Kad se master of wine (a takvih ima samo 350 na svijetu) potpiše ispod vina u jednoj takvoj kući i svojim imenom stoji iza tog izbora - ne znam šta ima jače. Hoćete čuti kako ga je Martin Hudson opisao. Evo: 'crveno vino punog tijela, od lokalnog grožđa plavac mali, jedno od mojih omiljenih iz našeg asortimana, robustan, zrele taniniske strukture, prepun mirisa crne trešnje, pravi nalaz s prekrasne hrvatske kamene obale...'. A upravo u klubu Berry Bros & Rudd Elizabeta II. proslavila je svoj rođendan s djecom i unucima.