Rusija širi proizvodne kapacitete za svoj borbeni avion pete generacije Suhoj Su-57 u tvornici Komsomolsk na Amuru kako bi riješila problem njegove ograničene flote, a ona trenutno broji manje od 30 operativnih zrakoplova
Kremlj također pojačava domaću proizvodnju s ciljem proizvodnje 32.000 dronova godišnje do 2030. godine kako bi se fokus prebacio na bespilotne zračne sustave u uvjetima značajnih gubitaka borbenih zrakoplova u Ukrajini.
Iako se ne očekuje znatno povećanje broja Su-57 u bliskoj budućnosti, ruska vojska bi u svojim budućim operacijama mogla sve više ovisiti o velikoj floti sofisticiranih dronova, piše ugledni američki National Interest.
Ranije ovog tjedna izviješteno je da Rusija širi svoje proizvodne kapacitete za petu generaciju nevidljivih borbenih aviona Suhoj Su-57 (NATO-va naziva Felon ili Zločinac), s ciljem povećanja proizvodnje u Komsomolsku na Amuru. Oni zbog ograničenog broja u službi nisu naširoko korišteni u borbenim operacijama.
Kremlj namjerava promijeniti tu situaciju povećanjem proizvodnje zrakoplova.
'Naš cilj je da ovo postrojenje što prije postane operativno', rekao je Aleksandar Pekaš, direktor tvornice u Komsomolsku. 'Širenje kapaciteta tvornice uključit će izgradnju treće faze galvanizacijske proizvodnje, uz podršku državnih investicija, kao i veliku rekonstrukciju drugih objekata.'
Nije samo Su-57 ono što nedostaje Moskvi. Rusija je izgubila značajan broj borbenih zrakoplova u ratu u Ukrajini. U travnju je izviješteno da je ostala bez najmanje 100 borbenih zrakoplova ili otprilike deset posto svoje ukupne flote. Iako je taj postotak manji nego kod tenkova, i dalje predstavlja značajan broj s obzirom na to da će zamjena tih zrakoplova zahtijevati znatno vrijeme.
Dron umjesto borbenih zrakoplova
Dok se Rusija bori da nadoknadi svoje gubitke u zračnoj floti, također je najavila širenje domaće proizvodnje dronova.
'Dosljedno, sustavno i ciljano razvijamo ovu visokotehnološku industriju i postižemo stalni napredak na putu zamjene uvoza. Sve više proizvodnih pogona otvara se zbog povećanog udjela domaće zamjene dijelova i jedinica. Ovaj proces će se nastaviti', rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov za državni medij Tass u četvrtak.
Moskva se morala obratiti Iranu za opskrbu dronovima i drugim bespilotnim zračnim sustavima kako bi podržala svoje ratne napore. Kao rezultat toga, ruska vojska sve je više širila domaću proizvodnju.
I Kijev i Moskva koriste dronove za borbu protiv tenkova i drugih vozila na prvim linijama dok lansiraju bespilotne sustave na infrastrukturu i druge ciljeve duboko na teritorij protivničke strane.
Prošlog tjedna Ukrajina je lansirala više od desetak dronova na Moskvu, iako je Kremlj tvrdio da su svi oboreni. Rusija je koristila iranske dronove za ciljanje ukrajinske električne mreže u posljednje dvije godine. Ako se domaća proizvodnja poveća, neki stručnjaci upozoravaju da bi mogla koristiti dronove kako bi preokrenula situaciju u svoju korist. Obje strane sada proizvode stotine bespilotnih letjelica dnevno.
Stoga, iako se ne očekuje značajan porast broja Su-57 u službi zračnih snaga, ruska vojska mogla bi raspolagati golemom flotom sve sofisticiranijih bespilotnih sustava. Pitanje ostaje hoće li borbe trajati do tada – ali čak i kad se prašina slegne, budućnost ruske vojne avijacije mogla bi biti usmjerena na manje i jeftinije bespilotne sustave.