PREKO BARE PO PARE

Kako se u Americi može zaraditi, a pritom i uživati

04.11.2016 u 20:36

  • +12

Kako u Americi zaraditi i dobro se provesti

Izvor: Društvene mreže / Autor: Privatne fotografije

Bionic
Reading

Sve više hrvatskih studenata tijekom ljetnih mjeseci, preko projekta 'Work and Travel USA', odlazi u Ameriku, gdje rade nisko pozicionirane poslove za mnogo više novca, nego što bi za te iste poslove bili plaćeni u Hrvatskoj

Odavno su hrvatski studenti shvatili kako je financijski isplativije uputiti se u Ameriku, nego odraditi sezonu u domovini. Shvatile su to i zagrebačke studentice i prijateljice Ana Ćuk (25) Mirjana Cvitanić (25) i Jelena Jurić (25), te su došle na ideju da se prijave na program 'Work and Travel USA'.

'Ideja da se prijavimo na projekt došla je potpuno spontano. Zapravo ni same ne znamo kada se to točno dogodilo, samo znamo da se pričalo o tom nekom 'Work and Travelu' i da studenti idu u Ameriku na par mjeseci. Uopće nismo znale kako to funkcionira i što je to zapravo. Jednog dana smo se dogovorile za kavu, gdje smo došle do zaključka da i mi želimo u Ameriku. Otišle smo do agencije za koju smo čule od prijatelja i tamo potpisale ugovor', otkrile su za tportal studentice Ana, Mirjana i Jelena.

Što je 'Work and Travel USA'?

 
Zahvaljujući 'Work and Travel USA' programu, hrvatski studenti tijekom ljetnih mjeseci imaju priliku usavršavati engleski jezik, putovati i raditi u 'obećanoj zemlji' Americi.

Program američke Vlade, predstavljen kao program kulturne razmjene, ima za cilj studente iz drugih država upoznati s načinom života i rada u Americi, te im omogućiti susrete i druženja s američkim studentima, kao i sa studentima iz cijelog svijeta.

Sretne djevojcice ????

Fotografiju objavljuje Jelena Jurić (@jelena_juric)


Vlada SAD-a dala je dozvolu nekolicini agencija u Hrvatskoj da svim zainteresiranim, redovnim i izvanrednim studentima koji se odluče na rad u Americi, osigura posao, smještaj i radnu dozvolu (radnu vizu) u trajanju od maksimalno četiri mjeseca, kao i turističku vizu u trajanju od jednog mjeseca (u sklopu radne vize).

Za sve koji razmišljaju o sezonskom radu u Americi, donosimo savjete koji će vam pomoći da se pripremite za ovo nezaboravno putovanje, te iskustva iz prve ruke.

Kome se obratiti za pomoć?

Trenutno u Hrvatskoj postoje četiri ovlaštene agencije preko kojih se studenti mogu prijaviti za rad u Americi: CCUSA, BHV Education, Viking Travel i Sunčana Vura.

Da biste dobili radnu vizu, potrebno je prvo odabrati jednu od spomenutih agencija, koja će vam osigurati sve što je potrebno za boravak i rad u Americi. S agencijom potpisujete ugovor, dobivate svu potrebnu papirologiju koja vam je potrebna i uputstva za dokumentaciju koju trebate pribaviti za izradu vize, kao što su Index, potvrda fakulteta, ponuda za posao i slično.

Kako naći posao?

Kada ste pronašli odgovarajuću agenciju, potrebno je odabrati između dviju opcija – želite li sami pronaći posao i smještaj ili želite da za vas taj zadatak odradi agencija?

U oba slučaja dobit ćete sve potrebne informacije vezane uz pravila programa i boravka u SAD-u, kao i svu potrebnu dokumentaciju koja vam je potrebna da biste uspješno prošli intervju za dobivanje J-1 vize (radna viza).

#najgradikad ❤️

Fotografiju objavljuje Mirjana Cvitanić (@mimmi157)


U slučaju da se student ne želi upuštati u potragu za poslom i smještajem, agencija umjesto njega pronalazi posao i smještaj, sukladno njegovim željama i kvalifikacijama.

Ako student kao opciju odabere samostalno pronaći odgovarajući posao i smještaj, dužan je to obaviti prije puta u Ameriku, kako bi mogao dobiti vizu.

Što ako želite sami pronaći posao?

'Posao smo odlučile pronaći same. Po našem mišljenju, svakako je bolje odabrati tu opciju nego da vam agencija nalazi posao i smještaj, jer ste u tom slučaju 'zarobljeni' na poslu, iako vam se možda ne sviđaju uvjeti rada. Dužni ste odraditi dogovoreni posao i teže je dati otkaz, ako uopće i postoji ta opcija, nego što je to slučaj kada sam nađeš posao. Potraga za poslom je potrajala jer smo poslale gomilu mailova i bile sretne ako nam poslodavci uopće odgovore. Učlanile smo se na sve postojeće grupe na Facebooku, koje se tiču Work and Travela, te tamo pronašle popis poslodavaca koji zapošljavaju J-1 studente', pojašnjavaju Ana, Mirjana i Jelena.

Ako se odlučite sami tražiti posao, treba uzeti u obzir da agencije odobravaju isključivo poslove koji studente neće dovesti u direktnu opasnost, koji nisu prezahtjevni, te koji su primjereni.

Neki od poslova koje agencije ne dozvoljavaju su teži fizički poslovi, poslovi gdje postoji mogućnost povrede ili ozljede na radu, kao što je rukovanje strojevima, poslovi u zdravstvu, njegovateljstvu, veterinarstvu, poslovi u kasinu ili striptiz baru te bilo kakvi poslovi koji zahtjevaju noćni rad, briga o djeci, rad na kruzerima, poljoprivredi, šumarstvu, ribolov, lov, te poslovi koji uključuju rad s kemikalijama.

Svaki poslodavac mora biti verificiran od strane agencije prije slanja potrebne dokumentacije za viza intervju, odnosno mora biti primjeren i u skladu s programom. U suprotnom, student se neće moći prijaviti za intervju za dobivanje radne vize.

Koliko novaca treba pripremiti?

Ono što zanima svakog studenta, vjerujemo da je odgovor na pitanje – Koliko je novaca potrebno za 'Work and Travel' i može li se zaraditi?

Veselica u zabavnom parku! ?????? #rollercoaster #funday

Fotografiju objavljuje Jelena Jurić (@jelena_juric)


'Sudjelovanje na programu nije jeftino. Treba se uložiti pozamašna svota novca kako bi uspjeli pokriti sve troškove. Agenciji se plaća između 5.000 i 6.000 kuna za sudjelovanje, ovisno o datumu prijave. Razgovor za J-1 vizu morale smo platiti 1.000 kuna, a cijena povratne avionske karte varira od 4.000 do 7.000 kuna, ovisno o datumu putovanja. Mislim da smo ju mi platile oko 5.000 kuna jer smo letile iz Beograda. U to vrijeme je iz Zagreba koštala 7.000 kuna. Uz to je preporučeno da se ponese i džeparac od 5.000 do 7.000 kuna za prvih tjedan, dva, dok ne dobijete prvu plaću, kako bi mogli platiti smještaj, hranu i tekuće troškove. Kada sve zbrojite, potrebno vam je između 15 i 20 tisuća kuna', prisjećaju se Ana, Mirjana i Jelena.Upravo zbog velikih početnih troškova, djevojke savjetuju kako bi bilo dobro isplanirati putovanje na vrijeme, ako niste u mogućnosti prikupiti potrebnu svotu novca u kratkom vremenu, jer u tom slučaju agenciju i avionsku kartu možete plaćati na rate tijekom godine.

Koliko novaca možete zaraditi?

Kada je riječ o mogućoj zaradi, zbog koje većina studenata primarno odlazi na rad u Ameriku, djevojke tvrde kako ona varira paralelno s brojem satnice, te osobnim potrebama i prioritetima.

'Što se zarade tiče, sve ovisi o vama. Koliko želite raditi, kakve poslove radite, želite li po završetku sezone putovati ili ne, te koliko novaca trošite za vrijeme boravka tamo. Mi smo u Americi provele četiri mjeseca. Zadnjih mjesec dana smo putovale i trošile svakodnevno novac na karte, smještaj, hranu i piće,a obavile smo i pozamašan shopping. Zaista nismo štedile na sebi tih mjesec dana, te smo se željele nagraditi za naporan rad tijekom protekla tri mjeseca. Tako da smo se u Hrvatsku vratile s 10, 15, 20 tisuća kuna, kako koja. Kada se to oduzme s početnim kapitalom, ispada da smo taman na nuli, ali kažem, putovale smo i provodile se punih mjesec dana, što je velik trošak. Mnogi studenti ne žele putovati pa se u Hrvatsku vrate sa zavidnim iznosom. Naše mišljenje je da su trenuci i iskustva koje smo stekli tijekom boravka u Americi neprocjenjivi, tako da smo se svakako vratile bogatije', s osmijehom nam prepričavaju Ana, Mirjana i Jelena.

Got gyros? We do. ???? #seasonjob #foodtrack #josmalobajomoj

Fotografiju objavljuje Mirjana Cvitanić (@mimmi157)


Djevojke su uspjele pronaći posao na kojem mogu zajedno raditi, što im je bio plan od početka. Radile su i po 14, 15 sati na dan, u jednom putujućem zabavnom parku, gdje su posjetiteljima prodavale grčke 'fast food' specijalitete, te imaju samo riječi hvale.'Pamtimo samo lijepe trenutke. Držala nas je neka euforija i sreća što smo u Americi i što smo u mogućnosti skupa raditi, družiti se, zabavljati, upoznavati more ljudi različitih rasa, kultura, navika i načina života. Kao da smo svo vrijeme bile u nekom balonu. Sve je neobično, novo i sve nas je zanimalo. Iako je period rada dosta naporan, znale smo za što radimo. Satnice su jako dobre i uz sve troškove uspije se uštediti za putovanje. To je najljepši dio ovog cijelog programa', jednoglasno su se složile djevojke.

Iskustvo koje će pamtiti cijeli život

Ana, Mirjana i Jelena zajedno su proputovale Ameriku uzduž i popreko. Od dražih mjesta izdvojile su Chicago, Pittsburgh, Cleveland, Niagarine slapove i New York.

'Takozvani 'Windy City' nije bio nimalo vjetrovit jer smo tamo bile u kolovozu. Chicago je prekrasan! Očarao nas je svojom arhitekturom, uređenjem, neobičnošću! Tamo smo bile par dana, posjetile sve što se posjetiti mora, od Sears Towera, najvišeg nebodera u SAD-u do Cloud Gate-a, skulpture poznatije kao The Bean (grašak) u Millennium Parku, jele poznatu Chicago 'deep dish' pizzu, provele dan na plaži...'
, s nostalgijom nam prepričavaju djevojke.

U New Yorku su provele tjedan dana i njega su, kako kažu, ostavile za kraj američke avanture.

'Vrijeme koje smo provele u New Yorku prošlo je za tren. To je grad koji živi 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu. Gdje god se okreneš vidiš nešto poznato, nešto što si nekad vidio na filmovima, serijama. Pomisliš – pa to je stvarno! Imale smo osjećaj kao da smo u filmu, stvarno jesmo. Ne trebam ni reći da smo bile na Times Square-u, Empire State Buildingu, u Central Parku, prošetale se Brooklyn Bridge-om, gledale zalazak sunca s Top of The Rock-a, vidjele Flatiron Building, Rockefellerov centar, posjetile mjesto gdje su bili Twinsi, obišle Wall Street, a išle smo i na Liberty Island vidjeti Kip slobode'
, u dahu su prepričale djevojke, međusobno se nadopunjavajući riječima, te se slažu kako ih je Amerika ostavila bez daha.

#sunset #nyc #topoftherock

Fotografiju objavljuje Jelena Jurić (@jelena_juric)


'Svašta smo vidjele, svašta proživjele i ne može se sve to staviti crno na bijelo, treba se jednostavno proživjeti da bi se doživjelo', zaključuju Ana, Mirjana i Jelena.