VIJESTI UMMETA

Kako zaustaviti islamistički portal na bosanskom jeziku?

17.11.2015 u 12:46

Bionic
Reading

Bosanskohercegovački portal Vijesti Ummeta šokirao je mnoge nakon što je slavio masakr u Parizu koji su izvršili teroristi Islamske države ubivši 129 osoba i ranivši stotine. Portal je veličao terorističke napade u Parizu, uz poruku da će uskoro teći krv ulicama cijele Europe. Mnoge je iznenadilo što poruka dolazi na razumljivom, bosanskom jeziku, jer su navikli da se takve poruke odašilju na arapskom

Bosanskohercegovački portal Vijesti Ummeta šokirao je mnoge nakon što je slavio masakr u Parizu koji su izvršili teroristi Islamske države ubivši 129 osoba i ranivši stotine. Portal je veličao terorističke napade u Parizu, uz poruku da će uskoro teći krv ulicama cijele Europe.

Međutim, bolji poznavatelji prilika koji prate rad radikalnih islamskih skupina u Bosni i Hercegovini, znaju da spomenuti portal već duže vrijeme širi propagandu Islamske države i sije mržnju prema svima koji ne dijele njihovo mišljenje. Portal je detaljno pratio djelovanje boraca iz BiH koji su otišli ratovati u Siriju na strani mudžahedina, a i prvi je javljao vijesti o njihovim pogibijama predstavljajući ih kao mučenike.

Portal je tek prošloga tjedna srušen, ali nije poznato jesu li to napravile službe sigurnosti BiH ili netko drugi. Uglavnom, nakon što su srušeni, ubrzo su nastavili s radom na novom portalu Sablja slobode, a kad je i taj blokiran, ponovo su nastavili s radom kao blog.

Glasnogovornik Ministarstva sigurnosti BiH Admir Malagić kaže za tportal da su nemoćni sve dok zakonski s pružateljima internetskih usluga ne reguliraju blokiranje sadržaja koji šire mržnju i terorističku propagandu. Međutim, u Ministarstvu su svjesni da je portal prijetnja sigurnosti zemlje. Kako navodi Ministarstvo, u strategiji Bosne i Hercegovine za prevenciju i borbu protiv terorizma (2015-2020) ističe se potreba za širom suradnjom s Regulatornom agencijom za komunikacije BiH koja je zadužena za medije.

U roku od dvije godine planiraju razviti nadzor nad sadržajem web stranica koje potiču terorizam i radikalizam, kao i propisati sankcije za pružatelje internetskih usluga koji ne poštuju uputstva tih kontrola te pooštriti kriterije za dobivanje licence za pružatelja internetskih usluga. Također, kako nam je objasnio Malagić, planiraju napraviti 'crnu listu' web stranica koje pozivaju na mržnju, govor mržnje, radikalizam i nasilničko ponašanje, kao i potiču na terorizam. Međutim, osnovni problem je što su administratori web stranica i domena često izvan BIH.

Senad Avdić
, glavni urednik Slobodne Bosne, objašnjava za tportal da je država ukinula sporni portal, ali je nastavio raditi ilegalno. Ipak, vjeruje da će službe uspjeti locirati gdje se nalaze.

A informacija o tome gdje je sjedište Vijesti Ummeta i tko stoji iza njih je mnogo. Od pretpostavki da su registrirani u nekoj zapadnoj zemlji poput Švicarske ili Njemačke, preko mogućnosti da se nalaze u regiji Sandžaka u Srbiji pa do tvrdnji da im je sjedište u Saudijskoj Arabiji. Istina je da mogu biti bilo gdje. Srpski mediji u Bosni i Hercegovini sumnjaju da se pokretači portala nalaze u Beču, dok N1 neslužbeno saznaje da im je sjedište u Sandžaku i da iza svega stoji tamošnji radikalni islamisti. Prema posljednjim informacijama koje je objavio ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, locirano je da se portal nalazi na području SAD-a u saveznoj državi Georgiji.

Kako bilo, sigurnosnim službama nije pošlo za rukom otkriti gdje se nalaze i tko se krije iza portala jer je navodno formiran na području takozvanog 'dark weba', dijela mreže koji omogućava anonimnost korisnicima.

Spomenimo i da su uredniku desničarskog portala saff. ba kojeg se ranije dovodilo u vezu s vehabijskim pokretom u BiH Ezheru Beganoviću, pred kraj kolovoza s portala Vijesti Ummeta zaprijetili odsijecanjem glave nakon što ih je prozvao da su medij kojim upravlja neka neprijateljska obavještajna agencija, štoviše, uvjeren je da je to prljavi posao velikosrpskih obavještajnih službi. U Saffu kažu da se matrica ponavlja nakon svakog terorističkog napada te smatraju da srpske obavještajne službe tako žele dovesti Bosnu i Hercegovinu u vezu s terorizmom.

Bosanskohercegovačke službe nakon početka rata u Siriji suočile su se s pojačanom aktivnosti radikalnih elemenata koji su regrutirali lokalne mladiće da se bore na strani džihadista. U Siriji je od početka rata poginulo 30 državljana BiH, a vlasti procjenjuju da ih se oko 150 bori u raznim islamskim skupinama.

U akciji Damask koji su pokrenule snage sigurnosti, razbijena je mreža koja je provodila regrutiranje, a početkom studenoga neformalni vođa vehabijskog pokreta u BIH Bilal Bosnić osuđen je na sedam godina zatvora zbog kaznenog djela poticanja na terorističku aktivnost, vrbovanje radi terorističke aktivnosti i organizacije terorističke grupe. U BiH su svjesni da bi ti borci nakon povratka iz Siriju, gdje su prihvatili radikalna tumačenje islama,  mogli predstavljati sigurnosni problem upravo na način na koji se zalažu na Vijestima Ummeta.