Nakon neuspjelog pokušaja uhićenja opozvanog predsjednika Yoon Suk-yeola danas u cik zore, 3000 južnokorejskih policajaca stiglo je pred njegovu 'utvrdu' omeđenu bodljikavom žicom i poslije nekoliko sati probijanja uspjeli su ga privesti na ispitivanje. Zašto je toliko teško bilo uhititi južnokorejskog predsjednika?
Policajci su ovaj put došli s pojačanjem jer su se opekli ranije ovog mjeseca, kada je njih 150 nakon šest sati probijanja kroz njegovu rezidenciju odustalo jer su jednostavno brojčano bili nadjačani – s jedne strane zbog velikog broja Yoonovih pristaša koji su se okupili ispred njegove rezidencije, a s druge zbog velikog broja pripadnika sigurnosnih službi na njegovu imanju, piše BBC.
Otkako je parlament prošlog mjeseca izglasao Yoonov opoziv zbog šokantnog, ali kratkotrajnog proglašenja izvanrednog stanja 3. prosinca, on se skrivao u svojoj rezidenciji, a čuvala ju je mala vojska osobnog osiguranja i blokirala prethodni pokušaj uhićenja.
Prvo uhićenje aktualnog predsjednika u povijesti Južne Koreje najnoviji je vrtoglav događaj za jednu od najživljih demokracija u Aziji, iako zemlja ima povijest procesuiranja i zatvaranja bivših čelnika.
Tisuće pristaša blokirale rezidenciju
Jedna od ključnih prepreka za policajce bio je Yoonov predsjednički sigurnosni tim jer je 3. siječnja formirao živi zid, a vozilima je blokiran put.
Analitičari kažu da to vjerojatno rade iz odanosti predsjedniku, a i sam Yoon imenovao je nekoliko čelnika Predsjedničke sigurnosne službe (PSS).
Ranije ovog tjedna Ured za istraživanje korupcije (CIO) upozorio je PSS da riskiraju gubitak mirovina i statusa državnih službenika zbog opstruiranja uhićenja.
Desni vođa usto ima veliku bazu pristaša. Neki od njih ranije su rekli za BBC da su spremni umrijeti kako bi ga zaštitili te su ponovili njegove neutemeljene tvrdnje, između ostalog da su se u zemlju infiltrirale prosjevernokorejske snage.
Tisuće njih 3. siječnja su, unatoč niskim temperaturama, kampirale ispred njegove rezidencije kako bi spriječili ulazak policajaca. Plakali su od sreće kada su se oni povukli, a zaplakali su i jutros, nakon što je Yoon uhićen.
'Nesposobnost' agencije
No u fokusu javnosti ponajviše je Ured za istraživanje korupcije (CIO), a koji vodi istragu s policijom.
Nikome nije jasno kako CIO nije uspio uhititi Yoona u prvom pokušaju te ih se proziva zbog nepripremljenosti i nedostatka koordinacije.
Agenciju je prije četiri godine osnovala prethodna administracija kao odgovor na bijes javnosti zbog bivše predsjednice Park Geun-hye, uklonjene s dužnosti i kasnije osuđene na zatvor zbog korupcijskog skandala.
CIO bi današnje uhićenje mogao smatrati pobjedom, ali mnogi i dalje sumnjaju u njihovu transparentnost i vjerodostojnost. Dio njih smatra da bi cijeli slučaj trebalo predati isključivo policiji. CIO nema ovlasti podizati optužnice i očekuje se da će predati slučaj državnim tužiteljima nakon istrage.
Osim korupcijskih istraga, CIO je zadužen za istragu visokih dužnosnika zbog zlouporabe ovlasti. Agencija smatra da je Yoon zlorabio svoje ovlasti tijekom pobune.
S druge strane Yoonovi odvjetnici tvrde da je CIO isključivo agencija za borbu protiv korupcije te da nije ovlašten za istragu slučajeva poput ovoga. Navodno razmatraju podnošenje žalbe vrhovnom sudu, prema novinskoj agenciji Yonhap.