Voditelj tima stručnjaka

'Morat će se rušiti više od 500 objekata, a to je samo početak. Upozoravali smo, ali struku nitko nije slušao'

29.03.2020 u 21:56

Bionic
Reading

Voditelj tima stručnjaka sa zagrebačkog Građevinskoga fakulteta koji provjeravaju statiku zgrada stradalih u potresu Josip Atalić ustvrdio je u nedjelju da katastrofa koju je izazvao potres u Zagrebu premašuje mogućnosti grada i da je na leđima volontera preveliki teret

"Naša glavna poruka je da pokušamo organizirati sustave po cijeloj vertikali, puno toga je palo na leđa volontera, mi bismo voljeli pomoć od svih. Vrijeme je da se svi zajedno uključimo jer ova katastrofa premašuje grad Zagreb", rekao je Atalić za Dnevnik Nove TV.

Rekao je i da je 500 inženjera iz Zagreba sedam dana neprestano radilo i obilazilo objekte te da su na rubu snaga i da ne mogu odraditi svoj posao do kraja. Štetu, kaže, trpe i poslodavci čiji su zaposlenici volonteri koji sada pomažu Zagrebu.

"Katastrofa koja je zadesila Zagreb premašuje sve nas", dodao je.

Volonteri su naime prestali sa svojim radom obilaska potresom pogođenih objekata, a kao jedan od glavnih razloga Atalić je naveo problem obilaska građevina gdje su bili samoizolirani građani.

Dodao je kako su samoizolirane građane označavali na kartama u zadnjim fazama njihove organizacije, no da nisu imali potpune informacije, a kao jedan od razloga obustave pregleda naveo je potrebnu sinkronizaciju podataka o zaraženima. "Sinoć smo dobili te podatke pa ćemo u idućih par dana to uskladiti", naglasio je.

  • +43
Zagrebačke crkve teško su oštećene u potresu Izvor: Pixsell / Autor: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Atalić je izvijestio da su stručnjaci-volonteri pregledali 5000 objekata, a da je ukupnih prijava 25.000.

"Od pregledanog, 10 posto je u crvenom, ili se mora rušiti zbog skupe rekonstrukcije. Vjerujem da će od ovog ostatka uglavnom biti žutih i zelenih oznaka", istaknuo je Atalić.

Dodao je da će se morati rušiti deset posto od pregledanih objekata, što je otprilike njih 500.

Izvor: tportal.hr / Autor: MORH

Atalić je naglasio da su o opasnosti od potresa često upozoravali, no bez odgovora nadležnih.

Dodao je i da su još 2014. godine napravili nacionalnu procjenu rizika za Hrvatsku gdje smo shvatili taj problem.

"Upozoravali smo na sve moguće načine. Nažalost, nismo uspjeli, dočekalo nas je relativno nespremne", zaključio je Atalić.