Kina odbacuje pozive na provedbu neovisne međunarodne istrage o porijeklu koronavirusa i kaže da su oni politički motivirani, piše BBC.
Gotovo od samog početka pandemije opetovano se upućuju pozivi da se međunarodnim istražiteljima dopusti odlazak u Kinu kako bi otkrili na koji je način sve započelo.
Visoka kineska diplomatkinja u Velikoj Britaniji, Chen Wen, za BBC je kazala kako su zahtjevi politički motivirani te da bi mogli odvratiti pozornost Kine od borbe protiv pandemije.
'Neovisna istraga politički je motivirana. Mislim da se s pokretanjem istrage nitko ne može složiti... To nikome ne bi donijelo nikakvu dobrobit', rekla je Chen.
'Trenutačno se borimo protiv virusa i sve smo napore fokusirali na to. Zašto razgovarati o istrazi? Ne samo da će takav potez odvratiti svu pozornost (od važnih stvari) nego će odvratiti i resurse'.
Informacije o porijeklu virusa Sars-CoV-2 i načina na koji se on u početku širio mogle bi globalno pomoći državama u borbi protiv ove bolesti, naglašava BBC.
Smatra se da se virus pojavio na mokroj tržnici u gradu Wuhanu krajem prošle godine.
Australski premijer Scott Morrison u četvrtak je rekao da idući mjesec na godišnjem sastanku Svjetske zdravstvene skupštine, tijela Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), kani zatražiti istragu.
I američki predsjednik Donald Trump više je puta dosad napao Kinu zbog načina na koji se vlasti te zemlje suočavaju s epidemijom, a američka savezna država Missouri tuži kinesku vladu, optužujući je da je učinila premalo kako bi zaustavila širenje virusa.
Istodobno se u izvješću EU-a Kina optužuje za širenje dezinformacija o krizi povezanoj s koronavirusom.
Služba za vanjske poslove EU-a kaže da su Rusija, a u manjoj mjeri i Kina, 'poticali teorije zavjere' u EU-u i susjednim zemljama.