Kibernetički napadi na odjele tajvanske vlade udvostručili su se 2024. u odnosu na prethodnu godinu na prosječno 2,4 milijuna napada dnevno, objavio je otočki Ured za nacionalnu sigurnost, dodavši da su većinu njih pokrenule kineske kibernetičke snage
Tajvan se posljednjih godina žali na kinesko "uznemiravanje u sivoj zoni", a to se odnosi na svakodnevne vojne vježbe i balone blizu otoka i kibernetičke napade, sve u razdoblju kada Peking pojačava vojni i politički pritisak na otok kojim se upravlja demokratski, da bi pogurao svoj zahtjev za suverenitetom.
Tajvanska vladina servisna mreža ili GSN prošle je godine dnevno evidentirala oko 2,4 milijuna napada, što je dvostruko više od dnevnog prosjeka od 1,2 milijuna u prošloj, 2023. godini, stoji u nedjeljnom izvješću Ureda za nacionalnu sigurnost.
Ured je iznio rijetke pojedinosti o napadima koje najviše pripisuje kineskim cyber snagama čiji su glavni ciljevi telekomunikacije, transport i obrana.
"Premda su brojni takvi napadi učinkovito otkriveni i blokirani, njihov sve veći broj ukazuje na sve ozbiljniju prirodu kineskih hakerskih aktivnosti", stoji u izvješću.
Kineski ured za poslove s Tajvanom nije odgovorio na zahtjev Reutersa da komentira događaje.
Kina redovito negira da je umiješana u hakerske napade, ali je za njih često optužuju i strane vlade, posebno Sjedinjene Države koje su prošli tjedan objavile da su kineski hakeri ukrali dokumente američkog ministarstva financija.
U tajvanskom izvješću stoji da je Kina pokrenula neke od napada koji su se poklopili s kineskim vojnim vježbama oko otoka, među njima i napadi uskraćivanja usluga (DDoS), osmišljeni da bi omeli pristup internetskim stranicama tajvanskih transportnih i financijskih institucija.
Svrha tog poteza je, kako stoji u izvješću, bila "pojačati učinak uznemiravanja i vojnog zastrašivanja".
Peking je prošle godine organizirao dva kruga velikih vježbi oko Tajvana da bi izvršio pritisak na Taipei. Jedan se dogodio u svibnju, a drugi u listopadu, pod nazivom Joint Sword - 2024A i B.
U izvješću stoji da je Kina ciljala i e-poštu tajvanskih državnih službenika te je, među ostalim, napala i društveni inženjering, nastojeći ukrasti povjerljive informacije.
U istom se izvješću navodi da su kineske cyber snage koristile napredne tehnike, među kojima su trajne prijetnje i backdoor softver u nastojanju da se infiltriraju i kompromitiraju ključnu infrastrukturu Tajvana, uključujući autoceste i luke.
"Takvim se nastojanjima pokušavaju poremetiti aktivnosti tajvanske vlade i steći prednost na području politike, vojske, tehnologije i gospodarstva", kaže se u izvješću.