VAL KRITIKA IZ EUROPE

Musk se ne prestaje miješati u europsku politiku i odluke. Čelnici država su bijesni

07.01.2025 u 09:06

Bionic
Reading

Francuski predsjednik Emmanuel Macron pridružio se rastućem valu kritika iz Europe usmjerenih na Elona Muska, optužujući ga za izravno miješanje u demokratske procese, uključujući predstojeće prijevremene savezne izbore u Njemačkoj sljedećeg mjeseca. Macron se u ponedjeljak pridružio norveškom i britanskom premijeru te glasnogovorniku njemačke vlade u osudi Muskovih objava na društvenoj mreži X (bivši Twitter), u kojima otvoreno podržava krajnje desne stranke i napada ljevičarske političare diljem Europe

Elon Musk, najbogatiji čovjek na svijetu i vlasnik platforme X, već je poznat po političkim kontroverzama. Nakon što je navodno potrošio više od 250 milijuna dolara na ponovni izbor Donalda Trumpa, sada je od njega dobio zadatak da kao posebni savjetnik pomogne u rezanju federalnog proračuna.

'Tko bi mogao zamisliti prije deset godina da će vlasnik jedne od najvećih društvenih mreža na svijetu podržavati novi međunarodni reakcionarni pokret i izravno se uplitati u izbore, uključujući one u Njemačkoj', izjavio je Macron na sastanku s francuskim veleposlanicima, piše Guardian.

Iako nije izravno spomenuo Muskovo ime, poruka je bila jasna. Slično se izrazio i norveški premijer Jonas Gahr Støre te je za državnu televiziju NRK rekao: 'Zabrinjavajuće je da čovjek s tolikim utjecajem na društvenim mrežama i ogromnim ekonomskim resursima ovako izravno ulazi u unutarnje poslove drugih zemalja. To nije način na koji bi demokracije trebale djelovati.'

Njemačka kao središte sukoba

Njemačka, koja se priprema za ključne izbore 23. veljače, na meti je Muskovih aktivnosti. Glasnogovornik vlade priznao je da milijarder ima utjecaj, ali je umanjio njegovi značenje rekavši da većina Nijemaca ostaje 'razborita i pristojna'.

Unatoč tome, Musk je polarizirao situaciju gostujući u njemačkom dnevniku Welt am Sonntag jer je izrazio podršku krajnje desnoj stranci AfD (Alternative für Deutschland). U svojim objavama na X-u nazvao je AfD 'posljednjom iskrom nade' za Njemačku, kancelara Olafa Scholza označio je kao 'budalu', a predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera 'antidemokratskim tiraninom'.

Scholz je u intervjuu za magazin Stern odbio ulaziti u sukob s Muskom, izjavivši: 'Ne vjerujem u udvaranje gospodinu Musku. Sretno prepuštam to drugima. Pravilo je: ne hranite trola.'

Musk se ne prestaje miješati

Kontroverze se ne zaustavljaju na Njemačkoj. Britanski premijer Keir Starmer također je bio meta Muskovih napada, osobito zbog skandala o seksualnom zlostavljanju djece koji su isplivali dok je bio direktor javnog tužiteljstva. Musk je zahtijevao novu istragu i pozvao na Starmerovu ostavku, a premijera je u novoj objavi nazvao 'krajnje odvratnim'.

Starmer je odgovorio izjavivši da 'širenje laži i dezinformacija na internetu prelazi granicu' i upozorio da oni koji to rade nisu zainteresirani za rješavanje problema, već isključivo za osobni interes.

Njemački vicekancelar Robert Habeck optužio je Muska za sustavnu strategiju usmjerenu na slabljenje Europe kako bi blokirala strože regulacije tehnoloških tvrtki poput njegove. 'Muskovi potezi podrške ekstremnim strankama u Europi nisu slučajni', rekao je Habeck.