Prosječno se godišnje u Hrvatskoj prijavi od 560 do 1000 djela protiv spolne slobode, spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta. Kako bi se podigla svijest o tom problemu, Ženska soba razvila je edukacijski program o seksualnom nasilju za učenike srednjih škola koji će se do kraja veljače ove godine implementirati u 31 srednjoj školi, a zatim se planira uvesti u kurikulum
Riječ je o šest preventivnih radionica u trajanju od 45 minuta namijenjenih učenicima i učenicama od prvog do trećeg razreda srednje škole. U svakom razredu naglašena je jedna tema, pa će učenici u prvom razredu učiti o seksualnom nasilju i seksualnom nasilju u obitelji, u drugom o elektroničkom seksualnom nasilju i zaštiti od elektroničkog seksualnog nasilja, a u trećem o seksualnom nasilju u mladenačkim vezama te prepoznavanju i zaštiti od seksualnog nasilja u mladenačkim vezama, objasnila je za tportal koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula.
'U ovoj fazi provode ga profesori i profesorice te stručni suradnici i suradnice koji su završili našu edukaciju o provedbi projekta. U budućnosti je zamišljeno da ga na temelju priručnika i svih dostupnih materijala mogu provoditi svi profesori i profesorice te stručni suradnici i suradnice koji to žele', ističe te dodaje kako je jedna od ideja da Ženska soba nastavi kontinuirano educirati sve one koji žele provoditi 'Seksualno nasilje - edukacijski i prevencijski program' (SNEP) kako bi njegova primjena bila što kvalitetnija.
Uključene srednje škole
- Prva ekonomska škola, Zagreb
- Upravna škola, Zagreb
- Sportska gimnazija Zagreb
- Srednja medicinska škola, Vinogradska, Zagreb
- Srednja medicinska škola Mlinarska, Zagreb
- Prehrambeno-tehnološka škola, Zagreb
- Prva gimnazija, Zagreb
- Škola za grafiku, dizajn i medijsku produkciju, Zagreb
- Srednja škola Ivan Švear, Ivanić Grad
- Obrtničko-industrijska škola Županja
- Srednja škola Mate Balote, Poreč
- Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića, Poreč
- Strukovna škola, Pula
- Medicinska škola, Pula
- Srednja škola Vladimir Gortan, Buje
- Srednja škola Pakrac
- Prirodoslovna škola Karlovac
- Ekonomska škola Mije Mirkovića, Rijeka
- Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar
- Tehnička škola Bjelovar
- Strukovna škola Virovitica
- Ekonomska škola, Sisak
- Srednja škola Zlatar
- Ugostiteljsko-turistička škola Osijek
- Srednja škola Matije Antuna Reljkovića, Slavonski Brod
- Graditeljska škola Čakovec
- Ekonomska i turistička škola Daruvar
- Medicinska škola Osijek
- Obrtnička škola Osijek
- Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana, Ogulin
- Strukovna škola Vice Vlatkovića, Zadar
'Poklon' Ministarstvu obrazovanja
U projekt je od početka uključeno šest partnerskih škola, a lani se uključilo još 25 srednjih škola. Završeni su predtestiranja i radionice te je sada u tijeku faza posttestiranja (nakon tjedan dana i nakon mjesec dana) kako bi se mogla napraviti procjena učinka na velikom uzorku.
'Osnovna ideja bila je da program SNEP postane sastavni dio prevencijskih kurikuluma u školama te da sav materijal, kao i rezultate njegove dosadašnje primjene, dobivene na temelju provedbe u 31 školi, 'poklonimo' Ministarstvu znanosti i obrazovanja RH, odnosno školama, s idejom da se kontinuirano primjenjuje na svim sljedećim generacijama', naglašava Maja Mamula. Ističe kako je potrebno educirati djecu, njihove roditelje te osobe koje se bave djecom, ali i promijeniti društvenu stigmu prema žrtvama seksualnog nasilja, što se ogleda u prebacivanju odgovornosti sa žrtve na počinitelja.
'Učenici vrlo zainteresirani za temu'
Navodi kako su učenici i učenice vrlo zainteresirani za temu te žele razgovarati o njoj i iskazuju želju za sudjelovanjem na još više radionica, a neke teme su im posebno skrenule pažnju i bile izazov, primjerice, seksualno nasilje u obitelji.
'U nekim školama učenici i učenice koji nisu uključeni u provedbu programa, a koji su o njemu čuli preko svojih vršnjaka i vršnjakinja, samoinicijativno traže od stručnih suradnika i suradnica da se i u njihovom razredu provedu ove radionice. Velik broj učenika i učenica na ovim radionicama prvi put razgovara o ovoj temi s nekim', ističe Mamula.
Osim edukacijskog programa, Ženska soba prošli tjedan predstavila je Nacionalnu kampanju protiv seksualnog nasilja nad djecom, kojoj je cilj podići svijest o problematici seksualnog nasilja nad i među djecom i mladima te zagovara uvođenje edukacijskih i prevencijskih programa u srednje škole.
Podaci Ministarstva unutarnjih poslova pokazuju da je 2019. prijavljeno 426 kaznenih djela protiv spolne slobode te 838 kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, navodi.
'Tema seksualnog nasilja uvijek izvan fokusa'
Mamula navodi kako Ženska soba sustavno radi na problemu seksualnog nasilja već gotovo 18 godina kao jedina specijalizirana organizacija u Hrvatskoj.
'Osnovni problem je to što je tema seksualnog nasilja uvijek izvan fokusa i što se rijetko tko želi baviti njome zbog niza razloga - od same problematike te nedostataka potrebnih znanja i vještina do velike količine predrasuda i stigme koja se veže uz seksualno nasilje', objašnjava.
Europski projekt 'Seksualno nasilje - edukacijski i prevencijski program', u okviru kojeg se provodi ovaj edukacijski program te nacionalna kampanja, pokrenut je 2018. u trajanju od dvije godine. Kako bi se ostvario opći cilj, odnosno prevencija seksualnog nasilja nad djecom kroz edukacijske aktivnosti, jačanje kapaciteta i osvještavanje, provedene su brojne aktivnosti . Razvijen je 'Priručnik o seksualnom nasilju nad i među djecom i mladima' s popratnim materijalima za radionice.
Do kraja kolovoza održat će se i dvije konferencije - Internacionalna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem pod nazivom 'Važnost i izazovi u implementaciji prevencijskih programa protiv seksualnog nasilja u školama' te Konferencija za mlade o važnosti prevencijskih programa, na kojoj će sudjelovati mladi uključeni u provedbu projekta i oni će ujedno biti jedini govornici na njoj.
'Povratne informacije svih uključenih u dosadašnju provedbu projekta izrazito su pozitivne i zamjetan je interes za daljnjim sudjelovanjem u provedbi, što potvrđuju evaluacije održanih aktivnosti te je iskazana potreba za uvođenjem programa SVEP u školski kurikulum', zaključuje Maja Mamula.
Europski projekt
Europski projekt 'Seksualno nasilje – edukacijski i prevencijski program' (engl. Sexual Violence – Educational and Prevention Program, SVEP Program, financira Europska komisija za područje prevencije te suzbijanja rodno uvjetovanog nasilja i nasilja nad djecom.
Nositeljica projekta je Ženska soba, a partnerske organizacije su pravobraniteljica za djecu Republike Hrvatske, Plavi telefon, Gimnazija i strukovna škola Bernardina Frankopana iz Ogulina, Ekonomska i turistička škola iz Daruvara, Obrtnička škola iz Osijeka, Medicinska škola iz Osijeka, Prehrambeno-tehnološka škola iz Zagreba i Srednja škola Ivan Švear iz Ivanić Grada.