Proračunski minus od 800 milijuna kuna u naredna tri mjeseca ipak se može riješiti, tvrde izvori Jutarnjeg lista iz Vlade. Rebalansa neće biti, ali izvjesne su preraspodjele jer bi u spašavanju zacrtanog proračuna trebali sudjelovati svi resori
Planovi ušteda u ministarstvima obrane, unutarnjih poslova, obrazovanja i pravosuđa već se popunjavaju. A Ministarstvo zdravlja, na koje od 800 milijuna minusa otpada tek 7,2 milijuna, proračun nije probilo, već je u minusu za onoliko koliko je manje dobilo kod kreiranja proračuna. Dosad su uspjeli uštedjeti gotovo četiri milijuna kuna.
Najopsežniji plan onaj je MUP-a: obuhvaća sve, od beneficiranog staža do planova privatiziranja i dijelova policijskog posla, navodi Jutarnji list pozivajući se na neimenovane izvore iz Vlade.
Tako se, primjerice, ozbiljno razmišlja o tome da na aerodromima prtljagu ubuduće ne kontroliraju policajci, kojih će ionako nedostajati kad zaživi Schengen, već bi se u postupku javne nabave ti poslovi dodijelili licenciranim zaštitarskim tvrtkama koje daju najbolju ponudu.
MUP razmatra i outsourcing nepolicijskih djelatnosti, kao što su, primjerice, čišćenje i održavanje. Ministarstvo obrazovanja, doznaje se od upućenih, nije ni moglo završiti drukčije nego u minusu jer baš sve stavke u trošku zaposlenika regulirane su kolektivnim ugovorima od kojih, bez dogovora sindikatima, ne mogu odstupati. Na čak 90.000 zaposlenih to ministarstvo izdvaja 82 posto svog godišnjeg proračuna, a ministar Željko Jovanović ovih je dana ustvrdio da otpuštanja neće biti te da je, u trenutku kad su usvajali proračun, objasnio ministru Liniću i premijeru Milanoviću što znači tako veliki broj zaposlenih.
Što se tiče ušteda u ministarstvu obrane, sigurno je tek da će se kroz novu sistematizaciju smanjiti opseg zaposlenika koji imaju pravo na beneficirani radni staž. Dosad se na beneficirani staž u MORH-u godišnje trošilo 220 milijuna kuna. Kako se neslužbeno može čuti, u krpanju proračunske rupe od gotovo milijardu kuna pripomoći će sva ministarstva. Jedan od planova je dio minusa nadoknaditi izmjenama granskih kolektivnih ugovora. Plaće, navodno, nisu upitne, no mjesečna primanja državnim i javnim službenicima sigurno će pasti.
Kad je riječ o pravima iz granskih kolektivnih ugovora, razmatra se smanjenje ili ukidanje prava ukupno teških oko tri milijarde kuna, no ušteda neće biti ni približno tolika. Kako je riječ o pregovorima sa sindikatima, u Banskim dvorima kažu da bi na godišnjoj razini mogli dogovoriti do milijardu i pol kuna ušteda, odnosno 125 milijuna kuna mjesečno.